gOS: Karşınızda "iyi işletim sistemi"

MacOS'a benziyor, Linux tabanlı, basit ve ücretsiz... İşte karşınızda "İyi İşletim Sistemi" gOS.

Karşımızda Mac OS X gibi görünen, bedava bir Linux işletim sistemi var. "İyi işletim sistemi - good OS" anlamına gelen gOS'un yeni beta sürümü geçtiğimiz günlerde kullanıcıların deneyimine sunuldu.

İlk kez geçen sene karşımıza çıkan gOS, Linux'u dev Amerikan şirketi WalMart'a sokmasıyla ses getirmişti. PC üreticisi Everest'le yaptığı anlaşma sayesinde gOS Linux'lu makinaların WalMart'da satılmasını sağlamıştı.

Tabi bilmeyen birisi için gOS hiç de Linux'a benzemiyor. Asus'un EeePC'lerle birlikte verdiği Xandros dağıtımı gibi gOSX de açık kaynak ve tamamen özelleştirilebilir olduğunu kullanıcının gözüne sokmadan sadece işini yapıyor.

gOS'un tek amacı herkesin kullanabileceği hafif ve internete yönelik bir işletim sistemi olmak. Saatlerce konfigürasyon dosyalarıyla oynamayı seven Linux'çular için gOS büyük bir hayal kırıklığı olabilir. gOS usta Linux kullanıcılarına hitap etmiyor. gOS'un hitap ettiği kitle, e-postalarını kontrol edip internette sörf yapmak isteyen bilgisayardan pek anlamayan kullanıcılar.

Gerekli olan her şey gOS'da

gOS daha çok web uygulamaları ve e-posta kontrol etmek gibi gündelik aktiviteler üzerinde duruyor. Ubuntu temelli gOS'da pek fazla yönetici aracı bulunmuyor. Ubuntu güçle kullanım kolaylığı arasında bir denge sağlarken, gOS'un tek amacı kullanım kolaylığını en üst seviyeye çıkarmak.

gOS'da Wine, Picasa ve Google Gagdets gibi uygulamalar önceden sisteme kurulmuş durumda. İşletim sistemi yüklendiğinde Google Gadgets'ı ekranın solunda görmeniz mümkün.

İşletim sistemine gücünü veren iki ana uygulama, Mozilla Prism ve Wine. Prism ile gOS ekranın alt tarafındaki araç çubuğundan ulaşabileceğiniz tek amaçlı web uygulamaları yaratıyor.

Alt panelde ayrıca Calendar, Google Docs ve YouTube gibi Google hizmetlerinin ikonları bulunuyor. Ana uygulama menüsünü araştırdığınızda Picasa fotoğraf yöneticisi gibi başka uygulamalar da bulmanız mümkün.

Google izleri hissediliyor

gOS'da o kadar çok Google uygulaması kullanılıyor ki, sanki isimdeki g "Google"ın g'si. Her ne kadar Facebook gibi Google hizmeti olmayan uygulamalar bulunsa da, Google'ın ağırlığı her durumda hissediliyor.

Linux'çuların şüphelerine hedef olacak asıl mesele ise Wine 1.0'ın sisteme kurulu geliyor olması. Windows uygulamalarının Linux'da çalışmasını sağlayan Wine uygulamasının karşısında bulunanlar, bunun açık kaynak yazılım geliştirilmesi üzerinde olumsuz etkiler doğurabileceğini düşünüyor. Fakat gOS'u yaratan ekibin böyle bir endişesi yok gibi görünüyor.

Peki WiFi sürücüleri ve eklenti desteği gibi Linux'un dertli olduğu konularda gOS'un durumu ne? gOS düşük fiyatlı donanımlarda kullanılmak üzere tasarlanmış bir sistem olduğundan, spesifik donanımlarla çalışan WiFi sürücüler ve codecler sistemle beraber geliyor. Dış eklenti desteği de Ubuntu'dan farklı değil.

gOS yüklü bir laptop'u alıp çalıştırdığınızda, sistemin sorgusuz ve sorunsuz ne kadar düzgün çalıştığını görmek oldukça etkileyici. Kurulum süreci çok kısa ve sistemdeki uygulamalar Web 2.0'ın gücünü kullanıyor. Sonuç olarak gOS herkesin kullanabileceği bir işletim sistemi olarak ses getireceğe benziyor.

Ayrıntılı bilgi ve download: gOS 3 BETA

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Müthiş, basit kullanıcı alır, kullanır, fazla soru sormaz. Gördüğüm kadarıyla resimlerden open office'de var. Bizde de pardus bir bilgisayara yüklenerek satılsa müthiş olur, iş yerleri windows kullanmayı bırakır işte o gün bende bırakırım Visual Studio kullanmayı çok sevmeme rağmen, pardus için yazılımlarımı baştan derlerim, müşterilere öyle hizmet veririm.

şu pc ye oyun yüklemesem linux a geçerim bir kere geçtim geri döndüm oldukça karmaşik windowsu süzgeç etmişizde haberimiz yok

Gos zaten google çalışanları tarafından tasarlanıyor. Google her ne kadar resmi destek vermese de çalışanlarının bir yan proje olarak yürüttüğü bu sisteme sıcak baktığını da gizlemiyor. Zaten açılımının google operating system olduğu da söyleniyor.

Alternatiflerin artması her zaman kullanıcıyı sevindirir.Alısması zor olsada cozumsuzluk diye bir kavram olamaz...

Programcı olarak her platformda müşteri isteğine cevap durumundayız. Linux, windows, macos ve pda'lar üzerinde çalışan uygulamalar geliştiriyoruz. Büyük bir yüzde windowsta tabiiki. gOS'u merak ettiğim için kuracağım ama ubuntudan vazgeçebileceğimi hiç zannetmiyorum.

bence h20 formülü üzerinden yola çıkarak karbonları çarparak iyi bir sisteme benziyor

ben live cd den denemiştim bunu. menü bar hoşuma gitmedi. prgramlar, yerler, sistem diye ayrı ayrı yerler yok ya ubuntudaki gibi, hoşuma gitmedi. çok güçük geldi yazı tipi falan, sevmedim. ubuntu ya devam..

tam bi çarpma mac

yükledim ha bire hata veriyo bütün programlar hiçbir sebep yokken sonlanıyo ve ekran kartı yüklemesi bir işkence .. isteyen yüklesin.

Linux tabanlı basit MacOS web sitesine baktım içi Linux,dışı Mac ama basit.Yeni çıkacak Eee PC lere yada MSI Wind'de bunu kullanbilirler

henüz beta yanlız.Biraz bekleyip karar vermek lazım

Henüz sistemde çalıştıramadım... :)

Yazıda "everest" diye adı geçen firma "everex" dir. Yazarların dikkatine lütfen.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir