HTC One Mini testte!

HTC One Mini'yi Türkiye'ye gelmeden önce, A'dan Z'ye test ettik! İşte test sonuçları ve fazlası...

HTC One Mini testte!

HTC'nin alüminyum tasarımıyla beğenilen amiral gemisi One'ın küçük sürümü HTC One Mini'yi masaya yatırdık. HTC One Mini'nin ekranı ne kadar iyi? Size beklenen performansı verebilecek mi? Peki ya ultrapixel kamerası HTC One'daki kadar iyi mi?

HTC One Mini'nin gövdesinde kullanılan malzemelerin HTC One'dakinden bir eksiği yok. One Mini'yi elimize aldığımızda bize verdiği his, onun HTC One kadar kaliteli olduğuydu. Bununla birlikte HTC One Mini'nin tasarımında bazı farklılıklar da var; polikarbonat çerçeve ve seramik optikler gibi. Bu ek özellikler, HTC One Mini'nin kenarlarını daha duyarlı bir hale getirmiş.

4.3 inç'lik ekrana sahip telefonu taşınabilir boyutları sayesinde tek elle kullanmanız çok kolay. HTC'nin son sürüm Gorilla Glass 3 ile koruduğu HD çözünürlüklü LCD ekran, laboratuvarımızda gerçekleştirdiğimiz testlerde iyi kontrast, parlaklık ve renk aralığı değerleri vermeyi başardı.

HTC One'ı güncelleme yoluyla şu an için en fazla Android 4.2'ye yükseltebiliyorsunuz. HTC One Mini ise kutusundan Android 4.2.2 ile çıkıyor. Dolayısıyla cep Hızlı Ayarlar işlevini kutusundan çıktığı haliyle sunuyor. Hafif bir arayüz olan Sense 5, Android'i haber beslemesi (BlinkFeed) ve Zoe gibi özel işlevlerle zenginleştiriyor. BlinkFeed sayesinde birçok web sitesinden alınan haberleri, bunun yanı sıra Facebook ve Twitter'daki gönderileri ekranda bir araya getirebiliyorsunuz. Zoe ise etkileşimli albümler oluşturmanıza izin veriyor.

Cihazın işlemcisi orta seviye bir işlemci olan Qualcomm Snapdragon 400. One Mini'nin performansı, ağabeyi One kadar müthiş olmasa da herhangi bir takılma ve gecikmeye hiç rastlamadık. Galaxy S4 Mini'yle yaptığımız karşılaştırmada HTC'nin cebinin biraz daha hızlı tepki verdiğini söyleyebiliriz.

HTC One Mini ile gelen işlevler, ultra piksel...

HTC One Mini ile gelen işlevler, ultra piksel...

HTC One Mini ile gelen işlevler

HTC One'da bulunan tüm işlevler, One Mini'de bulunmuyor. En önemli eksikliklerden bir tanesi, telefonu evrensel uzaktan kumanda olarak kullanmanızı sağlayan kızılötesi arayüzü. One Mini'de yakın alan iletişimi (NFC) çipine de yer verilmemiş. Buna ek olarak HTC One'da bulunmayan microSD slotu, Mini'de de yok. 16GB'lık boş alanın yaklaşık 10GB'ınan faydalanmanız mümkün; çünkü 6GB'lık alan telefon ve Android işletim sistemi tarafından kullanılıyor.

Ultra piksel çıkmazı

HTC, One Mini'yi en son kamera teknolojisi Ultrapixel ile donatmış. Buna ek olarak HTC One'daki kamera yazılımının sunduğu yenilikler de One Mini'de mevcut. Ancak yeni teknoloji, testte aldığımız sonuçlarda bizi tam olarak ikna edemedi. One Mini ile çektiğimiz kareler son derece iyi ve parlak renkler sunsa da bir miktar karlanmaya rastladık. Bunun yanında piksel sayısının azlığı, fotoğraflara fazla yakınlaşamayacağınız anlamına geliyor. Dahası uzaktaki nesnelerin bulanık görünebildiğini fark ettik.

İyi pil ömrü, harika ses; alternatif

İyi pil ömrü, harika ses; alternatif
One Mini (solda) ve One (sağda)

İyi pil ömrü, harika ses

Pil testlerimizde HTC One Mini bizi olumlu veya olumsuz yönde şaşırtmadı. 7 saat 26 dakikalık iyi bir çevrimiçi çalışma süresine ulaşan cep, 5 saat 32 dakika kesintisiz görüşmeye izin veriyor. Tamamen boş bir pili yüzde 100'e kadar şarj etmeniz için gereken süre 2 saat 24 saniye.

Telefonun akustikleri ise One'da olduğu gibi üst düzeyde. HTC One Mini'de yankı veya hışırdama gibi sorunlara rastlamanız oldukça güç. Ön hoparlörler, One'a kıyasla biraz daha küçük ancak yine de harika bir ses kalitesi sunuyorlar. Kulak içi kulaklıklar da çok temiz ve güçlü bir ses sunuyor.

Alternatif

Avrupa'da Ağustos'un başlarında satışa sunulacak olan HTC One Mini, henüz ülkemizde piyasaya sürülmedi. Beklemek istemiyorsanız, alüminyum kasanın sunduğu kaliteli his ve Sense 5 sizin için önemli değilse, yaklaşık 1.200 TL'ye satılan Galaxy S4 Mini'yi tercih edebilirsiniz. Galaxy S4 Mini, One Mini'nin sunmadığı NFC ve kızılötesi işlevlerine, 4.3 inç'lik AMOLED ekrana ve daha iyi bir pil ömrüne sahip.

Bir bakışta HTC One Mini

Bir bakışta HTC One Mini
Test ettiğimiz platform Android 4.2.2 ve HTC Sense 5.0
Şu anki işletim sistemi Android 4.2.2
Beklenen güncelleme Bilinmiyor
İşlemci Qualcomm Snapdragon 400
İşlemci çekirdeği 2 çekirdek
İşlemci saat hızı 1,400 MHz
RAM 1.024MB
SAR değeri 0.70 W / kg
Pil: Konuşma süresi 5:32 saat
Pil: çevrimiçi süre 7:26 saat
Pil: şarj süresi 2:24 saat
Pil: kapasite 1,800 mAh
Pil: değiştirilebilir hayır
Ağırlık 123 gram
Ölçüler 132 x 63 x 9 mm
Görünüm çok iyi
Kablosuz 802.11n/g/b
GSM frekans bantları 4 bant
EDGE evet
3G evet
Videolu görüşme WLAN ve 3G üzerinden
Dokunmatik ekran Kapasitif (çoklu dokunmatik)
Dokunmatik ekran tepki süresi
çok iyi
Ekran: Tür LCD
Ekran: Ölçüler 53 x 94 mm
Ekran: Çapraz 4.3 inç
Ekran: Çözünürlük 720 x 1280 piksel
Ekran: Piksel yoğunluğu 344 ppi
Ekran: renk sayısı 16,777,216 renk
Ekran: yansımada kontrast 2.8:1
Ekran: ortam ışığında parlaklık 462 cd / m²
Ekran: dama tahtası kontrastı 182:1
Ses kaydı evet
Profiller evet
Push e-posta evet
Exchange e-posta evet
Depolama alanı 10.803 MB
Bellek kartı slotu -
USB sürümü USB 2.0
USB soketi Micro USB bağlantısı
USB: 100MB'lık dosya aktarımı 18 sn.
SIM slotu Micro SIM
Bluetooth 4.0 (A2DP desteğiyle)
NFC -
Kamera: Çözünürlük 4.1 megapiksel
Kamera: en yakın mesafe 7 cm
Kamera: Oto odak evet
Video çözünürlüğü 1,080 x 1,920 piksel
TV çıkışı microUSB üzerinden HDMI (MHL)
Müzik çalıcı biçimleri MP3, AAC
Kulaklık çıkışı 3.5 mm
Video çalıcı evet
FM radyo RDS destekli
Navigasyon: GPS alıcı evet
Navi: Yazılım ön yüklü
Navi: Tam sürüm Tam sürüm
Navi: Yazılım türü Google Maps
Navigasyon: GPS sabitleme 14 saniye
Hız testi: 1.0 Browsermark -
Hız testi: 2.0 Browsermark 1,873 puan
Kutu içeriği USB kablosu, kulakiçi kulaklık, CD içinde kullanıcı kılavuzu
Test tarihi 2013-08-01
Okuyucu Yorumları