Grafik kartı alırken bu 4 maddeye dikkat edin

Bilgisayarınız için yeni bir grafik kartı alırken dikkat etmeniz gerekenler... Hepsi, yazımızda!

  • Zeynel A. Öztürk
Grafik kartı alırken bu 4 maddeye dikkat edin

Bilgisayarınızı yükseltmek isteyenlerin yapabilecekleri en iyi yatırımların arasında yeni bir grafik kartı satın almak var. Özellikle oyun tutkunuysanız veya video düzenliyorsanız, güçlü bir karta ihtiyacınız var. Ancak gerçekçi grafikler ve hızlı video işleme, size ucuza mal olmayacak.

Grafik kartı satın almak çok basit bir iş değil. Ancak aşağıdaki dört maddeyi öğrendiğinizde, ihtiyaçlarınıza uygun, doğru grafik kartını seçebileceksiniz.

1. Performans pahalıdır

Grafik kartlarının değişmez gerçeği: En üst düzey performans istiyorsanız, ödeyeceğiniz para da çok olacak. Dünya sınıfında bir grafik performansı için 800 - 1.000 doları aşmaya hazırlanın.

Ancak iyi bir performans için bu kadar çok ödemede bulunmanız gerekmiyor. Çünkü belirli bir noktadan sonra ödeyeceğiniz her dolar, sizde daha az performans katkısında bulunuyor (bu durum, "azalan verimler" olarak adlandırılıyor).

Bazısına göre azalan verimlerin başladığı nokta, 500 dolar seviyesinde. Orta seviye kartların, yani 200 dolar seviyesindeki kartların ortalama tüketici için fazlasıyla yeterli olduğunu söyleyebiliriz.

2. İhtiyaçlarınızı belirleyin

Model numaraları, karta özel teknolojiler, çekirdek sayısı gibi birçok faktör, satın alma sırasında kafanızı karıştırabilir. Ancak önemli olan, ne yapmak istediğinizi belirlemek ve bu konuda size hangi teknik özelliklerin yardımcı olacağını bilmek.

Örneğin PC'nizde Fallout 4 oynamak istiyorsanız, oyunun grafik gereksinimlerine bakın ve bunu bir temel olarak kullanın. Ne kadar para harcamanız gerektiğini de düşünün - satın alma sırasında bütçenizi ayarlamanız gerekebilir, ancak kafanızda bir başlangıç fiyatının olmasında fayda var.

Neye ihtiyacınız olduğunu ve ne kadar harcayacağınızı belirledikten sonra, belirli fiyat aralıklarındaki kartların performansını karşılaştırmak için www.videocardbenchmark.com adresine göz atın.

Devamı, sonraki sayfada.

3. RAM, önemli

Az önce söylediğimiz gibi her grafik kartı, anlaması zor bir dizi istatistikle geliyor. Ancak bunların çoğunu bir kenara bırakıp, birkaç tanesine odaklanabilirsiniz. Önemli bileşenlerden biri olan RAM'in miktarı ve türüne dikkat edin. Yüksek performanslı kartlarda standart olarak DDR3 RAM'e yer veriliyor, ancak bugünkü teknoloji bunun da ilerisine taşındı. Bugün bulabileceğiniz en iyi RAM ise GDDR 5. DDR3 ile GDDR5 arasındaki farkın temel olarak bellek bant genişliği olduğunu söyleyebiliriz.

4. Uyumluluğa dikkat

Güç kaynağı, amper miktarı, kartın boyutu, genellikle uyumluluk sorunu çıkaran faktörler arasında. Anakartınızda bir PCIe 16 slotuna ihtiyaç duyacağınızı unutmayın. Bunun yanında grafik kartınızın PC'nizin içine rahatça sığması gerekiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Fallout 4 gercekten iyi optimize edilmis bir oyun. Linkte 2007 den kalma 4GB RAM, Q6600 2.4@3.0 islemci ve 1 GB GTX 460 gibi cok eski ve uygun fiyata temin edilebilecek bir sistemde 1280x800 cozunurlukte 40 FPS ile oynuyor. Eger 2K da Ultra detail diye tutturanlardan degilseniz keyifle oyun oynamak 8 yillik makine ile dahi mumkun.

allah rızası için belleğe bakarak almayın. Bir dizüstü alacaksınız diyelim. Ekran kartı araştırıyorsunuz. 2987868483821 GB Nvidia 110M işinizi görür mü?

pek açıklayıcı olmamış ama kaba tabirle evet normal kullanıcıların diline uygun olmuş.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play