Her sisteme lazım 5 ücretsiz yazılım!

Her sisteme lazım 5 ücretsiz güvenlik yazılımını ve yardımcı aracı sizin için seçtik!

Her sisteme lazım 5 ücretsiz yazılım!

Modern bilgisayarların vazgeçilmez yazılımlarının başında, sadece web sitelerini açmakla kalmayan, birçok işi yapmanıza izin veren web tarayıcıları geliyor.

Ancak henüz her şeyi tarayıcılarımızın üzerinden yapmıyoruz, muhtemelen yakın bir gelecekte de bu değişmeyecek. Bu yazımızda her bilgisayar kullanıcısının ihtiyaç duyacağı 5 güvenlik ve yardım konularına odaklı yazılımı sizler için seçtik.

HijackThis

HijackThis, internetten gelebilecek beklenmedik tehditlere karşı sizi koruma altına almayı amaçlıyor. Araç bunun için sistem ayarlarınızı tarıyor ve web tarayıcınıza sonradan eklenen yazılımları size bir liste halinde sunuyor. Bu aşamanın ardından listedeki öğeleri program yoluyla internette araştırıp, silip silmeme konusundaki kararınızı verebiliyorsunuz.

HijackThis içerisinde bir işlem yöneticisi, HOSTS dosyası düzenleyicisi ve "alternatif veri akımı" tarayıcısı da bulunuyor.

İndirin: HijackThis

Recuva

Recuva, herkesin sahip olması gereken bir veri kurtarma yazılımı. İster geri dönüşüm kutusundan, ister dijital kameranızın bellek kartından sildiğiniz bir dosya olsun, dosyayı zararsız kurtarma imkanınız var. Yapmanız gereken, dosyanın silindiği disk üzerinde herhangi bir işlem yapmadan hemen Recuva'yı çalıştırmak ve bir tarama gerçekleştirmek. Yanlışlıkla silme işleminin üzerinden çok zaman geçmediyse, dosyanızı kurtarma olasılığınız yüksek.

İndirin: Recuva

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Her sisteme lazım 5 ücretsiz yazılım diye başlık atılmış peki Kaspersky Internet Security 2016 ücretsiz mi, bu paradoks değil mi? Kaldı ki en iyi ücretsiz Malware taramasını ücretsiz, On Demand yani kurulum yapmadan tarayan en geniş virüs veri tabanına sahip Emsisoft Emergency Kit 9 niye listede yok?! Her bilgisayarda olmasını tavsiye ederim.

Kaspersky neresi ücretsiz 30 gün sonra süresi bitiyor daha dikkatli olalım :)

Bir Ubuntu yeter kardeşler, bunlara gerek yok.

Malwarebytes ı senelerdir kullanırım. Özellikle 2010 da svchost.exe zararlısını sistemdeki diğer svchost'lara zarar vermeden bir tek malwarebytes ile silebilmiştim.(gerçi sys32 nin içinde ayrı bir klasördeymiş zararlı ama mbam göstermeden bilmiyordum.) eset smart sec. threatsense özelliğini kapatıp ikisini beraber kullanıyorum. Ayrıca recuva ya da diğerleri hiç bir işe yaradığını görmedim. Zira murphy kanunları sildiğiniz dosyayı geri getirmek istediğinizde de çalışmakta.

Malverbyte'ı indirmeye kalktım ve bu uyarıyı aldım :/ "Girmekte olduğunuz site zararlı programlar içermektedir www.download.chip.com.tr sitesindeki saldırganlar web'e göz atma deneyiminize zarar veren programları yüklemeniz için sizi kandırmayı (örneğin ana sayfanızı değiştirerek ya da ziyaret ettiğiniz sitelerde ek reklamlar görüntüleyerek) deneyebilirler. Olası güvenlik olaylarının ayrıntılarını Google'a otomatik olarak bildirin. Gizlilik politikası..."

@12 Ocak 2016 12:01 Aynen. Firefox da aynı şekilde uyarı veriyor.

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
Her sisteme lazım 5 ücretsiz yazılım!
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir