Instagram Hesabı Kalıcı Olarak Nasıl Silinir? Instagram Hesap Silme Linki 2023

Instagram hesabınızı tercihinize göre hem geçici olarak devre dışı bırakabilir hem de kalıcı olarak silebilirsiniz. Bu makalede Instagram hesabı kalıcı olarak nasıl silinir? sorusunun yanıtını veriyoruz ve Instagram hesap silme linkini paylaşıyoruz. Hazırsanız başlayalım...

Instagram Hesabı Kalıcı Olarak Nasıl Silinir? Instagram Hesap Silme Linki 2023

Instagram bugün hem Türkiye'de hem de dünyada oldukça yaygın şekilde kullanılan bir sosyal platform. Dönem dönem kullanıcılar Instagram hesabı silme işlemlerini de araştırıyor. Instagram hesabınızı tercihinize göre hem devre dışı bırakabilir hem de kalıcı olarak silebilirsiniz. Bu makalede ise Instagram hesabı nasıl silinir sorusunun yanıtını veriyoruz.

INSTAGRAM HESABI SİLİNİNCE NE OLUR?

Instagram hesabı silme adımlarından önce karar vermek için Instagram Hesap Dondurma ile Instagram Hesap Silme arasındaki farkı şöyle anlatabiliriz:

Instagram hesabının dondurulması geçici bir işlemdir. Hesabınız dondurulduğunda profiliniz, takipçileriniz, fotoğraflarınız, beğenileriniz ve yorumlarınız ile birlikte diğer kullanıcılardan gizlenir. Hesabınızı yeniden aktif ettiğinizde bu bilgiler geri yüklenir.

Instagram hesabı silme işlemi ise 30 günlük süre içinde vazgeçmezsiniz geri alınamaz. Yani silinen bir hesap geri yüklenemez. Instagram hesabınızı sildiğinizde, fotoğraflar, takipçiler, beğeniler vb. dahil tüm verileriniz kalıcı olarak silinir. Instagram bu konuda şu bilgilendirmeyi yapıyor: Hesabınız silindikten sonra Instagram'da yeni bir kişi tarafından alınmadığı sürece aynı kullanıcı adıyla kaydolabilir veya bu kullanıcı adını başka bir hesaba ekleyebilirsiniz. Hesabınız Topluluk Kuralları'nı ihlal etmesi nedeniyle kaldırılırsa aynı kullanıcı adıyla tekrar kaydolamazsınız.

instagram hesap silme

INSTAGRAM HESABINI SİLMEDEN ÖNCE...

Kişisel ve işletme hesabı olarak ayrılan Instagram profillerine sahip kullanıcılar, hesaplarını istedikleri zaman silebilir. Ancak hesabınızı silmeden önce Instagram'daki fotoğraflarınızın, gönderilerinizin bir kopyasını indirmeniz önemli. Çünkü Instagram hesabınız silindikten sonra Instagram'ın Veri İndirme aracına erişemezsiniz.

Instagram Verilerinizi İndirme

Instagram verilerinizin bir kopyasını indirmek içinse aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

 • Instagram profilinize gidin ve 'Ayarlar'ı seçin.

 • Gizlilik ve Güvenlik ' sekmesine tıklayın ve ' İndirme İste ' seçeneğine tıklayın.

 • Instagram verilerinize bir bağlantı almak istediğiniz e-posta adresini ve ardından şifrenizi girin.

 • 48 saat içinde, ' Instagram Verileriniz ' başlıklı verilerinize bağlantı içeren bir e-posta alacaksınız . 'Veri İndir'i tıklayın.

INSTAGRAM HESABI NASIL SİLİNİR?

Peki, Instagram hesabı nasıl silinir? Instagram hesabı silme linki ve Instagram hesap silme adımları şöyle:

 • Bir mobil tarayıcıdan veya bilgisayarınızdan Hesabını Sil sayfasına gidin. Eğer Instagram sitesine giriş yapmadıysanız öncelikle giriş yapmanız istenir.

 • Bu aşamada karşınıza Hesabı neden silmek istiyorsun? sorusu gelecektir. Burada açılır menüden hesap silme gerekçenize ilişkin bir seçim yapın ve şifrenizi tekrar girin. Hesabınızı kalıcı olarak silme seçeneği, sadece menüden bir sebep seçip şifrenizi girdiğinizde görünür.

instagram hesap silme

 • Kendinize uygun yanıtı işaretledikten sonra alt kısma şifrenizi yazarak kırmızı renkli "Hesabı kalıcı olarak sil" butonuna tıklayarak hesabınızı silebilirsiniz.

iPHONE'DAN INSTAGRAM HESABI SİLME

 • iPhone kullanıcılarının Instagram'ı silmelerinin en kolay yolu ise uygulamayı kullanmak.

 • Bunun için sağ üstteki hamburger menüsüne dokunun ve Ayarlar'ı seçin.

 • Ardından Hesap'a gidin ve menünün en altına gidin. Markalı İçerik düğmesinin altında Hesabı Sil seçeneği yer alır.

 • Eğer varsa, üzerine dokunduğunuzda hesabınızı silmek mi yoksa devre dışı bırakmak mı istediğinizi soran bir menü açılır. Hesabı sili seçerseniz tekrar giriş yaparsanız silme işlemini belirli bir tarihe kadar durdurabileceğinizi söyleyen bir mesaj ekrana gelir.

 • Kırmızı Hesabı silmeye devam et düğmesine dokunun, uygulama bir web sayfası açacaktır.

 • Hesabı neden silmek istiyorsun? sorusunun altındaki açılır menüden bir seçim yapın ve şifrenizi tekrar girin.

 • Hesabınızı kalıcı olarak silme seçeneği, sadece menüden bir sebep seçip şifrenizi girdiğinizde görünür.

 • [Kullanıcı adı] adlı kişiyi sil'e ve sonra onaylamak için Tamam'a dokunun.

30 GÜNLÜK SÜRE DOLMADIYSA GERİ ALABİLİRSİNİZ

Instagram, hesap silme işlemlerinde "Hesabınızın silinmesini talep ettikten 30 gün sonra hesabınız ve tüm bilgileriniz kalıcı olarak silinir ve bilgilerinizi geri getiremezsiniz" uyarısını yapıyor.

Instagram'ın hesap silme sayfasında da söylendiği gibi, verileriniz hemen silinmez. Meta, 30 gün boyunca saklar ancak profiliniz ve gönderileriniz sitede gizlenir. Yani Instagram hesap silme işlemini yaparken Instagram'dan hesabınızı silmesini istemenizin üzerinden 30 günden fazla zaman geçtiyse hesabınızı geri getiremeyeceğinizi unutmayın. Ancak, bu 30 günlük süre içindeyseniz hesabınızı geri alabilirsiniz. Bunu yapmak için Instagram'a geri dönün ve kimlik bilgilerinizle giriş yapın. Hesabınızın silinmesini istediğinizi belirten ve verilerinizin silineceği tarihle birlikte bir mesaj göreceksiniz. Bunun olmasını önlemek için “Hesabı Tut” düğmesine basmanız yeterlidir.

BU İÇERİK DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Okuyucu Yorumları