Intel, yeni nesil işlemcilerini duyurdu!

Intel, laptop'larda pil ömrünü "tavan yaptıracak" yeni nesil PC işlemcilerini resmi olarak duyurdu!

Intel, yeni nesil işlemcilerini duyurdu!

Intel, yeni nesil Core i3, i5 ve i7 işlemcilerini duyurdu. Yeni işlemciler, Intel'e göre "şirketin tarihindeki en büyük pil ömrü geliştirilmelerini sunuyor".

Intel, yeni işlemcilerinin melez Windows 8 cihazlarına daha da ince ve taşınabilir olma şansı tanıyacağına inanıyor. Şirket, büyük masaüstü PC'lerin de daha hafif tasarımlara doğru geçişte olduğuna ve yakın gelecekte dokunmatik PC talebinin artacağına inanıyor.

Intel'in "4. nesil" olarak adlandırdığı Ivy Bridge'in halefi niteliğindeki yeni çipleri, 22nm işleme teknolojisiyle üretilmiş. Dört çekirdekli die üzerinde 1.4 milyar transistör bulunuyor. 2012'nin Core i7-3667U işlemcisine kıyasla yeni nesil i7-4650U, Intel'e göre HD film izlerken 3 saate kadar ek pil ömrü (6 saat yerine 9.1 saat) sunabiliyor. MobileMark 2012 sırasındaki ek pil ömrü ise yaklaşık 2 saat (6.1 saat yerine 8.3 saat).


Önemli grafiksel geliştirmelerle geliyor.

Yeni nesil işlemcilerin 4.5 günlük bekleme süresi ise 10-13 güne yükseltilmiş. Ancak Intel'in verdiği bu değerlerin gerçek hayatta bu kadar da etkileyici olmayabileceğini unutmamamız gerekiyor.

Intel'e göre yeni çip, HD 4000 nesline göre yeni nesil HD 5000'deki yenilikler sayesinde grafiksel açıdan da 2 kat hız geliştirmesi sunuyor.

Intel'in yeni işlemcilerinden daha fazla detayı ve ilk hız testlerini ilerleyen günlerde sizlerle payşacağız.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Birazdan amd ciler üşüşür buraya :D

@03 Haz 2013 00:13 Sizi kendi halinize bıraktık. yolunmak isteyen kazlara saygımız var.

Arm işlemciler bastırınca intel de mecburen eteğindeki taşları döküyor. çok daha ileri teknolojiler vardır bunlarda mutlaka tabi önce bunları alıp para kazandırmamız gerek...

amd iyice geride kaldi intel yine idare ediyor. cunku masaustu ve laptop da lazim insanlara (fiziksel klavyede 10 parmak yazanlar iyi anlayacaktir beni...)

işlemciler kaliteli yada değil orası kullanan kullanıcılar tarafından yakında anlatılıp yorumlanır fakat sistemler ile birlikte gelen piller iyi olmadıktan sonra ne kadar güç tasarrufu olursa olsun sürenin uzaması çok zor kullanım esnasında. amd ninde 3 watt maksimum güç tüketimli apu mimarili sistemleri var fakat batarya 1 saat ancak zar zor gidiyor. eskiden kimse dizüstü sürekli şarjda tutulursa batarya ölürü bilmezken dağıtılmış bazı toshiba bilgisayarlar var piyasada ve halen ilk günkü gibi 2.5 saat hiç takviye almadan çalışıyor ve ayrıca bu işlemciler çok yüksek güç tüketiyor. yıllardır her yeni işlemci çıktığında çok uzun süre batarya ömrü deniyor fakat o anlatılanlar kadar uzun batarya ömrü gören ol du mu acaba ?

intel rahat tokatlar....

kümesteki KAZLARA selam... INTEL reklamına bak sen...

intel sürekli socket değiştiriyor. bu yüzden para tuzağı olduğunu tescilliyor. o işlemciyi 1155 pinlik anakartlar çalıştıramaz mı kuş mu konduruyor yeni işlemci. 1 2 3 4 nesil diye diye sürekli bir değişim. socketini sabitlemediği sürece en azından 3 5 sene sabit kalsa ona göre yeni işlemci çıkarsa eyw. ama olmuyor işte. ben şimdi 1155 i7 li sistem toplicam misal yeni işlemci alıcam diye bide anakart mı alıcam. çok masraf.

Soğutucu fana gerek kalmayacak tahmin ediyorum. Bu ciddi devrim demektir, hem pil tasarrufu hem de incelik anlamına gelir. Buraya yazıyorum Windows 8 tablet-pc ler patlama yapacak.

tablet pc sektörüne girmek isteyen intel güç tüketiminde hala arm tabanlı işlemcileri yakalayabilmiş değil.

performansından eminim cok büyük artış sağlamıştır ama iyi bi ayar yapılmadan öylece masaüstü aldıracak bi ilemci olmaz 220w ında o kadar etkileyeceğini düşünmüyorum laptoplarda

kafa bulu gibi socket sayısı yok cache bellek yok gpu entegre , işi bilmeyince demekki saçmalamak normalmiş , kafa karıştırıp bu kaosta para yürütüyorlar işte başka bir şey deil

zırt pırt soket mi değişir yaaaa

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir