Intel ve AMD'den Resmi Duyuru Geldi

Intel ve AMD, ortak geliştirdikleri bu laptop işlemcisini resmi olarak duyurdu!

  • Zeynel A. Öztürk
Intel ve AMD'den Resmi Duyuru Geldi

Intel ve AMD arasındaki savaş çoğu zaman acımasız bir görüntüye sahip, ancak iki taraf şimdilik duraklamayı düşünüyor. Intel ve AMD, Intel'in CPU teknolojisini ve AMD'nin Radeon grafiklerini bir araya getiren Intel Core H laptop işlemcisini piyasaya süreceklerini duyurdular.

Intel Core H'nin amacı, üst seviye oyunları çalıştırabilen ince ve hafif laptop'lar üretmek. Intel ve AMD'nin birlikte çalışması büyük bir yenilik gibi görünse de aslında sürpriz değil çünkü böyle bir işbirliğine dair dedikodular, geçen ay ortaya çıkmıştı. Bunun yanında Intel ve AMD arasında işlemci alanındaki sıkı yarış, grafik alanında o kadar ciddi değil. Intel'in entegre HD grafiklerinin AMD veya Nvidia ile yarışmak gibi bir amacının hiçbir zaman olmadığını biliyoruz.

Core H serisi işlemciler, Intel'e göre özel, üçüncü parti AMD grafik yongasıyla daha ince laptop'ların yolunu açacak. Yüzde 50 küçülen silikon boyutu, bu küçülmeyi Embedded Multi-Die Interconnect Bridge (EMIB) teknolojisine borçlu. Bu teknoloji, işlemci, grafik yongası ve özel grafik belleği arasındaki bilgi koordinasyonunu sağlıyor.

Mobil PC'lerde ilk kez kullanılacak HBM2 ise daha az güç tüketiyor ve GDDR5 özel grafik belleği gibi teknolojilerden daha az yer kaplıyor.

New Intel Core Processor Combines High-Performance CPU with Discrete GraphicsNew Intel Core Processor Combines High-Performance CPU with Discrete Graphics
Get to know how Intel is combining performance CPU, discrete graphics and HBM2 to enable thin, light and smaller form factors. (Credit: Intel Corporation) More about this new CPU: 8th Gen Intel Core Press Kit:

Yeni işlemcilerin ne zaman çıkacağı henüz bilinmiyor ancak 2018'in ilk çeyreğinde satışa sunulmaları umuluyor.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play