Google'ın dünya için yaptığı 5 "iyilik"!

Google'ın, yatığı onlarca şeyin arasında, bir de bu 5 "şeyi" yaptığını biliyor muydunuz?

Google'ın bilinmeyenleri!

Google, çok uzun bir süredir arama hizmetinden başka hizmetler de sunuyor. Ortalama bir kullanıcının Google'sız geçirdiği bir gün yok gibi. Peki arama devinin PC'miz başındaki hayatımızı etkilediği kadar, günlük yaşantımızda oynadığı rolden de haberiniz var mı?

İşte Google'ın dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek üzere yaptığı sadece birkaç şey.

Çocuk istismarına karşı savaş

Google, buradaki blog gönderisinde endüstriler arası bir veritabanı ve milyonlarca dolarlık fon yardımıyla internetteki çocuk pornosuna karşı nasıl savaştığını anlatıyor. Google'ın bu mücadelesi, Tineye görsel arama motorunun (resimlere göre arama yapılabilen bir arama motoru) kullandığı yönteme benziyor.

İnterneti daha erişilebilir yapmak

Yazılım devinin Yeni Zelanda ve fazlasında sunduğu internet hizmetleri, havada uçan balonlarla sunduğu 3G internet bağlantısı, bu alanda yaptığı önemli mücadelelerden. Google'ın Project Loon adlı balon projesinin 4.7 milyar insana internet erişimi sağlaması bekleniyor.

Grip etkinliğini izleme ve fazlası

Grip etkinliğini izleme ve fazlası

Grip etkinliğini izleme

Belirli arama terimlerinin grip etkinliğini izlemeyi mümkün hale getirdiğini fark eden Google, bu sayede grip etkinliğini bir harita üzerine yansıtıyor. Haritada yeşil alanlar minimum etkinliği gösterirken, koyu kırmızı renk bölgede yoğun grip etkinliği olduğunu gösteriyor.

Keçi besleme

Daha çok eğlencelik bir etkinlik de olsa keçiler, Google'ın doğaya önem verdiğinin bir göstergesi. Şirket, 2009'daki bir blog gönderisinde California Grazing'den keçiler satın aldığını ve onları Mountain View merkezindeki çimenliğe saldığını açıklamıştı.

Sürücüsüz otomobil

Google Earth ve Street View için fotoğraf toplayan sürücüsüz otomobiller, gelecekte bizi arka koltukta cep telefonumuzun dokunmatik ekranında parmağımızı gezdirirken gideceğimiz yere ulaştırabilecek.

Google'ın kendi giden otomobillerinin yolu henüz oldukça uzun. Araçların kayda geçen kazaları var ve bu tür sorunların ortadan kaldırılması zaman alabilir.

Okuyucu Yorumları