Haswell ve Ivy Bridge arasında ne fark var?

Intel'in bir önceki ve son nesil işlemcileri arasındaki farkları açıklıyoruz!

  • Zeynel A. Öztürk
Haswell ve Ivy Bridge arasında ne fark var?

Yeni bilgisayarınızda Intel işlemciye yer vereceksiniz, ancak en son nesil Intel işlemcileri arasındaki farkı bilmiyor musunuz? Intel, işlemci teknolojilerini "tik" ve "tak" adını verdiği güncelleme döngüsüyle geliştiriyor. Tik'ler "die boyutunun küçülmesi", "tak"lar ise mimarinin yükseltilmesi anlamına geliyor.

Son nesil Ivy Bridge, şu anki nesil olan Haswell'den küçük ancak önemli farklara sahip. Intel'in sisteminin can alıcı noktalarını öğrenerek laptop'unuzda 3-9 saat arası pil ömrü farkı elde edebilirsiniz. En önemlisi ise tik ve taklar arasındaki farkları anlamanız.

Intel'in Tik ve Tak yükseltme döngüsü

Intel'in güncelleme planı, her 18 ay yayınlanan, iki tür yükseltmeye dayanıyor. Firma bunları tik ve tok kod olarak adlandırıyor.

Tik nedir: Intel, die (işlemci çekirdeği ve diğer bileşenlerin bulunduğu bölge) boyutunu küçülttüğünde, bu çipin güç gereksinimlerini de azaltır. Haswell ve Ivy Bridge, şu an 22-nm üretim işlemini kullanıyor. Yakın gelecekte ortaya çıkacak Broadwell işlemciler ise 14-nm üretim işlemini kullanacak ve iddialara göre Haswell'den de az enerji harcayacak.

Tok nedir: Haswell, güncelleme döngüsündeki "tak"u temsil ediyor; yani işlemci yeni bir mimariyle ve yeni LGA 1150 soketiyle geliyor. "Tak" yükseltmelerinin çoğu, soket değişimiyle sonuçlanıyor. Bu yükseltme, performans artışıyla sonuçlanıyor.

Güç tüketimini azaltma ve mobil

Güç tüketimini azaltma ve mobil

Masaüstü işlemcilerin mobil sürümleri de gelişmelerden nasibini alıyor. Mobil işlemciler güç tüketimlerini azaltırken, ısı üretimlerini de aşağı çekiyorlar. Mobil işlemcilerdeki bu geliştirmelerde frekans ve çekirdek sayısının düşürülmesinin de payı var. İsminde "U" veya "Y" harfi bulunan işlemciler, Intel'in mobil işlemcilerini temsil ediyor (Core i7-4610Y gibi). "Core i7-"den sonra gelen bölüm, işlemcinin neslini ifade ediyor. "3", Ivy Bridge, "4" ise Haswell işlemci anlamına geliyor. Intel, Pentium ve Celeron serisi CPU'larda bu terminolojiyi ne yazık ki kullanmıyor.

Intel, Haswell tasarımında düşük güç tüketimine odaklanıyor. Bunun sonuçları, Ivy Bridge ve Haswell'li laptop'ların pil ömrünü incelediğinizde ortaya çıkıyor. Haswell çipleri, genel larak Ivy Bridge'e kıyasla yaklaşık iki kat pil ömrü sunabiliyorlar.

Z87 çipseti ve türevleri

Ivy Bridge'den Haswell'e geçişin önemi, çipsette yatıyor. Z87, "Quick Sync" adında, medya dosyalarını cihazdan cihaza hızla aktarmanıza izin veren bir işlevle geliyor. Quick Sync, Ive Bridge'in selefi Sandy Bridge'de bulunsa da, şu an video dosyalarını anında kodlama için optimize edilmiş bulunuyor. Z87, işlemci, RAM ve GPU'yu overclock etmenize de izin veriyor.

Z87'nin B85, Q85, Q87, H81 ve H87 gibi farklı türevlerinin de bulunduğunu söyleyelim.

Daha iyi işlemci performansı

Daha iyi işlemci performansı

Haswell'in çekirdek başına sunduğu performans, Ivy Bridge'den sadece biraz daha iyi. Yani Haswell'in Ivy Bridge'den çok daha hızlı olduğunu söylemek zor. Hız testleri, Intel işlemcilerin son nesillerinde büyük bir hız artışı olmadığını gösteriyor. Ancak Intel'in işlemci performansının AMD'yi hem mobilde, hem de masaüstü platformlarında bozguna uğrattığını unutmayın.

Overclock yetenekleri.

Ivy Bridge gibi Haswell'in de overclock yetekleri oldukça kısıtlı. Bunun nedeni, voltaj regülatörünün işlemciye entegre edilmiş olması ve Intel'in tercih ettiği termal macun.

İyi haber ise Intel'in geçtiğimiz günlerde kullandığı termal macunun kalitesini artıracağını söylemiş olması.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Açıkçası son kullanıcının, pil ömrü haricinde, diğer performans farklarını pek algılaması mümkün değil bence, özellikle mobil işlemcilerde (hele ki bu mobil işlemciler sadece bütünleşik gpu kullanıyorsa-APU-). Apu'ların performansının çokta iyi olmadığını düşünüyorum, AMD de kullanıyorum, Intel de. İkisininde APU performansı berbat, hele ki Intel'inki yerlerde sürünüyor. Intel alacaksanız, kesinlikle, en dandiğinden de olsa harici ekran kartı takın bilgisayarınıza.

"Ancak Intel'in işlemci performansının AMD'yi hem mobilde, hem de masaüstü platformlarında bozguna uğrattığını unutmayın." Bu editoru de birisi bir gun bozguna ugratsa da teknoloji dunyasi rahatlasa, duyanda arada %100 fark var sanacak, koskoca chip dergisi Bulvar gazetesine dondu.

bence sandy bridge den sonra intel iyice kötüleşti en azından fiyatları uygundu şimdi 1.500 tl lik i5 laptopu 2.000 tl ye alıyoruz dolar kurundan bahsetmeyin haswell ivy bridge göre mobil işlemcide ortalama 50 dolar zamlandı sonuç yine farksız sadece kağıt üstünde

" Intel'in işlemci performansının AMD'yi hem mobilde, hem de masaüstü platformlarında bozguna uğrattığını unutmayın."" markette de AMD inteli bozguna uğratıyor, o fiya etiketi ile OEM toplayanlar daha çok AMDden yana

@01 May 2014 10:15 haklısın bende amd aldım

@01 May 2014 10:15 kendi adına konuş genelleme yapma....

Amd işlemci kullan keyfine bak. İntel işlemciden nefret ettim, tamam sayısal işlemlerde biraz daha hızlı ama amd çok daha verimli çalışıyor. Burda inteli övmüşler fakat paranızı israf etmeyin drim...

intele i5e veriyorsun 500 600 tl para (k serisi overclock olanları saymıyorum bile), AMD fx8000 serisine veriyorsun 400 tl, bir clcokluyorsun 4.6 ghzye kafan rahat. intelin tek avantajı vardı amd gibi ısınmıyordu ama 150tllik seidon 120v ne güne duruyor :)

reklama gel reklama, alıştık artık be chiponline

Aradaki 200 tl icin her ay 50 tl fazla elektrik faturasi vermeye deger mi

@01 May 2014 17:08 Bir şeyden anladığın yok yorum yapma bari

İntel her zaman sorunsuzdur. Profesyonel iş yapanların maceraya girecek hali yok. Ne zaman AMD li sistem topladıysam sonun da hep pişman oldum. Önemli ve ağır işler yapıyorsanız intel işi sorunsuzlaştırıyor. Evde oyun internet ve basit işler için sırf ucuz olsun diye AMD tercih edilebilir. Zaten AMD'nin ucuz olması dışında bir rekabet gücü yok.

@01 May 2014 22:57 Al bendende o kadar.

Devamlı intel kullanıcısıydım ve amd yi denemek istedim. Ana kartından ramine, ekran kartına ve amd işlemcisine kadar üst seviye bir sistem topladım fakat 6 ay kadar sonra yine intele geri döndüm. Oyunlarda olsun ve bazı programların çalışmasında hep hata veriyordu amd li sistem. Battlefield 4/3 Gibi oyunlarda mülti oynarken oyunun ortasında takılıyor ve pc yi fişten kapatmadan zinhar o takılıklık gitmiyordu. Birde enteresandır, Camtasia 7.1 programı topladığım amd li sistemde kurulmuyor hata veriyordu. İnternette araştırdığımda o hatayı veren ve yardım isteyenlerin hepsinde amd li sistem vardı. Hiçbir markanın fanatiği değilim olmadımda, isterimki amd inteli geçsin, hatta işlemci üreten firmalar çoğalsın, kalite artsın fiat düşşsün. Şimdi işlemcim intel, ekran kartım NVidia en ufak bi sorunum yok.

Sen de yorum yaz