Google, WebView kararını savundu!

Google, eski Android sürümlerini kullananları bir anda ortada bırakan şok kararını böyle savundu!

Google'dan Android açıklaması

Google, Android'in KitKat'tan önceki sürümlerinin web tarayıcısını öldürme kararını savundu. Google'ın kendi rakamlarına göre KitKat'tan önceki sürümleri kullanan cihazların oranı, yüzde 61'e ulaşıyor. Bu, yaklaşık 1 milyar aktif cihazın web tarayıcısının açıklara karşı onarılmayacağı anlamına geliyor.

Google mühendisi Adrian Ludwig ise bazı cihazlardaki WebView açıkları için onarım yayınlamanın, bazı işlevlerin işleyişini bozabilecek miktarda çok kod değişikliği gerektirdiğini, bunun firma için uygulanabilir bir seçenek olmadığını söyledi. Ludwig bunun yanında uygulamalarında bu bileşeni kullanma ihtiyacı duyan geliştiricilere, onu sadece güvenli ve güvenilir sitelerde kullanmalarını tavsiye etti.

Ludwig, Google'ın en az iki "majör" sürümü için güvenlik güncellemeleri sunmaya devam ettiğini (KitKat ve Lollipop) de vurguladı. Google mühendisine göre cihazını yükselten kullanıcı sayısı her geçen gün artıyor, böylece açığa sahip kullanıcı tabanı küçülüyor.

Böylece WebView hakkında Google'dan son söz gelmiş oldu. Görünen o ki hala Jelly Bean ve öncesini kullananların, bu sürümlerdeki web tarayıcısının açıklarından etkilenmemek için işletim sistemini veya cihazlarını yükseltmeleri gerekiyor.

Okuyucu Yorumları