Intel'in 32 Çekirdekli Canavar CPU'su Sızdı

İşlemci savaşları kızışıyor: Intel, AMD'ye 32 çekirdekli yeni Purley ile cevap vermeye hazırlanıyor!

  • Ercan Uğurlu
Intel'in 32 çekirdekli canavar CPU'su sızdı

İşlemci savaşları tam hız sürüyor. Yakın zamanda AMD'nin, Ryzen platformuyla özellikle fiyat/performans çizgisinde büyük atak yaptığını görmüştük. Bu anlamda Intel'i bir hayli zor bir duruma düşüren AMD'ye cevap gecikmedi. Ancak bu cevap sunucu noktasındaki rekabete istinaden oluyor. Intel, AMD'nin yine kısa zaman önce tanıttığı Naples CPU'suna, yeni Skylake "Purley" ile cevap veriyor.

Ortaya çıkan Geekbench skorları ise bir hayli göz kamaştırıcı. 32 çekirdekli işlemci, Geekbench'te 49,647 puanla çoklu çekirdek performansı alırken, 3,526 gibi güçlü bir tek çekirdek puanı sahibi. LGA 3647 soketine güncellenen işlemci, Geekbench detaylarına göre 2.1 GHz taban frekansında çalışıyor. Purley'in enerji tasarrufunda bulunduğu ve 6 kanal DDR4 desteği getireceği de iddialar arasında.

Daha önce Purley'in 28 çekirdekle geleceği söylenirken 32 fiziksel çekirdekle ortaya çıkması şaşırtıcı olsa da, AMD Naples karşısında Intel'in böylesi bir hamleye ihtiyacı varmış gibi görünüyor. Zira AMD Naples, Intel'in şu anki Xeon E5-2699A işlemcileriyle karşılaştırıldığında çok etkileyici sonuçlara imza atıyor. Intel de yeni Purley ile bu alanda büyük bir etki yaratmayı amaçlıyor.

Elbette iki dev arasındaki rekabeti fiyatlandırma çözümleyecek. Muhtemelen Intel'in yeni canavarı yine ağır bir fiyat etiketine sahip olacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

8 çekirdek gereksiz diyenlere bak 32 çekirdekli işlemci yapıyor...

@grezimonk Tabiki haklısın, 8 çekirdek diyenler multicore application kullanmamış. Uygulamalar çok çekirdeği desteklediği sürece çekirdek artışı performans artışı demektir

@grezimonk AMD server tarafinda 16 cekirdekli islemcilerini surmemis olsaydi bunlar bize hala binlerce dolara 4 cekirdekli Xeon satarlardi.

4 cekirdek islemcim 12000 kusur puan geekbenchde aliyor 32 cekirdek icin baya az geldi bana

Intel yine öne geçti. Intelden Işık CPU larla ilgili açıklama bekliyoruz. Bugün yarın bir açıklama gelebilir. Işık CPU larda Intel, AMD ve diğer işlemciler kısa süre içinde açıklama yapıp yarışa girse de Şu süper server gücündeki multi milyon dolarlık sunucular cebimizde taşıdığımız cep telefonlarından yavaş kalsa..

uzun zaman oldu ama neredeyse 6-7 sene önce belki 48 çekirdekli işlemci geliştirdikleri haberini okumuştum.32 ye ne ara düştük :D

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play