Intel 6 çekirdek ile geliyor!

Sunucu dünyası için iyi haber: Intel 6 çekirdekli işlemcisi için kolları sıvamaya başladı.

  • Ongun Batuhan Altan
Intel 6 çekirdek ile geliyor!

Intel, sunucu pazarında üst seviye kullanıcıları memnun edecek olan 6 çekirdekli işlemciler için çalışmalara başlamış durumda. 2007 sonlarında dedikodu olarak çıkan haber, sonunda Intel tarafından doğrulanmış durumda.

Kod adı Dunnington olan 6 çekirdekli ( Hexa Core ) işlemci 45nm teknolojisi ile üretilecek. 16Mb L3 belleğine sahip işlemci, 120-130 wattlık TPD'ye sahip olacak.

Sunucular için hazırlanacak olan işlemcinin masaüstü versiyonunun çıkıp çıkmayacağı konusunda ise bir açıklama yapılmadı.

Teknik ayrıntılar

Okuyucu Yorumları

Toplam 26 Yorum

intel aylar önce 80 çekirdekli prototipi göstermiti zaten , şimdi yavaş yavaş 6 yı çıkarcak satacak para kazanacak sonra 8 i çıkartacak, işin devamında 80 e kadar yol var adamlar şimdiden 2015 senesine kadarki planları yapmıştır.

acaba tera-scale'yi masaüstünde ne zaman göreceğiz ?

bence beklenmeli. 8 çekirdek çıkmak üzere. bu ara model sanki.

bence beklenmeli. 8 çekirdek çıkmak üzere. bu ara model sanki.

Amd nin işi zor 8 çekirdek ve 6 çekirdek bir arada

Aslinda hepsi yalan. Sanal veriyolu oluşturularak işlemci çekirdeğini çift gösterme taktiği ile chipler kodlanıyor. Kullanıcıların ceblerindeki son dolarlar da boşaltılmış oluyor. Aslida bilgisayar kullanıcıları olarak psikolojik tedavi olmak lazım.

bu çekirdeğin sonu nereye varacak merak ediyorum . . .

Bir yandan directx 11 haberlerini duyarken bir yandanda bu çıktı al başına belayı.Amd nerdesin....

selam arkadaşlar kıyamet yakın bütün alametleri çıkmış durumda merak etmeyin.

İntel git gide yeni şeyler çıkarıyor amd de bunun altında kalmaz emin olun onun gibi cıkarır intel ne cıkarırsa cıkarsin Amd den vaz geçmem

6 çekirdeği gereksiz buluyorum ev kullanıcısı için

oyuncular içi 2 çekirdekli daha iyi .çünkü 2 çekirdekliler daha hızlı .4 çekirdeklilerin 3.0 ve üstü olanları çok pahalı, 3.0 dan düşük 4 çekirdeklilerde oyun tam performaslı olamayabilir. intelin E8600 işlemcisi yakında çıkıyor 3.33 mhz hızında çok süper bir 2 çekirdekli,fiyatıda makul.
daha ne olsun.

amd quad core testlerde bile intele yetişemedi athlon xp den beri bir atraksiyonu yok ne ekran kartı ne cpu konularında....
hala amd ciler varya şu memlekette helal olsun amd artık sadece pazar payına sahip intelin fiyatını kıran bir firma varlığıyla.bi atraksiyonu olsa işlemci fiyatları düşer o da bize yarar.
ayrıca 6 çekirdekli işlemci serverlar için gerçekten gereklidir.

yuhh be şok felan oldum yani

ben a m d o kadar intel evime sok mam arkadaş

Neymiş oyun için 2 çekirdek daha iyiymiş bla bla...Nerden uyduruyosunuz böyle saçmalıkları.İşlemci göründüğü üzere xeon;yani al evine crysis oyna diye yapılmamış.Kimsenin ne yazdığını okuduğu yok çekirdeği duyan coşuyor.Ortalama bir bilgisayar kullanıcısına celeron dual yeterde artar bile.

sonuna kadar amd!!

wlla bu piyasadayız ama intel fiyatlarını düşürmedikten sonra daha çok amd rekbeti arttırır

İntel allem etti gallem ettti Core 2 Duo yu çıkardı ve o günden beri lider, AMD artık biraz zor yetişir, İntel geçen yıl 80 çekirdekli dizaynı tanıttı, AMD 4 çıkarınca intel 6 çıkarıyor, AMD 8 çıkarınca intel 12 çekirdekli çıkaracak hep bir adım önde gidiyor.

Ölümüne AMD başka yok intel kimmiş yaaa

Bence İntel 6 çekirdeğiyle söylediğim gibi 16 çekirdekli AMD'nin Phoneom Olacak CPU'sunu Çok rahat devireceğini söylüyorum Baksanıza L3 Cache'si 16 MB Bence FSB'dede Büyük Bir Oynama Yaparak Dahada İleriye Gitmeye Çalışacağını Düşünüyorum İntel'in..

SONUNA KADAR İNTEL !!!
Tek Çekirdekli İşlemcimle Yola Devam :D Ne Gerek Var 6-8 Çekirdekli İşlemcilere :D

amd 16 çekirdek duyurdu phenomlardan oluşan ama fsbsi cache si merak konusu intel core2 ile müthiş sermaye elde etti yatırımı büyük olur tabi bu serverı olanları etkileecek belki bir gün bizide etkiler...

dual coreyle yetinelim:d ama haxxeten amd fiyat performansta üstüne yox.intel xazıxçı ya sonuna xadar amd..

İnteli Geçemezler

amd 6 cekirtekli işlemciyi duyurdu

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play