Google, Microsoft Edge Kullananları Korkutmaya Çalışıyor

Google'ın, yeni Microsoft Edge'i kullanmak isteyenleri, adeta korkutarak kendi tarayıcısı Chrome'a çekmeye çalıştığı ortaya çıktı!

Google, Microsoft Edge Kullananları Korkutuyor

Google, Microsoft'un yeni tarayıcısının kendisine karşı bir tehlike oluşturduğunu düşünüyor olabilir mi? Görünüşe göre evet. Firma, Microsoft'un tarayıcısıyla Chrome web mağazasını ziyaret edenlere bir uyarı göstermeye başladı.

Microsoft Edge'in ilk sürümü pek yaygınlaşmamış, Microsoft bu yüzden tarayıcıyı Chromium motoruyla baştan aşağı yenilemişti. Yeni Edge, bu sayede Chrome için tasarlanan eklentileri kullanabiliyor. Bunun Edge'i çok daha çekici bir web tarayıcısı haline getirdiği açık.

Windows Latest'e göre Chrome web mağazasını Edge ile ziyaret eden kullanıcılar, şu uyarıyı görmeye başladılar: "Google, eklentileri güvenli olarak kullanabilmeniz için Chrome'a geçmenizi öneriyor."

Uyarı, Chrome eklentilerini yüklemeye engel olmasa da, tarayıcınızın Chrome kadar güvenli olmadığı mesajını veriyor. Bunun doğru olup olmadığı ise bilinmiyor; bilinen iki tarayıcının da arka planda aynı teknolojiyi kullandığı. Zaten çok büyük bir pazar payına sahip olan Chrome'un rakiplerini bu şekilde, korkutma taktikleri kullanarak gizlice ezmesi, tartışılacak gibi görünüyor.

Google, korkutma taktiklerini daha önce de kullanmış ve Edge üzerinde Google Teams, Gmail, Google Docs ve YouTube Music gibi Google hizmetlerini kullananlara benzer uyarılar göstermişti. Elbette bu tür davranışların Google'a has olmadığını, aynısını Microsoft'un da yaptığını belirtmekte fayda var. Microsoft'un tarayıcısı, Windows 10 ile varsayılan olarak geliyor ve bunun yanında Microsoft, Chrome'u arattığınızda ve yüklediğinizde sizi Edge'i bırakmaktan vazgeçirmeye çalışıyor.

Yine de bu, Google'ın davranışını haklı çıkarmıyor. Chrome'un pazar payı bu kadar yüksekken firmanın rakiplere tahammül edememesi, firmanın kötü bir alışkanlık haline gelen bir davranışı olabileceği gibi, kendi tarayıcısının gücüne olan güveninin azalmasından kaynaklanıyor da olabilir. 

İki firma canınızı sıkarsa, her zaman Vivaldi gibi (yine Chromium tabanlı) bir web tarayıcısını deneyebileceğiniz hatırlatalım.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Google haklı. Korkutmaya çalışmıyor. Microsoft Edge'in kullandığı Chromium motoru, bugün itibariyle tüm güncelleştirilmeleri yapılmış Windows 10'da 70.0.3538.102. Son stabil Google Chrome versiyonu ise 80.0.3987.116. Chrome'un yaklaşık iki ayda bir yeni bir sürümünün çıktığını göze alırsak Edge 20 ay geride. Yani Edge kullanmak 1,5 yıllık bir eski bir tarayıcı kullanmak demek.

hehehe... google acayıp korktu. edge chrome şuan süper hatta benim şahsen google chrome dan daha çok hoşuma gidiyor. sade hızlı stabil ve chrome tabanlı tarayıcılarda yapılan her şey edge chrome da da yapılabiliyor. niye google chrome kullanayım???

Biz Firefox kullanıyoruz chrome tabanlı hiçbir tarayıcı bize iyi gelmez ben alışamıyorum şahsen

Her zaman için gecho tabanlı Firefox veya Comodo Ice dragon, daha eski bilgisayarlar içinse Palemoon gibi alternatifleri kullanabilirsiniz.

vivaldiye şans verin derim, bayağı stabil oldu, chrome eklentileri ile ek yazılımsız tamamen uyumlu, görüntüsü de hoş, logosu da v for vendettaya benziyor. vivaldi sürekli güncelleniyor, 3 günde bir günceleme alıyorum.

Sen de yorum yaz