Grafen anten, Wi-Fi hızlarını katlayabilir!

Wi-Fi hızınızı terabit'lere "uçuracak" bir teknolojinin var olduğundan haberiniz var mı?

Grafen anten, Wi-Fi hızlarını katlayabilir!

Kablosuz bağlantınız üzerinden 5-10GB'lık veya daha büyük dosyaları aktarmak, eziyet olabiliyor. Georgia Tech Üniversitesi'nden araştırmacılar ise çok ince grafenden yapılmış bir antenin bir terabit'i sadece bir saniyede gönderebileceğini ortaya çıkardılar.

Araştırmacılar, birkaç metrelik mesafe içerisinde 1 terabit/saniye hızında veri aktarabildiklerini, daha yakın bir mesafede ise saniyede 100 terabit veri taşıyabildiklerini söylüyorlar.

MIT Technology Review, grafen antenin nasıl yapıldığını şöyle anlatıyor: "Grafen, 10-100 nanometre genişliğinde ve 1 mikrometre uzunluğunda dar şeritler olarak şekillendirilerek terahertz frekansında aktarım yapması sağlanabilir."

Georgia Tech'in bu çalışması, henüz günlük kullanımdan çok uzak bir seviyede ve grubun onu nasıl çalışır hale getirip nasıl üreteceğini düşünüp taşınması gerekiyor. Tüm bunlar aylar veya yıllar sürebilir, ancak yine de terabaytlık Wi-Fi hızları, gelecek için heyecan verici olsa gerek.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

daha hızlılarıda vardır usa internet alemini insanları nasıl kontrol altında tutabildiğini sanıyorsunuz..

Gigabitten sonra terabit ha.. Teknolojinin gelişimini görmek heyecan verici...

radyasyondan ölmeyelim :/

Böyle bir şey olsa süper olurdu.

ya ne war şu amerikada bunlar ne yiyor ne içiyorherşey buradan çıkıyor walla browo.

mikrodalga fırın gibi olur

@08 Mar 2013 10:07 bilgisayarını kapat. Elektrik saatini iptal ettir, cep telefonunu çöpe at, işe at arabasıyla veya yürüyerek git daha sağlıklı. Bu arada sakın ola hastahaneye gideyim deme. Mazallah mr cihazının radyosyonu sağlığına dokunur

Amerikada bilime ve beyine saygı ve değer verme var. Adamlar dünyanın dört bir yanından zeki ve çalışkan insanları resmen topluyor. Bizde ne kadar zeki olursan ol kendin bişeyler yapabilirsen yaparsın, yoksa kimse en ufak kılını kıpırdatmaz. Önce icat yapacaksın , sonra sana sahip çıkacaklar.

kardeşi bizim ülkede istersen dünyanın en zeki kişisi ol, ilk kriter bizden mi değil midir? cemaate yakınlığı ne? namaz kılıyor mu? kurbanda danaya giriyor mu? eşinin başı açık mı kapalı mı? geziye katılmış mı? vs vs bu kriterleri sağlıyorsan istersen sığırın önde gideni ol istediğin üniversiyete yar doç olarak başlarsın. yok eğer karşılamıyorsan istersen IQ seviyen 300 olsun üniversiyete kapıcı bile olamazsın. amacım siyaset yapmak değil, sadece ülkenin bilimsel (!) kriterlerini öne çıkarmaktı.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir