İnternete bir şeyler oluyor!

Herkes internet hızının giderek artmasını beklerken, rakamlar pek de öyle demiyor!

İnternete bir şeyler oluyor!

Hüseyin Cem Köylü

Rakamlar 2011'in son çeyreğinde dünya genelinde ortalama internet bağlantı hızının yüzde 14 düşüş göstererek 2,3 Mbps'ye gerilediğini gösteriyor. Kullanılan verilerin mobil genişbant bağlantıları kapsamaması, sonucun ne kadar güvenilir olduğunu sorgulatıyor. Ayrıca araştırmayı yapan Akamai, konuya herhangi bir açıklama getiremiyor.

Yine de hemen paniğe kapılmaya gerek yok. Amerika'da bağlantı hızı önceki çeyreğe göre yüzde 5,3 düşüş gösterirken, internet bağlantısına sahip kişi sayısı artış gösteriyor. Küresel genişbant ağ adaptasyonu ise yüzde 66 oranla değişim göstermedi.

İlginç bir durum ise şu: Genişbant ağ bağlantı sayısında değişiklik gözlenmezken, darbant (256 Kbps'nin altındaki) ağ bağlantı sayısında büyük bir düşüş görülüyor. Önceki çeyreğe kıyasla internete bağlanan dünya nüfusunda yüzde 2,1 artış olurken, bir önceki yıla göre bu oran yüzde 13'e ulaşıyor.

Tüm bu rakamlar göz önünde bulundurulduğu zaman, bu gerilemenin sadece 2011'in son çeyreğine özel olduğu görüşü ağır basıyor. Ortalama hızdaki düşüşün bir sebebinin de, yeni kullanıcılar olduğu tahmin ediliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

en büyük sebep ttnet

bence bu düşüş ttnet gibi kurnaz şirketlerin adil kullanım kotası diye ayın ilk 10 gününe kadar dayanmayan 50gblık saçma kota uygulamaları sayesinde 20 gün 20. yüzyıldan kalma internet hızını kullanmaya zorlandırılması yüzünden olduğunu düşünüyorum

kazık ttnet kullanıyorum bırakıcam yakında

devletlerin gizliden gizliye aldığı bir karar olabilir, başka türlü %14 düşüş açıklanamaz. hackerların toplu saldırıları ve bilgiye çabuk ulaşmanın kaos ortamı yaratacağını düşünmüş olabilirler.

saha dolabı evimin yanında. güya 8 mbit hız diyorlarlar ama 4/1 i hızında bir düzeltemediler gitti.

Türkiye'de de son zamanlarda adil kullanım kotasının hayata geçmesiyle ortalama internet hızı düşmekte.

Evet Hakikaten internet son 1 haftadır yavaş.

04 MAYIS 2012 CUMA GÜNÜ SAAT:00:18 AN İTİBARİYLE (ŞUAN) BİLE YAVAŞ.

Böyle internet mi olur? Arkadaş yaw.TTNET Hızım 8 mbit bir baktım 5 mbit olmuş.Daha ayında 4'ü lakin;1 gb bile geçmeniştir kotam.Hayret birşey yaw.Daha ne diyeyim.

Bizim zaten TTNet sayesinde hızımız hiç yükselmedi ki , yeni birşey değil.Alışkınız biz.

benim hızım arttı 20mbps... bence saçmalamışlar...

Zaten kendileri kaos.Sadece düşünmek değil.

"benim hızım arttı, saçmalamışlar" diyen arkadaş, dünya geneli internet hızı senin internet hızından oluşmuyor, ve dünya geneli düşmüş. Hiçbir saçmalık göremiyorum ben.

cökertelim şu interneti de rahatlıyalım millet dışarlarda gezsin eskisi gibi cocuklar falan top oynasınlar dışarlarda :D

bi terslik nedense benim hızım artmış

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir