Huawei'nin HarmonyOS İşletim Sistemi, Android'i Tehdit Ediyor!

Android'İ bekleyen HarmonyOS tehlikesi: Daha fazla telefon üreticisi, Android yerine Huawei'nin kendi işletim sistemi olan HarmonyOS'u seçebilir...

  • Ercan Uğurlu
Android'e Büyük Bir Tehlike: HarmonyOS

Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlar söz konusu olduğunda, Google'ın bu işletim sistemini çalıştıran global çapta tüm akıllı telefonlarının yüzde 87'sinin olduğu istatiksel olarak biliniyor. Fakat Android yakın gelecekte iktidarını kaybedebilir.

Çinli sosyal medya platformu Weibo'da sızdırılan bir bilgiye göre yakın gelecekte akıllı telefon üreticileri işletim sistemlerini Android'den HarmonyOS'e taşımaya hazırlanıyor. Tahmin edilebileceği gibi bu markaların başında Çin menşeli olanlar geliyor.

Xiaomi, OPPO ve Vivo, şu an dünyadaki popülerliğini artırmış durumda. Hatta öyle ki, bu yılın en çok satan akıllı telefonları raporunda Samsung 1'inci, Apple 2'inci sırada yer alırken Xiaomi, şimdiye kadarki en iyi yıl içi çeyrek performansını sergilemiş ve satışlarını yüzde 62 oranında artırarak 49 milyon ünite satışı ile 3'üncü sıraya yerleşmiş durumda. Ardından OPPO geliyor ve 5'inci sırada ise Vivo bulunuyor. Huawei ise ABD ile yaşadığı sıkıntılar neticesinde 7'inci sıraya kadar gerilemiş durumda.

Görünüşe göre Huawei, Çinli üreticiler ile HarmonyOS konusunda bir anlaşma düşünüyor ve onların da HarmonyOS ekosistemi içinde yer almasını istiyor. İddialara göre Xiaomi, OPPO, Vivo ve hatta Meizu, yakın bir gelecekte HarmonyOS cephesine kayabilir ve bunun neticesinde de Android tarafı büyük bir yara alabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

xioami google play den vaz geçsin huwai gibi dibe batar . bu kadar rakip varken başka 1 çinli şirket google play olduğu için 3ü ncü rahat olur...

@14 Mayıs 2021 12:02 Dostum batar dediğin ülke çin dünyanın en kalabalık ülkesi Bu kadar çok kullanıcı potansiyelinin olduğu yerde android ve google diz çöker açık ve net.İş son kullanıcıya bağlı.Siz daha androidi kullanmayı beceremezken adamlar kendi eko sistemlerini üretiyor.

Hepsi magazanin oturmasini ve gelistiricilerin diger marketler kadar buraya da destek verir hale gelmesini bekliyor. Bu duruma geldiginde tek bir aciklama ile birlikte tum Cinliler HarmonyOS'a gectiklerini duyuracaklar.

tabi tabi.... ancak rüyalarında görürler android 1 harmony os kim?

Harmony OS'un başarılı olması kaçınılmazdır. Çin'in nüfus avantajı nedeniyle yazılımcılar Harmony OS'e gerekli desteği verecektir. Huawei ve diğer Çinli Üreticiler doğru bir iş yapmaktadır. Yalnızca sabretmeleri ve gayret etmeleri gerekiyor. Her başarının altında sabır ve gayret vardır. Harmony OS ve her geçen gün daha da büyüyecek olan uygulama mağazası dünya için önemli bir gelişme olacaktır...

Sen de yorum yaz