Her öğrenciye bedava tablet PC!

Eğitim Bakanlığı, 5 yılda ülkedeki tüm öğrencilere, ücretsiz birer e-okuyucu dağıtmayı planlıyor!

  • Ümit Öncel
Öğrenciler ağır kitap taşımayacak!
Tayvanlı öğrenciler derslere e-okuyucu ile hazırlanacak

İnternetin yaşamın her alanını etkilediği kesin ve eğitim de bu anlamda bir istisna değil. Bilgiye ulaşmayı son derece hızlı ve etkili hale getiren internet, yavaş yavaş kullanıcıların okuma alışkanlıklarını da çeşitlendiriyor. Bunun en güzel örneği ise e-kitaplar ve e-okuyucular.

Tayvan Eğitim Bakanlığı bu gerçeği gördü ve ülkedeki tüm öğrencilerin, elektronik kitapları kolaylıkla okuyabilmeleri için birer e-okuyucu sahibi olmasını sağlayacak bir program başlattı. Projeye göre 5 yıl içerisinde Tayvan'da e-okuyucusuz öğrenci kalmayacak.

Bakanlık tüm öğrencilere, içerisinde 10 e-kitap yüklü olan, piyasa değeri 200 doların üzerinde 8 inçlik ve 1 GB flash belleğe sahip okuyucuları 2010 yılından itibaren dağıtmaya başlayacak. Projeye ayrılan ödenek ise tam 1,55 milyar dolar yani yaklaşık 2,32 milyar TL.

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

Eğitim Bakanlığı, 5 yılda ülkedeki...... diye okurken bir an Türkiye'den bahsedildiğini sanarak şaşırmıştım. Ama sonra Türkiye olmadığını öğrenince hiç şaşırmadım nedense :)

Tayvan Eğitim Bakanlığını tebrik etmek gerek.Hem öğrenciler için hemde doğa için faydalı birşey.Tüm okul kitapları e-kitap olarak verilse kitap basmak için ağaç kesmeye gerek kalmaz.

bende tıklamadan önce boş bi düşünceye kapıldım acaba türkiyemi diye :)

Evet aynen sevinmiştim.... Bizimkilerden ne beklersin

bende türkiyede die heyecanla acmıstım :) hayırlısı olsun bakalım bizde beklers artık 10 sene kadar :) ozamana da ögrenci olarak kalmayıs ama gelecek nesil için artık.

Daha az kesmek için tabii ki en iyi yöntemlerden birisi bu ancak ben kitap okurken parmaklarımda sayfaları hissetmek iterim açıkçası. Bir de her ihtimale karşı sistemi tek noktaya dayandırmamak kırılma noktalarını da düşünmek gerkir. E-kitabın yaygınlaşması bilgilerin dijital ortamlara aktarılması akımını güçlendiriyor. Ama eğitim için kullanıldığında çok pratik ve öğrencilere kolaylık.

Ve evet ben de ilk satırları okuyunca Türkiye sanmıştım hatta yorumlarım bile hazırdı ama ne yaparsın işte. Belki ilerde... (ahmetates.com.tr)

vallaha bende türkiye sandım ilk okuduğumda

haberin eğitim bakanlığı diye başlamasından türkiye de olmadığını anlamıştım.

Tayvan'da Okullarda Bizim Bildiğimiz türden Ders Kitapları Yok Herkesin Kendine Ait Bir Laptop'ı Var.Ve yaygın Olarak Bu E-okuyucular Kullanılıyor.Adamların En Düşük İntrnt Veri Aktrm hızı 22 Mpbs. :)

10 sene sonra anca doğuya kitap gider... 50 sene sayın derim bizim için...

İnsan bi başına TAYVAN yazar be ! Türkiye'den bahsettiler zannettim :) Ahh nerdee :)

Başlıklar daha düzgün atılsa keşke

Bende Türkiye zannettim.
Daha 1 Mbit internetten yoksunken nasıl e-kitap dağıtacaklar diye düşünürken Tayvanlılar çıktı.

Tabi dünyanın elektronik parası oraya akınca adamlarda nimetlerinden faydalanmak istiyor. Helal olsun.

Bende türkiyedemi dağıtıyorlar diye şaşmıstım. Tr de dağıtmazlar velılere aldırırlar.

valla ya bende bir an umutlandım

Yav bu Tayvan 3. dünya ülkelerinden değilmi:D

e-kitap okuyucu basit mantık aslında bir kristal ekran ve basit bir işlemci ile hafıza. Bunu ülkemiz gayet kolay 20-30 dolara mal edip malyetine öğrencilere verebilir. Kitap demek medeniyet demektir kitaba teknolojik imkanlarla ulaşmak aslında çok kolaydır. ama bu malesef ülkemizde bilerek zorlaştırılmıştır! bizi çekemeyen barbarların olduğunu biliyoruz çünkü avrupa dediğimiz medeniyet bu toprağın insanı hititin ve troy'un çocukları iyonların kolonileşmesiyle kurulmuştur...

Çok hızlı internetle e-kitap arasında alaka kuran tipler var; kitap okumaz etmez, bilgisayarında da bir tek dizi ve oyun... sonra iş teknolojiye geldimi hurra... böyle yani, hazırlayıp önüne koyacaksın... aslında çoğumuzda tarayıcı var(bende malesef yok) eski, en azından telifsiz eserleri tarayıp OCR'leyin(abby finereader'le) ve internete koyun, işte bununla 1 sayfa eski dergi sayfasını koysanız bile 1000 tane koçu kesip fakirlere dağıtmış kadar insanlığa yararlı olursunuz!

kalbime iniodu abi :)

Türkiye'de de böyle bir proje var. Ankara'da bir pilot okul seçilmişti hatta denenmişti geçenlerde ama sonrasında noldu bilemiyorum.

İşte bu "medeniyet" !
İşte bu "kültür" , "halkçılık", "eğitim", "insan'a verilen önem".
Yaşamaya mecbur kalanların, başka gidecek yeri olmadığı için yaşayanları ülkesi olanların, halkı birşeyler okuyup öğrenecek, sonra da kendisine ve kendisi gibi olanlara oy vermeyecek diye her türlü eğitimin (pardon, tek türlüsü hariç, beyin yıkayıcı) önünü kesenlerin "medeniyet"lerinde bu tip uygulamalar bulamazsın.

olmıcak ki bizim okulda yok :/

of ya bizim okula gelmedi

Sen de yorum yaz