Google Haritalar'ın sevilen özelliği tarih mi oluyor?

Google'ın popüler navigasyon uygulaması Haritalar, sevilen bir özelliği kaldırmaya hazırlanıyor. Peki bu hangi özellik ve Google'ın amacı ne?

Google Haritalar'ın sevilen özelliği tarih mi oluyor?

Google, Haritalar uygulaması içindeki "Takip Edilen Yerler" özelliği sona erdirmeyi planlıyor. Google Haritalar v11.134.0103 beta sürümünde tespit edilen bu detay, pek çok kullanıcıyı üzebilir.

Buna göre, Google'ın Ocak 2025'ten itibaren bu özelliği kullanımdan çıkaracağı düşünülüyor. Beş yıldan uzun bir süre önce kullanıma sunulan özellik, Google Haritalar'da favori yerlerinizi takip etmenize ve "Keşfet" sekmesinde onlar hakkında güncellemeler almanıza olanak tanıyor.

Bunun için Google Haritalar listesinde bir işletmenin adının altında yer alan 'Takip Et' düğmesine basmak yeterli.

Daha fazla reklam geliri için mi?

Ancak Google artık bu özelliği ortadan kaldıracak. Peki bunu neden yapıyor olabilir? Muhtemelen, işletmelerin "takipçilerine" bedava ulaşması yerine, Google'a reklam vererek duyurularını insanlara ulaştırmasını istiyor. Yani Google işletmelere "benim kullanıcılarıma bedava güncelleme gönderme dönemin bitti, artık para ödeyip reklam vereceksin" noktasına gelmiş olabilir.

Takip ettiğiniz işletmelerden artık duyurular ve güncellemeler alamayacaksınız ama onları kaybetmek zorunda da değilsiniz. Yine de geçmişte takip ettiğiniz tüm yerlerin listesini bulabilirsiniz. Bu işletmeler hesabınızda hala kayıtlı olacak.

Onlara ulaşabilmek için, Google Haritalar'da 'Kaydedilenler' sekmesine dokunun, aşağıya doğru kaydırın, Takip Edilenler'e dokunun.

Öte yandan, Google Haritalar'da diğer kullanıcıların profillerini halen takip edebileceksiniz. Muhtemelen pek çok küçük işletme bu yüzden, ticari bir işletme olarak değil, kişisel bir hesap olarak Google hesaplarını güncellemek isteyebilir.