Herkes internete bağlanırsa ne olur?

Dünya üzerindeki herkes internete bağlanırsa ne olur? İşte bu sorunun ilginç cevabı...

Herkes İnternet'e bağlandığında ne olacak?
Her kullanıcının günlük 3GB veriye ihtiyaç duyacağı sonucuna varıldı

İnternette aktarılan veri miktarı hızla artıyor. Gelecekte ne kadar veri kullanacağımızı merak eden bir bilgisayar uzmanı, düzenlediği araştırmada her gün 3GB veri aktarımı yapacağımız sonucuna vardı.

Genellikle pek akla gelmese de veri indirmek de enerji tüketimine neden olan bir aktivite. İngiliz Bristol Üniversitesi'nde görevli bir bilgisayar uzmanının raporundaki rakamlara göre sonuçlar oldukça şaşırtıcı.

Araştırmacılar, gelişmiş bir dünyada her kullanıcının aynı seviyede medya tüketimi yapacağını ve tamamen bulut teknolojisine geçeceği varsayımını kullandılar. Bu varsayımlar altında araştırmacılar, kullanıcıların her gün 3GB'dan fazla bir veriye ihtiyaç duyacağını hesapladılar. Bu 2030'da tüm nüfus için 2.570 exabayt'a denk geliyor (bir exabayt, bir milyar gigabayttır). Bu etkinlik için gereken güç ise 1.175 gigawatt'a ulaşıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

İşi gücü bırakmış şunu hesaplamış la ztn olanlar oluyo ne hem kendini hemde milleti böyle şeylerle oyalarsınızki?

1.175 gigawatt'ı dahada düşük tutabilirler.Enerji tasarruflu server,depolama birimleri kullanılırsa bence bu elektrik sarfiyatı azaltılır.megawatt'a kadar düşer

Teknolojinin yarardan çok sömürmek ve sömürülmek üzerine kurulan bir sistemin parçası olması gerçekten çok üzücü. Kısa zaman aralığında her ürünün yeni sürümünün çıkması , insanlara harcayarak mutlu olmayı aşılayan sistemin aracıdır.

ne akıllılar war merak eden :D

rakamlar havada uçuşuyo bi gttim geldim bir milyar gb mı oyyy :) valla insanlar anca tüketiyo sonumuzu iyi görmüorm enerji miktarı bi hayli yüksek çünkü

300 gb indirip 50 gb yüklediğime göre dünyanın bana yetişmesi için kırk fırın ekmek yemesi lazım.

günde 10gb gidiyor mutlaka

İnternet ekmek su gibi birşey oldu şimdiden ileride kullanım oranı dahada artacaktır. Bu tarz enerji harcanımı içinde ayrı bi önlem alınacaktır mutlaka. Çok fazla şaşırmaya gerek yok.

Sen de yorum yaz