Hindistan'da en çok kullanılan 2. OS Windows!

Belki tüm dünyada değil ama Windows Phone, bu kalabalık ülkede iOS'u sollamış durumda!

Hindistan'da en çok kullanılan 2. OS Windows!

Bir süre önce Windows Phone işletim sistemiyle Hindistan pazarına açılan Microsoft, bu kalabalık nüfuslu ülkeden kendine düşen payı almış görünüyor. Yazılım devinin geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamaya göre, Windows Phone Hindistan'da en çok kullanılan ikinci işletim sistemi konumunda.

Geçtiğimiz yılın Kasım ayında Nokia Lumia 510 ile Hindistan pazarına giren şirket, görünüşe göre meyvelerini beklediğinden daha erken toplamaya başlamış. Şirketin MSDN India Twitter hesabından yapılan açıklamada, Windows Phone'un ülkedeki 2 numaralı işletim sistemi olduğunu belirtiyor.

Öte yandan yine aynı hesaptan yapılan açıklamaya göre Microsoft, Windows Phone Store'da bulunan 130.000 uygulamadan 15.000'ini Hindistan'da kullanıma sunmuş durumda.

Microsoft'un iddiaları ne derece doğru bilinmez ancak şayet işler gerçekten bu denli yolunda gidiyorsa, bunun önümüzdeki günlerde şirketin pazar payına da yansıyacağı kesin. Bu da aynı zamanda Microsoft'un Nokia ile başlattığı düşük maliyetli telefon stratejisi sayesinde, iOS ve Android'in önüne geçmesi anlamına geliyor.

Ufak bir de not: Hindistan'ın en çok kullanılan mobil işletim sistemi, Android...

Berk Toparlak

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

Hindistanda iphone gibi pahalı bir telefon un kullanılmasını bekleyemeyiz,büyük oranda zaten. Nokia nın ashaları da orada çok satıyor.

güzel bir fiyatla çıksa burada da tutulur ama vergiler çok işte.

ister batacak deyin ister çıkacak deyin gidiş yolu belli er ya da geç wp de kendine büyük bir pay alacak bu pazardan...

iPhone'un fiyatını Apple çok uçuruyor, dolayısıyla millet nispeten daha ucuz telefonlara yöneliyor.

anca Hindistan gezegeninde 2. olur... Dünya gezegeninde populer os android... ( mobilde... )

anca hindistanda kullanırlar zaten :)

W8 gıbısı yok mobil işletim sistemi olarak. Ama pc dersenız o zaman tartışılır. PC de çok kullanışlı degıl bence. Lumia 920 de var bende pc dede w8 yüklüydü. Tekrar 7 yükledim...

5-6 yil sonra baska bir teknoloji atlamasi olmaz ise Android ve Windows kalir. İos'da azinligin sesi olur.

@27 Mar 2013 19:11 sorun değil Ferrari'ye de azınlık biniyor.

Hindistan'a sallıyor bizim insanlarımız.Biliyorlar mı peki Hindistan'ın yazılım alanında ne kadar önde olduğunu?

Temple Run oyunu biraz önce Windows Phone Store'a ücretsiz olarak geldi :)

android fun boy's lar iş başındalar :) yediremiyorsunuz ama windows 8 hem cezbedici tasarımla hemde canlı kutucuklarla solgun androide kafa tutmaya hazır !

@27 Mar 2013 22:50 Bu yorumla onlardan ne farkın kaldı?

@27 Mar 2013 22:50 androidi cazip kılan nokta geniş içerikli uygulama mağzası üzerinde adeta bir uygulama arama motoru var ne ararsan mevcut istediğin kadar saçmalayabilirsin ama windowsta henüz bu mümkün değil

@28 Mar 2013 00:36 sen öyle san

ios eski gunlerine donecek ve cok az kisi tarafindan kullanilacak yakinda :-)

Beklenen haber, yürü microkia !

Apple cimri teknolojiye uc nokta fiyat koyarsa en az kullanilan ios olacak yakinda.

Az olsun öz olsun sonuçta bilen biliyor Apple etikete gerek yok. Apple yıllar önce yaptığı be geliştirdiği teknolojiyi diğerleri daha yeni yakalıyor. Wp8 uygulama kısıtlı daha destek alana kadar uygulama yönünden çok zaman geçer bizde o zamana kadar uyumlu olan uygulamaların keyfini çıkarırız. Ben şu anda şahsen wp almam belki ileride mesela bir 3 sene sonra belki daha geç şu anda uygulamaların büyük çoğunluğu iOS ve android için. Ben niye uygulama mağazası gelişmemiş bir telefona para yatırayım.

@28 Mar 2013 11:20 uygulama sayısı her an artıyor tahminimden daha çabuk gelişti eline bir wp8 alsan diğer telefonlar plastik oyuncak gibi gelir.

@28 Mar 2013 20:21 Aldim hic te oyle gelmedi. Adam gibi uygulama yok. Forumlarda da bakiyorsun su uygulamanin alternatifi nedir diye cevap veren dahi yok. Kullanan yok cunku.

wp kullanan yok hindiler dışındada olmaz zaten...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir