İki dakikada yüzde 70 şarj olan pil yapıldı!

Mevcut pil teknolojisinde yapılan bu geliştirme, sadece 2 dakikada büyük bir şarj kapasitesi sunuyor

  • Zeynel A. Öztürk
İki dakikada yüzde 70 şarj olan lityum-iyon pil!

Singapur'lu araştırmacılar, sadece iki dakikada yüzde 70 şarj olabilen yeni nesil bir lityum-iyon pil geliştirdiler.

Yeni pil teknolojilerine muhtemelen şüpheyle yaklaşıyorsunuz. Bu konuda haksız değilsiniz, ama bu yeni teknoloji, yeni umutlarla beraber geliyor. Sözkonusu teknoloji, yepyeni bir pil ortaya çıkarmak yerine, mevcut lityum-iyon pillerde geliştirmeler yapıyor.

Yenilenen pilin sırrı, nanoyapısında. Yeni teknoloji, anotta kullanılan geleneksel grafit yerine, ucuz bir titanyum dioksit jelden faydalanıyor. Aynı madde, UV ışınlarını emmesi için güneş kremlerinde de kullanılıyor. Bilim adamlarının bileşimleri nanoyapılara dönüştürmesini keşfetmeleri sayesinde şarj işlemi hızlı yapılabiliyor. Bu basit yenilik sayesinde lityum-iyon piller, 20 kat hızlı şarj olabiliyor ve 20 kat daha uzun dayanabiliyor (20 seneden fazla).

Araştırmacılar, yeni teknoloji sayesinde elektrikli otomobillerin şarj işlemini önemli ölçüde hızlandırabileceklerini söylüyorlar. İyi haber ise araştırmacılara göre yenilenen pilin piyasaya sürülmesi, sadece 2 sene sürecek. Yeni teknolojinin yepyeni bir yöntem yerine mevcut lityum-iyon piller üzerinde geliştirme yapıyor olması, onu daha inandırıcı kılıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Derhal seri üretime geçsinler

Şu pil teknolojisinde gelişme olduğu hakkında kaç yıldır bir sürü haber yayınlanıyor. Ama gel gör ki hala aynı durumdayız. Bekleyip görelim bakalım.

apple için mutlaka gerekli olan bir şey bu piller.. sırf güçsüz pil yüzünden iphone almıyorum.. yarım gün giden bataryayı kafalarına çalsınlar

Çünkü hala dandik pillere sahip telefonları ekmek gibi almaya devam ediyoruz :) Alım azaldığında gelişim olur, kapitalizm böyledir.

yıllar öncede kağıt pillerden bahsediyorlardı hala çıkacak...

Bi ara hızlandırılmış tren vardı, sonucu ne oldu? şimdide hızlandırılmış şarj bakalım sonumuz ne olcak... :)

lityum polimer niye kullamılmıyor ki

sanırım tam dolmasında bir sorun var ya da uzun sürüyor çünkü neden bir insan tamamının dolma süresi yerine %70inin dolma süresini açıklasın ki?

Yav arkadaş, belki 10 yıldır pil geliştirme haberleri gelir ve hepsinin ortak noktası, pilin teknolojisi birkaç yıl sonra gelecek denir. Ama o birkaç yıl hiç gelmez....

Oppo Find 7 5 dakika sarji 2 saat dayaniyor bence bu teknoji yayginlasmali tutup bunu 2 sene beklemesinler.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play