HTTP/2: HTTP protokolü nihayet değişiyor!

16 yıl sonra ilk defa revizyona gidiliyor; HTTP/2 devrimi resmi olarak başlıyor!

  • Cem Şancı
HTTP/2: HTTP protokolü nihayet değişiyor!

En son 1999 yılında revize edilerek HTTP 1.1 sürümüne yükseltilen HTTP protokolü, 16 yıl sonra nihayet çok önemli bir değişiklik geçirecek.

Google'n Chrome tarayıcısı için geliştirdiği ve web'de sörf yapmayı çok hızlandıran SPDY protokolü üzerine kurulan HTTP/2 protokolü sayesinde, artık kullanıcılar HTTP 1.1 protokolüne oranla çok daha hızlı sörf yapabilecekler.

Internet Engineering Task Force HTTP Working Group tarafından geliştirilen HTTP/2 protokolünün IESG tarafından onanmasıyla, başta Google Chrome kullanıcıları olmak üzere bu yeni teknolojiye adapte olan diğer tarayıcıların kullanıcıları da artık daha hızlı sörf imkanına kavuşacak. HTTP/2 aynı zamanda geriye doğru da uyumlu olduğu için, geçiş sürecinde de kesinti yaşanmayacak. Yani internette hem HTTP hem de HTTP/2 protokolünü kullanan web siteleri aynı anda var olurken, kullanıcılar hiçbir ekstra işlem yapmadan iki protokolü de rahatlıkla kullanabilecekler. 

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

TTNET TTNET olalı böyle yavaşlık görmedi hızım 16 mbitten 1,35 mbps ye düştü bu neyin hızı HTTP/2 olsa ne olur!!!

geç bunları anam babam geç bunları....

ttnet denen teknoloji düşmanı cebe çalışan tekel oluşum varken protokolleri uzay mekiğine taşısalar yine kar etmez.50 GB kota nedir chip artık haber yapın

yıllardır tt netin 8 mb ine para ödeyip 3-4-5 mb hızlarla internete erişiyorum. her cuma hızımı düşüren sisteme pazar akşamına kadar şikayet girip pazar akşamı esefle artışını deneyimliyorum her hafta böyle. daha internetten film izleme keyfinin ne demek olduğunu görmedim. alt yapı dediğin şeyi de yatırımıla arttır be kardeşim, fiber reklamı yapıp sadece büyük şehirlere hizmet etmek ne demektir. tt net değil türk telekom alt yapısını güncellemek lazım..

Google da, microsoft gibi önce sizi seviyoruz diyor, sonra insanları kendine mecbur bırakıyor...

ttnet şikayetcisiniz başka internet şirketine geçin okadar alternatif var en iyi alternatif super online onu öneririm sizlere

Ttnet varken hiç sevinmeyelim bence.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play