Huawei, Windows Phone'a açtı ağzını...

Cep devinin Windows Phone açıklamaları, Microsoft'un başından aşağı kaynar su gibi dökülecek!

Huawei, Windows Phone'a açtı ağzını...
Huawei: "Windows Phone'dan para kazanan yok"

Telefon üreticilerin yazılımsal platformlar hakkında sert açıklamalar yaptığına sık rastlamıyoruz. Ancak Huawei'nin son açıklamaları, firmanın Windows Phone'dan hiç hoşnut olmadığını gösterdi.

Huawei'nin telefonlarında şu an Android'e yer verdiği doğru, ancak geçtiğimiz aylarda Microsoft'un gururla açıkladığı Windows Phone firmaları arasında Huawei de bulunuyordu. Huawei ve Microsoft'un bir araya gelerek, çift işletim sistemli, Android ve Windows'la çalışan bir telefon üreteceği konuşulmaktaydı. Belki de bu, Huawei'nin Microsoft'un mobil işletim sistemine tam olarak güvenmediğinin bir göstergesiydi. O zamandan bu yana Huawei ve Windows Phone'la ilgili çok şey duymadık. Çift işletim sistemli telefon planları ise Mart ayında çöpe atıldı.

Huawei'nin uluslararası medya ilişkileri başkanı Joe Kelly ise The Seattle Times'la yeni yaptığı bir röportajda "Windows Phone'dan hiç para kazanmadık... kimse Windows Phone'dan para kazanmadı" diyerek işletim sistemiyle aralarının neden bozuk olduğunu ortaya çıkardı. Windows Phone'un Android ve iOS platformları karşısında pazar payını artırmakta zorlandığı biliniyor. Huawei ise Windows Phone'un durağan seyrine daha fazla sabredememiş görünüyor.

Huawei, yakın zamanda Windows Phone'lu telefon üretecek gibi görünmüyor. Eğer HTC gibi üreticiler de platformu terk ederse, Microsoft Windows Phone'lu telefonları tek üreten firma olarak yalnız kalabilir.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 33 Yorum

Reklam yok özelleştirme yok zaten bi gıdım pazar var onu da lumia ya kaptırıyorlar sonrada suçu yine Windows phone a atıyorlar.

windows 10 gelince bu gibi firmalar dediklerine pişman olacaklar

@04 Ara 2014 14:59 Hayırdır, mic<rosoft aile şirketinizmi.... Canla başla savunduğuna göre...

Wp anndroidi gectiginde gorurum seni huawei

@04 Ara 2014 15:09 Anlaşılan uzuun yıllar bekleyeceksin..

@04 Ara 2014 15:09 ömrün yetmez.

cep devi mi , en dandik marka olmasın huawei , son çıkardığı telefona bile lollipop gelmeyeceği konuşuluyor.

Adamlar neden Windows tercih etsinki? 6 ayda bir yeni telefon çıkarıp satmak ve güncelleme işiyle uğraşmamak varken...

15.09 sem gorürsem bana da ver Ya dalga geçiom lumia teli olmasa pazar payı yüzde 0.5

windows phone çok geç girdi piyasaya aslında vardı windows phone 6 falan ama bilinmiyordu şimdi geliştikçe güçlenecektir. nasıl androidi övüyorsak zamanında o da hiç birşeydi ama yavaş yavaş gelişti windows phone'da öyle olacak.

windows phoneciler körü körüne savunacağınıza biraz gözünüzü açın. böyle olduğunuz sürece windows phone daha yavaş gelişir. sesinizi yükseltmeniz lazım. polyannacılık oynamanın manası yok. iki sene önce lumia aldım o zaman da gelişiyor gelişiyor diyorlardı şuan hala aynı seviyede gözle görülür özellik bile eklenmemiş durumda. böyle koyun gibi sessiz kalırsanız zor alırsınız iyi güncellemeleri.

sistem önemli ama marka daha önemli.iphone yapsında gör nasıl para kazanıyor

wp android i geçecekmiş güleyim bari. ahahaha

En düşük donanımlı WP(lumia), en yüksek donanımlı Huawei'den daha akıcı. Bu mu telefon devi? hahaha :D Windows Phone gibisi var mı?

Market gucu olmadan yatırımcı çekmesi çok zor. Sağlam bir market olduğunda geri dönerler...

Ne zaman androidi geçecek . Hep gıdım gidim insanları kandırdı ms . Ms meğerse en kıt beyin stratejisi yürüten bir firma . Sözü ile duruşu hiç aynı değil . Metro be ya cepte hade belki biraz mantıklı pc de ofiste metro ne iş. Win 10 ile pismanlik başladı . Zorla morla yeni zorba devrim getirdiler Elop dağıttı ortalığı hayalleri maf etti

Sadece Microsoft kendisi yeter. Diğerlerine ihtiyacı yok birkaç yıla ortaya çıkar. Sonra kendileri yanaşır.

Wp sadece kendi üretsin iphone gibi.

adam haklı beyler.

Usta saten windowsu microsoft uretmeli sadece ...

Usta saten windowsu microsoft uretmeli sadece ...

Tabi her modelde yeni donanım diye güncelleme vermemek varken androidte nie wpye geçsinlerki wp de en alt modelde en üst modele gelen guncellemeyi alıyor donanıma fazla ihtiyaç duymuyor wp10 gelsin huwei bu sözlerini yiyecek

Şimdi wp alacaksam lumia tercihim olur.

Windows 10 ne olacak bilinmez ama WP8 şu an gerçekten kötü. Performans olarak iyi olabilir ama uygulama olarak sürünüyor. Evet belli başlı birkaç uygulama var ama ya beta ya diğer platformlardan eksik. İşin en garip tarafı da Microsoft bile Android ve iOS için WP8 den daha çok çalışıyor.

wp denince sadece akla lumialar geliyo pastanın tamamını da onlar alıyo..para kazanmamaları normal tabikide..wp hala oturmamış benim için ama win10 için umudum var sanırım

Windows çok yavaş ilerliyor...bugün yaptığını 3 sene önce yapsaydı apple ı geçerdi ve tabi dandroid i de...

@04 Ara 2014 22:41 WP gercekten harika bir isletim sistemi. Android gibi hantal, iOS gibi guvenlik aciklariyla dolu degil. Zaten iOS stabilitesini de kaybetti, hicbir seyi kalmadi. WP'de bir guncellestirme geliyor, kusursuz geliyor. Dandroid ve elma gibi guncellemelerden sonraki her hafta duzeltme ve guvenlik guncellemesi beklemiyoruz. Her cihazda ortak calisacak Windows 10 geldiginde gorecekler Windows'lu telefonlari ;)

Temiz işler bu tip firmaların midesini bulandırır. Bunlar alışmışlar geri desteği olmayan cihazlar yapmaya. "Saldım çayıra mevlam kayıra" tarzında mal üreten firmalar zaten uzak dursunlar wp'dan.

@05 Ara 2014 00:14 Aynen öyle kardeşim. Ben Windows Phone'un sofistike kalmasını istiyorum. Amele üreticiler uzak dursun. Daha önce iOS ve Android de kullandım. Android çok amele ve çok uğraştırıcı bir sistem. iOS ise kendini geliştirmeyen ve güvenliğimden şüphe ettiren bir sistem. Windows Phone gerçekten özelleştirilebilirliği, hızı, güvenliği, performansı, düşük donanım ihtiyacı ve stabilitesiyle harika. Çok özgün. Kendimi, iOS ve Android fanboylarının horoz dövüşünü jakuzisinden izleyerek viskisini yudumlayan burjuva sınıfı gibi hissediyorum. Ki gerçekten öyle ;)

microsoftun açık kaynak geliştirici desteklemesi lazım yoksa olmaz boşuna çabalar kendi oldugu yrde sayiklar hatta batabilirde

Cep devi ve huawei yan yana yakışıyor mu hiç ? Komik doğrusu. Windows Phone' u kullanmayı bilmeyen insanların gelip Windows Phone'u iğnelemesi de beni güldürüyor doğrusu . Bana kalırsa da sadece Microsoft üretmeli ve artık insanlar telefon ve Pc entegrasyonuna odaklanmalı :) Windows 10 çıktığı zaman bu sözlerinizi hatırlayın.

@05 Ara 2014 22:41 uluslararası medya ilişkileri başkanı bilmiyor kullanmayı, bir sen çözdün öyle mi?

merhaba,ya Huawei mobiltelefon'dan önce zaten Raoter modem gibi Teknik üretiyor.fakat Windows Phone Android karşisinda çok sönük,ve window mobiltelefon sonu kötü..?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir