Google'a Yeni Ayrımcılık Davası!

Google, bazı pozisyonlar için ırklar arası ayrımcılılık yapmakla suçlanıyor!

  • H. Hüseyin Öztürk
Google'a Yeni Ayrımcılık Davası!

İnternet devi Google'a yapılan bir suçlamaya göre, eski bir Google işe alımcısı, firmanın Asyalı adayların teknik pozisyonlar için olan başvurularını reddetmesine karşı çıkması üzerine işinden kovuldu.

Google'da dokuz yıl boyunca çalışmış olan Arne Wilberg, Google'ın azınlıkları işe alma konusunda kontenjan sınırı koyduğunu iddia ediyor. Ocak ayında Kaliforniya'daki San Mateo Bölgesi Üstün Mahkemesi'nde açılan davada ayrıca Wilberg'in de Google'ın işe alım politikalarına karşı çıktığı için işten atıldığı iddia ediliyor.

Bu tartışmaların olduğu sırada, Silikon Vadisi firmaları iş gücü çeşitliliğini arttırmanın yollarını arıyorlar çünkü endüstri, "beyaz adamlar" tarafından domine ediliyor, firmaların kültürleri de kadınlara ve kadın mühendislere karşı taraflı bir izlenim veriyor. Google, Facebook, Microsoft ve diğer teknoloji firmaları artık düzenli olarak çeşitlilik raporları yayınlıyorlar. Bunlarda düşük oranlarda kadın ve azınlık görünüyor, aralarından sadece bazıları da yönetim zincirinde yükselebiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Google'ın eğer ayrımcılık yapıyorsa, bunun bir nedeni vardır. Ayrımcılık için ayrımcılık yaptıklarını düşünmüyorum. Marissa Mayer'in 5 senelik CEO'luğunun ardından Yahoo'nun durumu ortada. Yahoo dökülüyor, Yahoo'da pek çok şey doğru düzgün çalışmıyor. Customer Care bile. Cahile laf anlatmak, deveye hendek atlatmaktan zordur. Üstüne üstlük de epeyce yüksek bir meblağ talep ediyorlar. İyi bir eğitim, iyi bir diploma ne yazık ki yeterli değildir. Doğuştan gelen bir cevher de olmalıdır...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play