Hangi cep telefonunun pili daha çok dayanıyor

Önemli bir kriter olan cep telefonu görüşme-süresini baz alan bir batarya-performans testi yaptık...

Bataryalar testte!

Amaç her zaman daha fazla dayanmak! Çünkü güçlü bir batarya olmadan cep telefonunuzun muhteşem özelliklerinin hiçbir anlamı kalmaz. Sizlere bu cep telefonu maratonunda hangi modellerin batarya-performansları ile öne çıktıklarını göstereceğiz.

Hiçbir şey cep telefonu bataryasını şebeke sinyallerinin zayıf olduğu bir yerde sürekli telefon görüşmesi yapmak kadar fazla yoramaz. İşte biz de tam bu "elverişsiz" şartlar altında telefon görüşme süresini ölçüyoruz. Bahsettiğimiz koşullarda cep telefonu, baz istasyonu ile bağlantı içinde kalmak için maksimum güç ile iletim yapar.

Üretici verileri ile gerçek değerler farklıdır
Üreticilerin verdiği görüşme süreleri ideal şartlar altında elde edilen değerlerdir. Doğal olarak bunun sonucunda yüksek değerler ortaya çıkar. Buna karşın biz, minimum konuşma süresini ortaya çıkarmak istiyoruz. Bu değer cep telefonunuzun günlük kullanım şartlarına ne kadar dayanabildiğini daha gerçekçi bir şekilde ortaya koyar.

Yeni katılanlar
İlerleyen sayfalarda hangi cep telefonunun en uzun süre dayandığını size göstereceğiz. Mesela Top 10 içerisinde "yeni" olarak tanımlayabileceğimiz SGH-G600 ve SGH-G800 gibi Samsung cep telefonları var. Apple'ın iPhone'u 13. sıraya yerleşti, Nokia E51 ise 16. sıraya. Her akıllı telefon bu kadar fit değil: Nokia'nın ince, kapaklı cep telefonu ancak sondan bir önceki sırada yer alabildi.

Batarya bakımı
Satın alma tavsiyelerimizi ilk beş cihazı da içeren, dördüncü sayfadaki tablomuzdan öğrenebilirsiniz. Güç kaynaklarınıza nasıl bakım yapmanız gerektiğini ise üçüncü sayfada bulabilirsiniz.

Top 25: Batarya süreleri

Top 25: Batarya süreleri
Nokia E61i

Üreticilerin verdiği "iyimser" değerlere aldanmayın. Galerimizde cep telefonu batarya-performansı sıralamasındaki ilk 25 cihaza göz atabilirsiniz.

Buradan cihazların batarya tipleri, maksimum görüşme süreleri, sıralamadaki yeri ve diğer sıra dışı özellikleri hakkında objektif bilgiye ulaşabilirsiniz.

En uzun görüşme süresine sahip olan telefon kazansın!

Uzun ömürlü bir batarya için 10 püf noktası

Uzun ömürlü bir batarya için 10 püf noktası

Bugünlerde kullanılan Lithium-bataryalar önceden kullanılan Nikel-Metalhibrit bataryalardan çok daha dayanıklı. Yine de batarya ancak iyi bir bakım ile daha fazla dayanabilen bir cep telefonu parçasıdır. Birkaç püf nokta ile günlük batarya kullanım sürenizi uzatabilirsiniz.

Uzun ömürlü bir batarya için 10 püf noktasıÖzenle saklayın
Eğer bir Lithium bataryayı uzun süre kullanmayıp saklayacaksanız yarı-boş hale getirin ve 15-18 derece sıcaklıkta saklayın. Bu bataryayı korur. Tekrar kullanmadan önce bataryayı tamamen şarj edin.

Cep telefonunun kendini rahat hissettiği sıcaklık
Cep telefonunuzu yüksek sıcaklıklardan koruyun. Mesela asla yaz aylarında araba içinde bırakmayın. Bu yerlerde sıcaklık 60 derecenin üzerine çıkabilir. Ayrıca doğrudan güneş ışığı da bataryaya zarar verir.

Orijinal şarj aletleri
Bataryanın hassas olan elektroniğine zarar vermemek için sadece orijinal şarj kitleri kullanın.

Ekran ışığını devre dışı bırakın
Gün ışığında mümkün mertebe ekran-aydınlatmasını kapatın. Artık birçok cep telefonu ekran aydınlatmasını ayarlama imkânı sunuyor. Ne kadar azaltırsanız o kadar tasarruf etmiş olursunuz - ve böylece batarya süreniz artmış olur.

Titreşimi devre dışı bırakın
Titreşim cidden tam bir enerji-canavarı: Sadece gerçekten gerekli olduğu anlarda kullanın.

Uzun ömürlü bir batarya için 10 püf noktasıOyundan tasarruf yapın
Oyunlar da cidden büyük miktarda enerji kaybına sebep olur. Ya tamamen bundan vazgeçin ya da tuş sesleri, titreşim veya aydınlatmayı kapatın.

Telefon ederken tasarruf
Telefon görüşmesi yaparken cihazın arkasında bulunan entegre antene dokunmaktan veya el ile üzerini kapatmaktan kaçının. Bu durum sinyal kalitesini düşürür ve cep telefonunuz sinyal kalitesini korumak için daha güçlü gönderim yapmaya başlar. Sonuç olarak enerji tüketimi artmış olur.

Dış anten
Eğer araba içinde çok fazla görüşme yapıyorsanız bir dış anten faydalı olacaktır. Karoser, cep telefonunuzu koruyacaktır ve böylece telefonunuz daha yüksek seviyede sinyal göndermek zorunda kalmayacaktır. Sonuç: Daha az güç tüketimi. Bu aksesuar sayesinde bağlantı dışarıya doğru güçlenmiş olur, gönderim performansı düşse de kural olarak alım daha iyi gerçekleşir.

Kullanmıyorsanız kapatın
Eğer cep telefonunuzu uzun bir süre kullanmayacaksanız cihazı kapatmak işinize yarayacaktır.

140 cep telefonunun pil ömrü karşılaştırması

140 cep telefonunun pil ömrü karşılaştırması

Philips Xenium: Uzun pil ömrü profesyoneli

Philips Xenium: Uzun pil ömrü profesyoneli

Uzun pil süresi söz konusu olduğunda rakipleri arasından sıyrılan bir ürün var. Philips'in Xenium serisi cep telefonları baş döndüren pil ömrü ile ilgi çekiyor. Gerek bekleme gerekse konuşma süresinde rekorlar kıran Xenium serisi telefonları CHIP Online olarak birkaç kere incelemiştik.

Açık ara lider oldukları için bu sıralamada yer almayan Xenium'lar hakkındaki yorumlarımıza aşağıdaki link'lerden ulaşabilirsiniz.

İnceleme: Philips Xenium 9@9f
Uzun şarj süresiyle ıssız bir adaya düştüğünüzde yanınıza alacağınız üç şeyden biri olabilir.


Video inceleme: Philips Xenium 9@9G

Philips'in pil teknolojisi gelişmiş, konuşulmadığı zaman bir ay dayanan cep telefonu.


Video inceleme: Philips Xenium 9@9F

1 ay bekleme 8.5 saat konuşma süresi ile Philips 9@9F uzun pil ömrü isteyen cep telefonu kullanıcılarının ilgisini çekecek.

Haber: Philips'in Telefonunda Şarj Derdi Yok
Philips'in yeni telefonu Xenium NRG ile "şarjım az ya da yok" lafı tarihe karışıyor

Okuyucu Yorumları