HDMI kablosu alırken bunlara dikkat edin

Yeni bir HDMI kablo mu satın alacaksınız? Paranızı pahalı kablolara dökmeden önce yazımızı okuyun!

  • Zeynel A. Öztürk
HDMI kablosu alırken bunlara dikkat edin

HDMI kabloları, görüntü ve ses aktarmada standart halini aldılar. Bunun arkasında kablonun görüntüyü ve sesi yüksek kalitede, çok geniş olmayan bir konektörle iletebilmesi ve maliyetinin düşük olması yatıyor.

HDMI kablosu satın alırken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Satın alabileceğiniz kablolar arasında Standart, Ethernet'li Standart, Yüksek Hız ve Ethernet'li Yüksek Hız kabloları bulunuyor. Kablo üreticileri, kablonun türünü üzerinde açıkça göstermek zorunda olduklarından, onları ayırt etmeniz güç olmamalı.

Standart kablolar 720p ve 1080i sinyallerini aktarabilirler. 1080p'yi kaldırmaları mümkün olsa da bunun bir garantisi yoktur. 3D için ise Yüksek Hızlı (High Speed) kabloya ihtiyacınız var. Bununla birlikte bu standartlar kullanılmaya başlamadan önce satın aldığınız bir kablonun da 1080p'yi gösterebilme ihtimali var. Ethernet özellikli kablolar ise tahmin edebileceğiniz gibi veri aktarımına izin vermektedir.

Dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta ise 3D'nin HDMI 1.4'e ihtiyaç duyması. Buna ek olarak HDMI kabloları analog değil, dijital sinyallerle çalıştığından kablo bozulmadıkça aralarında bir görüntü kalitesi farkı olmayacaktır. Yani ucuz bir kablo ile pahalı, kalite bir kablo arasında görüntü ve ses kalitesi açısından fark yoktur.

Okuyucu Yorumları

Toplam 43 Yorum

madem fark yok millet niçin bir kabloya 1000 lira veriyor

@12 Mar 2013 14:56 çok güzel bir soru bende çok merak ediyorum doğrusu :)

@12 Mart 2013 18:25 fark var

emektar 1080i yayın verebilen bir receiver im var turksat 3d kanalını açabilmesi beni şaşırmıştı doğrusu ayrıca yanında verilin hdmı kablo ile yayını 3d tv me sorunsuz aktarabildim benim hdmı kablo hangi versiyon acaba

Elimdeki kablonun hangi versiyon olduğuna nasıl anlıyacağım

Teşekkürler bilgiler için.

hangi millet o kabloya 1000 lira veriyo şaşkın arkadaş? 1000 liralık bir kablo göster almayana senin gibi şaşkın ve şuursuz olsun tamam mı?

çok ucuz değil ama 30-40 TL arası bir HDMI kablo maximum peformans almanız için yeterli.. gerisi paranıza yazık

Belli belli aldık eziyetler çektik kabloyu çektik ucu elimizde kaldı çok bulunan bişi sanki

iyi günler bana hdmi kablo olarak 10.2gbps en hızlısı ve enkalitelisi olduğunu söylediler. şimdi sorum şu 1.4 ghz kablomu 10.2gbps mi yardımlarınız beklemekteyim

@29 Mayıs 2013 16:50 hangisi daha pahalı ise onu al bu devir oyle bir devir ki parayı veren düdüğü gerçekten de çalıyor.

hdmı kablolar çok kalitesiz ve hemen baglantı noktasından dagılıyor ben 3 tane dagıttım size önerim ya skart alın yada profosyonel hdmı alın biraz pahalı ama deger.yani çin malı .ve türk malı almayın alman malı..alın ömürboyu kullan

@02 Haz 2013 10:08 Türk malı derken yanlışlık yazdın herhalde ( TÜRK malları kalitelidir..!) Çin mallarıyla karıştırma..!

@13 Haz 2013 00:42 Dünyada en kaliteli ürün Çin mallarıdır. Türk malları ile Çin mallarını bir tutmanız bile hata. Giyiminizden, telefonunuza, televizyonunuza kadar herşey Çin'de ürütilirken Çin mallarını ABD-AB oyunlarıyla lekelemeniz hoş değil.

Merhaba "HDMI kabloları analog değil, dijital sinyallerle çalıştığından kablo bozulmadıkça aralarında bir görüntü kalitesi farkı olmayacaktır" cümlesi tamamı ile yanıltıcı bir bilgidir. Lütfen 10TLlik bir HDMI kablo ile 100TL lik bir HDMI kablo arasındaki görüntü farkını test edip kullanıcılarla bu bilgiyi bundan sonra paylaşınız. Yanlış bilgilendirnme yapmışsınız.

@11 Tem 2013 14:34 TEK BİRŞEY SÖYLEMEK İSTİYORUM PAHALI İLE UCUZARASINDA HİÇ BİR FARK YOK.FİYATI BELİRLEYEN RANT GURUPLARI BOŞVERECEKSİN SEN BUNLARI DEMEKKİ SEN KABLO PAZARLAMACISISIN BELLİ

bizzat test ettim ve onayladım arkadaşlar ucuz veya pahalı kaplo arasında görüntü kalite farkı yok yalnız dikkat etmeniz gereken kablo uçlarının dayanıklı olması yani ister istemez pahalı kablo almaya yöneltiyor

PAHALI KABLO SATAN YERLERDEN SAKIN ALMAYIN SİZLERİN ÜZERİNDEN PARA KAZANAN ASALAKLAR BUNLAR NERDE UCUZU VAR ONU ALIN KALİTEDE DEGİŞİKLİK YOK

Fark yok demekle insanları yanlış yönlendiriyorsunuz bizzat denedim uydu cihazının içinden çıkan kendi hdmı kablosu ile doğru düzgün görüntü alamazken 30 tl ye aldığım altın uçlu kablo ile mükemmel görüntü ve ses aldım aşırı pahalı kablolar da var bunlar profesyonel sistemler için çok üst düzey bir sisteminiz yoksa tabikide fazla para vermeyin, her kablounun bakır oranı yalıtımı v.s. farklıdır.

ben hdmi çıktı çıkalı herzaman test etmişimdir.aktarımı hızlı kabloların kontrast oranı da düşük oluyor ve kesinlikle kablolar arasında fark var.bunu görmemek için kör olmak lazım.

Ben de denedim, kablolar arasındaki tek fark "dayanıklılığı" oluyor. Görüntü ve ses kalitesinde fark yok.

Örneksel (analog) veri aktarımında kablo kalitesi önemlidir. Örneğin kulaklık ya da hoparlör kabloları için bunu söyleyebiliriz ama sözkonusu fark sıradan bir dinleyicinin algılayamacağı düzeydedir. Toplamda %1 gibi fark yaratan "kaliteli" kablolara Hi-Fi tutkunları bir sürü para dökerler, bu bir kişisel tatmin ve tercih konusudur. Sayısal (dijital) veri aktarımı yapan bir kablonun kalitesi ise veri aktarımına (diyelim ki) %99 etkide bulunmaz. En fazla, yorumcuların yazdığı gibi bağlantı uçlarının çabuk aşınması veya bozulması, kablonun kopması, belki çok nadiren parazitlerden etkilenme gibi sorunlar yaratabilir. Yani 1 dolarlık değil ama 5 dolarlık bir kablo işinizi rahatlıkla görür. 20-200 dolarlık bir HDMI kablosu almak %1 fark için %1000 fazla ödemek anlamına gelir. Bir sürü para ödeyip bu kabloları alanların arada çok fark var demeleri teknolojik değil psikolojiktir. İsteyen bu konuda yapılmış çok sayıdaki denemenin sonucuna bakabilir netten.

Dumbukluk yapipta 30 cm mesafe için fark yok deyip durmayin. Baglayin bakalim 9-10 metre mesafeye bi dediğiniz kabloalri bide Ttaf markayi gorun bakalim goruntu nasil farkediyor.

Madem fark yok o zaman fark nerede?

hiçbiriniz bi boktan anlamıo

kaplo en ucuzuyla en pahalısı görüntüde sıkıntı yaratmaz sıkıntı yaratıcak konu bır süre sonra kablo da deforme ve yıpranma görünür bunuda anca kaployu takıldıktan sonra cok sık cıkarıp takmamakla engellenebilir

1 Tane ucuz HDMI kablo aldım bir sure kullandım sorun çıkmadı sonra aniden çalışmaz oldu, gittim bir tane daha ucuz HDMI kablo aldım o da çalışmadı, herhalde Tv nin HDMI çıkışı bozuldu dedim. Tamirciye gittim adam boşuna para verme HDMI çıkışında sorun yok, sorun kablo da dedi kaliteli bir kablo almazsan zamanla çıkar tak Tv seçici olmaya başlıyor dedi. Tabiki inanmadım ama eve gidip HDMI kabloyu bilgisayar yada PS3 e degil sony DVD player a takınca çalıştı, tekrar bilgisayar ve PS3 e taktım çalışmadı. Benim anladığım tamirci doğru söylüyor, bu gün yeni ve kaliteli HDMI kablo almaya gideceğim.

prolink kablo aldım boyutdijitalden, 20 metre sorunsuz çalıştı, daha önce başka marka denemiştim, sd uydu alıcıda çalışıyordu hd de çalışmadı, şunu anladım, 3-5 metrede marka farketmiyor, 10 metreden sonra kalite kendini belli ediyor,

kardeşim evime yeni bir led tv aldım tepkime hızı 400 ghz olmasına rağmen bir önceki LCD deki playstation oyununda sıkıntı yaşamazken bu led tv im de oyun oynarken donklulklar yaşıyorum hdmi kablosundan yaparmı saygılar

Hdmi kablo üreticileri basmış konuyu,arkadaşlar yazanlara inanmayın ucuz ve pahalı arasında hiçbir fark yorum yazanlar satış yapan insanlar :)

Merhabalar ; 25 mt mesafede kullanacağım bir HDMI kabloya ihtiyacım var.hangi versiyon ve özellikteki kabloyu tavsiye edersiniz.

Hedemei kablo fiyat nekadar

ucuz ile pahalı arsında fark yok diyen mantalitedekilere hitaben; http://www.anlayanbiri.com/hdmi-kablo-tercihine-dikkat2013-serilerinde-hdmi-kablo-tercihi-detaylar

Merhaba, kesinlikle fark ettiğini düşünüyorum. Ben görüntü kalitesi hastasıyım ki zaten seste hiç bir fark yapmıyor. Eğer gidip de 2-3 gb film indirip izlerseniz tabii ki fark yapmaz. Ama ben 40-45 gb bile indirebiliyorum ve inanın dağlar kadar fark oluyor arada.

fark vardır kulanmıs oldugunuz elektronık cihazlar hdmı secer

eger 3 5 metrelik bi mesafeniz varsa gidin ucuzundan 10 liralık kablolar var alın iş görür hiç bişede olmaz.. ha 10 20 30 metre diyorsanız iyi bişe alın ama abartmayın analog degil bu !

ucuz hdmı kablolar yapıları gereği (10 metre yada daha uzun) 1080 sinyallerini gönderemezler.

kesinlikle ucuz ile pahalı arasında fark var.bizzat test ettim denedim.

bariz şekilde çok net fark var,

Fark yok diyenlere duyrulur! 20 metrede çalışmayan görüntüyü kesik veren no name kabloya karşılık 3 katı pahalı prolink kablo canavar gibi çalışıyor. Ayrıca 1,5 metre civarında Audioquest alın da farkı gözlerinizle görün. Ağzı olan konuşuyor, tecrübeniz yoksa olanlara karışmayın, forumun mantığı budur.

Konuyu son noktayı atayım pahalı ile ucuz kabla farkı yok diyenlerin amacını anlamadım ayrıca görüntü farkı oluyor diyenleride anlamadım ancak kaliteli altın uçlu kablo ile ucuz bakır uçlu kablo arasında 1080p ve üzeri görüntülerde fark ortaya çıkmaya başlıyor, buda görüntü kalitesinden ziyade görüntünün git gelli olması ekran kararıp 1-2 saniye sonra geri gelebilir gibi sorunlar oluyor ancak dijital bir aktarım yapar kontrast ve renk farkı yok, 50 100 lira arası başarılı hdmı kabloları var.

ALTIN UCLU HDMI KABLOLARIN UCUNDAKI GERCEK ALTIN MI??AYRICA TARTISMIS OLDUGUNUZ KONUYADA BIR ACIKLIK GETIREYIM BELKI FARK YOK AMA TARZ VAR COGU ARKADASIN TERS DUSMESIDE BUNDANDIR SANIRIM..KIMININ PARASI YOK GONLU ZENGIN KIMIDE TAM TERSI MILYONLARI VAR AMA RUHU FAKIR:d:d:

Bakır iletkenli kablolar daha pahalı normal olarak görüntü renk kontrast doygunluk arasında standart bir kablo ile normal kablo arasında hiç bir fark yok. Yalnız hıza gelince bakır iletkenli kablolar kullanılmalı. Ayrıca bakır iletkenli kabloların konsol oyunlarında haraketli sahnelerde daha etkili ve verimli olduğunu düşünüyorum. Saygılar!

Sen de yorum yaz