Hangi BIOS'la çalışıyorsunuz?

BIOS'unuzun sürümünü öğrenmeniz gerekiyorsa, işte öğrenmenin en kolay yolu...

Komut istemi üzerinden BIOS sürümünü bulmak...

Bilgisayarınızın bir güncellemeye ihtiyacı olduğunda, veya uyumluluk sorunları yaşadığınızda, bilgisayarınızın daha önce düşünmediğiniz özelliklerini öğrenmeniz gerekebilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda en önemli noktalardan biri, hangi BIOS sürümü ile çalıştığınız.

Peki böyle bir durumda ne yapmanız gerekiyor? Eğer bu sorunun cevabını merak ediyorsanız, cevap klavyeniz üzerinden birkaç tuşta yatıyor. BIOS sürümünüze ulaşmak için, öncelikle bilgisayarınızın komut istemini açmanız gerekiyor. Tabii ki bilgisayarınızı yeniden başlatıp BIOS'a girebilirsiniz ama komut istemine ulaşmak genellikle çok daha kolay bir yöntem olabiliyor.

Komut istemine ulaşmak için ise, Windows 7 ve daha eski sürümlerde başlat menüsünden ulaşacağınız çalıştır kısmına "cmd" yazabilirsiniz ve Windows 8 üzerinde ise, farenizi masaüstünün sağ üst kısmına götürerek ulaşabileceğiniz "ara" kısmına aynı komutu yazabilir ve bulunan uygulamayı çalıştırabilirsiniz. Tabii ki "komut istemi" yazarak da aynı uygulamaya ulaşabilirsiniz.

Komut sayfasını açtıktan sonra ise yapmanız gereken tek şey "wmic bios get smbiosbiosversion" komutunu yazarak "enter" tuşuna basmanız.

Bu basit işlemle beraber, kolaylıkla hangi BIOS sürümünü kullandığınızı öğrenebilirsiniz...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

ne olacak öğrenince, ne yapılacak, öğrendikten sonra o biosa müdahale edebilecek baba yiğit akıllı varmı? bi haber uydurup salliyorsunuz siz bile haberinizi okuyunca dumur oluyorsunuz. sorsalar teknoloji sitesi

@17 Ağu 2014 16:24 Ah evet var. Bios güncellemesi sayesinde bir çok donımsal sorun ortadan kalkmakta. Ya da kilitlenen windowsu, kısır döngüye giren sistem ya da harddiski. uyumsuz donanımı daha bir çok şeyi bios sayesinde öğrenebilirsin. Tabii dediğiniz gibi bios oldukça tehlikeli sular. en ufak bir arıza donanımı mafetmeye yeter bile. Ama gelipte kendi konusu dahilinde bir tekonoloji sitesine "neden böyle bir konuyu haber yapıyorsun" demekte oldukça ilginç ve komik bir durum.

arkadaşın anlatmak istediği bios versiyonunu, bios günceleme yapan kişi zaten öğrenir. diğerlerinin ise bu bilgi hiç bir işine yaramaz.

@17 Ağu 2014 23:06 Bilginin nerede kime lazım olacağı belli olmaz.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir