İletişim için yılda bu kadar para harcıyoruz!

Haberleşme için bir yılda ortalama ne kadar para harcadığımızı hiç düşündünüz mü?

İletişim için yılda bu kadar para harcıyoruz!
TELKODER Yön.Kr. Bşk. Yusuf Ata Arıak

Türkiye'de 11 yıldır telekomünikasyon sektörünün gelişmesi için yaptığı başarılı çalışmalarla tanınan ve haberleşme alanında saygın bir yeri olan TELKODER (Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği) ülkemizde bir ailenin yıllık ortalama haberleşme giderinin 1.320 TL olduğunu açıkladı. Telekomünikasyon alanının düzenleyici kuruluşu olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) yayınladığı veriler ile TELKODER'in yaptığı genel sektör değerlendirmesi sonucunda; bir internet, bir cep telefonu ve bir sabit telefon aboneliği bulunan bir ailenin  aylık ortalama haberleşme giderinin 110 TL olduğu belirtildi. Ortalama olarak sabit telefona aylık 22 TL, cep telefonuna 22 TL ve internet hizmetine de 40 TL ödeniyor, bunlara ayrıca devlete ödenen toplam 26 TL KDV ve Özel İletişim Vergisini de ilave etmek gerekiyor.

Ortalama 4 kişiden oluşan bir ailenin tüm fertlerinin cep telefonu kullandığı düşünüldüğünde ise 110 TL'lik haberleşme giderinin ortalama 204 TL'ye yükseldiği görülüyor. Bir internet, bir cep telefonu ve bir sabit telefon aboneliği bulunan bu ailenin tüm üyelerinin cep telefonu kullandığı varsayıldığında ise bahsi geçen yıllık haberleşme gideri de ortalama 2.451 TL'ye çıkıyor.

Türkiye'de haberleşme ihtiyacı artıyor

Konuya ilişkin görüşlerini ileten TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak, haberleşme hizmetlerinin son yıllarda giderek daha büyük bir ihtiyaç olarak karşımıza çıktığını belirterek, "Eskiye göre cep telefonumuzla daha çok konuşuyor, internet başında daha çok vakit geçiriyoruz.Haberleşme hizmetleri sadece özel hayatımızda değil iş yaşantımızda da giderek önem kazanıyor. Bu durumda haberleşme giderlerimiz de artıyor doğal olarak. Daha uygun fiyata kaliteli hizmet almamız elbette mümkün... İşini kanunlara uygun yapan, yatırımını yapmış alternatif işletmeciler sayesinde tüketicilerin kaliteli ve uygun maliyetli hizmetler alması daha kolay hale geliyor.TELKODER'in sabit telefon ve internet hizmeti sunan çok sayıda üyesi bulunduğunu, önünün açılması halinde mobil telefon hizmetine de yakında başlanacağını hatırlatmak isterim. Tüketiciler http://www.telkoder.org.tr/a-members.html adresinde bulunan şirketlerden istediklerini seçerek hizmet alabilirler"dedi.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Zenginiz ya... Sokakta giderken görüyorum bir çok insan cep telefonu yanağına tutkalla yapıştırılmış gibi yürüyor.

vaybe ne paralar dönüyor ben yılda 15tl ANCA yüklerim. anlayan anladı artık.. :) hack

Bir yandan iletişim çağındayız deniliyor, diğer yandan iletişimden %25 vergi alınıyor (%18 kdv hariç).. "bu ne perhiz bu ne lahana turşusu" derler adama... Türk usülü vergi işte, ne diyeyim şimdi buna.. !

Sigara bir, cep telefonu bağımlılığı iki. Bu milleti resmen bağımlı yaptınız.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir