"Güvenilir kullanıcılar" YouTube videolarına not ekleyebilecek

YouTube, videoların insanları yanıltabilecek içerik veya söylemlerine karşı, izleyicilerin herkes tarafından görünür notlar eklemesine izin verecek. Peki bu sistem nasıl çalışacak?

"Güvenilir kullanıcılar" YouTube videolarına not ekleyebilecek

YouTube, her gün yüklenen milyonlarca video ile insanlık tarihinin en önemli görsel arşivine dönüşmüş durumda. Ancak bu videolar aynı zamanda, farkındalığı yüksek olmayan kitleler arasında infial yaratabilecek şekilde manipülasyona sebep olabiliyor. Google şimdi bu soruna karşı izleyicilerden yardım istiyor.

YouTube yayıncıları, bazen sansasyon yaratarak daha çok insanı videolarına çekmek isteyebiliyor ve bu yüzden gerçek dışı ifadeler veya görseller kullanabiliyorlar. Pek çok insan da bu görüntüleri gerçek sanabiliyor.

Örnek vermek gerekirse, 5 sene önceki bir trafik kazasında yaşamını kaybetmiş insanların görüntülerini alıp, "şu bölgede insanlara saldırıp katlettiler" gibi bir video ile insanları ayaklandırıp kriz çıkarmak mümkün olabiliyor. 5 sene önceki bir sel/orman yangını nedeniyle ölmüş hayvanların görüntülerini kullanarak, "şu bölgede avcılar avlaması yasak yüzlerce hayvanı katletti" gibi videolar hazırlanabiliyor. Ya da mesela bazı yayıncılar, zayıflamak isteyen insanları çekmek için hiçbir bilimsel değeri ve alt yapısı olmayan tavsiyeler içeren videolar yayınlayabiliyorlar.

Bu tür yanıltıcı videolar insanların hayatlarına hasar verebiliyor ve elbette YouTube'un güvenilirliğini de sarsıyor.

Videolara doğru bilgi eklemek

YouTube şimdi yeni bir sistemi test ediyor. Buna göre, güvenilirliğini ispat etmiş bazı kullanıcılara, videolara "not" ekleme hakkı veriliyor. Böylece bu kullanıcılar videodaki görsellerin "5 sene önceki bir trafik kazasından alındığını" yazıp izleyicileri uyarıyor.

Elbette bu "güvenilir kullanıcıların" notlarıyla insanları yanıltmasının önüne geçmek için de ikinci bir kontrolcü katmanı bulunuyor ve onlar da bu notları inceleyerek, doğruluklarını kontrol ediyorlar. Sürekli sorunlu notlar yazarak videoları manipüle etmeye çalışan editörlerin not yazma hakkı kapatılıyor.