HTC One Mini: ÖN İNCELEME

HTC One Mini'yi tanıtılır tanıtılmaz elimize aldık ve inceledik! İşte ilk yorumlarımız...

HTC One Mini: ÖN İNCELEME

HTC One Mini, Tayvanlı firmanın başarılı cebi One'ın izini takip ediyor ve bazı bileşenlerinde fedakarlıkta bulunsa da bunu başarıyor. HTC One Mini'nin Galaxy S4 Mini'ye benzer bir fiyatta satışa sunulması bekleniyor, bununla birlikte One Mini'nin özellikleri sadece biraz daha geride. Ancak cihaz, Galaxy S4 Mini'den daha yüksek bir çözünürlüğe sahip ve ilk denememizde bizi etkisi altına almayı başardı.

Cihazın tasarımında ilk göze çarpan fark, gövdesinin kenarlarını çevreleyen plastik bant. Ancak cihazın arka yüzü ve hoparlörlerin bulunduğu ön kısmı yine alüminyumdan oluşuyor. 122g'lık cihazı elinize aldığınızda son derece kaliteli bir cihazı tuttuğunuzu hissedebiliyorsunuz.

HTC One Mini'de One'a kıyasla vazgeçilen özelliklere gelecek olursak, cihazın içinde NFC çipine yer verilmediğini, işlemcisinin Snapdragon 400 çift çekirdekli 1.4GHz'e düşürüldüğünü, ekranın 4.3 inç'e ve 720p çözünürlüğe çekildiğini söyleyebiliriz.

Ancak HTC One'da en çok beğenilen özellikler, One Mini'de yerinde duruyor. Ön incelememizin devamı, yazımızın ikinci sayfasında.

HTC One Mini: HTC One'dan gelenler ve fazlası

HTC One Mini: HTC One'dan gelenler ve fazlası

HTC One Mini: HTC One'dan gelenler ve fazlası

HTC One'da hayranı olduğumuz, One Mini'den çıkarılmayan işlevler arasında BoomSound ses teknolojisi ve UltraPixel kamerası bulunuyor. Kutusundan Android 4.2.2 ile çıkan cihaz, HTC'nin şık haber görüntüleme işlevi BlinkFeed'i de destekliyor. BlinkFeed ile yaptığımız testlerde işlevin One'daki gibi, eksiksiz olarak çalıştığını gördük.

Kapasitesi 1.800mAh'ye düşürülen HTC One Mini'yi bütün bir gün deneme fırsatı bulamasak da cihazın en az güç canavarı HTC One kadar pil ömrü sunduğu konusunda ümitliyiz.

Telefonun kenarını kaplayan plastik bant, onu tutmanızı kolaylaştırıyor. Bu plastik bant, telefonu kullandığınız sırada sizi asla rahatsız etmiyor. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi HTC One Mini'yi elinize aldığınızda üst seviye bir cihazı kavradığınızı rahatlıkla hissedebiliyorsunuz.

Cihazın işlemcisinin daha yavaş olması, performans konusunda ilk başta bize şüpheler doğurmuş olsa da testimiz sırasında ekranlar arasında ve uygulamalar arasında hiçbir takılmaya rastlamadık. Kamera uygulamasını da hızla açabildik. Popüler Zoe işlevine One Mini'de de yer verilmiş olması bizi memnun etti. 3 saniyelik Zoe kliplerini rahatça ve hızla oluşturup izleyebiliyorsunuz.

1GB RAM yeterli mi? Depolama alanı ve sonuç

1GB RAM yeterli mi? Depolama alanı ve sonuç

1GB RAM, Sense arayüzünün büyüklüğünü düşündüğünüzde size yetersiz gelebilir, ancak birkaç saatlik testimiz boyunca RAM konusunda da herhangi bir sıkıntı yaşamadık.

Cihazın tek göze çarpan sorunu, 16GB'lık genişletilmeyen depolama alanı. Cihazınızda HD filmler depolamayı ve GTA gibi devasa boyutlu oyunlar yüklemeyi düşünüyorsanız, 16GB size yetmeyebilir.

Anack bunun dışında cebin her şeyinin iyi olduğunu, HTC One'ın son derece kaliteli bir yapıya sahip olduğunu ve düşük ışıkta iyi fotoğraflar çekebilme, harika ses kalitesi, HTC Sense 5.0 gibi HTC'nin sevilen tüm işlevlerini içinde barındırdığını söylemeliyiz.

Okuyucu Yorumları