Her Windows 7 Kullanıcısına Güncelleme Yok!

Windows 7 ve Windows 8'e gelen Meltdown ve Spectre'ye yönelik güncellemeler, bazı durumlarda sisteminize yüklenmeyebilir!

  • Zeynel A. Öztürk
Her Windows 7 Kullanıcısına Güncelleme Yok!

Microsoft, Windows 7 ve 8.1'e yönelik Spectre ve Meltdown yamalarını birkaç gün önce yayınlamıştı. Haberler bu işletim sistemlerini kullananlar için elbette harikaydı, ancak küçük bir detayı atlamamak gerekiyor: Uyumlu bir antivirüs kullanmayanlar, güncellemeyi ve hatta gelecekteki herhangi bir güncellemeyi yükleyemiyorlar.

Spectre ve Meltdown güncellemeleri Ocak ayında Windows Update üzerinden yayınlanmaya başlanmıştı ancak bu güncellemeler bazı antivirüslerle uyumsuzluk göstermişti. Bunun sonucunda bazı sistemler çökmüştü. Microsoft bu problemi çözmek üzere güncellemeleri durdurdu ve antivirüslerden uyumlu olduklarını göstermeleri için bir kayıt defteri anahtarını değiştirmelerini istedi. Yani bu kayıt defteri anahtarını içermeyen sistemler, güncellemeleri alamıyorlar.

Microsoft, bu kısıtlamayı Windows 10 için kaldırdı ancak Windows 7 veya 8 kullanıyorsanız ve antivirüsünüz eskiyse, risk altında olabilirsiniz. Tüm bunlar, zararlılara karşı tam olarak korunmadığınız, Windows güvenlik güncellemelerini de almayacağınız anlamını taşıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Zırh giyiyoruz, çok önemli bir düzeltme olmadığı sürece güncelleştirmeler ile işimiz olmaz. Sadece zırhları ve belli programları güncelleştiririz. Bu da 6 ayda bir yapılır. İstediğimiz mail'i, dosyayı açarız, istediğimiz link'e tıklarız, istediğimiz siteye gireriz, istediğimiz ortamı sistemlere bağlarız ama hiçbir şey olmaz. 12 senedir virüs yüzü görmedik. Antivirüs Kalkanı bile formalite icabı açık. Sistemlerimiz ilk kurulduğu günkü gibi, bit çürümesi bile yok. Comodo IS ve Restore Rx kullanın!

Sen de yorum yaz