İnternette paylaşan fena yanıyor!

Bu haberden sonra, Facebook'ta ya da torrent'te bir şeyler paylaşırken iki kere düşüneceksiniz!

Prince'ten çok can acıtacak korsan davası!

Genel olarak "Prince" olarak bilinen ünlü sanatçı Prince Rogers Nelson, 22 kişiye karşı dava açtı. Davanın sebebi ise bu 22 kişinin, Prince'in konserlerinin kaçak çekimlerinin dosya paylaşım ağlarında yayınlamış oldukları iddiası.

Mahkeme belgelerine göre Prince, aralarında Dan Chodera ve Karina Jindrova adlı iki kullanıcının da bulunduğu 22 takma ad vererek, bu kişilerin "binlere varan, farklı telif hakkı ihlali ve korsancılık" suçlarından sorumlu olduklarını söyledi.

Suçluların, Google'ın Blogger platformunda veya Facebook üzerinde ya da her ikisinde de kanunsuz işlemler yaptıkları iddia ediliyor. Bu kanunsuz işlemler ise, "kişilerin bloglarında resmi içerikleri paylaşmak yerine, sanatçının bir performansında çalınan şarkıları sıralamaları ve daha sonra bahsi geçen performansı içeren, onaylanmamış kayıtların olduğu bir dosya paylaşımı sitesine link göstermeleri" olarak tanımlanıyor. Prince'in avukatlarına göre, bu şekilde yapılan davranışlar telif hakkı ihlali ve korsancılık işlemlerini teşkil ediyorlar.

Aslında bu, sanatçının internet üzerindeki aşırı heyecanlı bedava video severlere karşı açtığı ilk dava değil. Öyle ki benzer davalar 2007 yılına kadar uzanmakta ve sanatçı, özellikle YouTube'a karşı gösterdiği saldırgan tepkileri ile tanınıyor.

Prince 2010 yılında, internetin "tamamen bitmiş" olduğunu söyleyerek, "niye iTunes veya başka birine müziğini vermesi gerektiğini" anlayamadığını söylemişti. Bu tarz firmaların bir avans bile vermez iken müziğini alamamış olmalarını mantıklı bulduğunu da sözlerine eklemişti.

Ancak bu sefer fazla sinirli olan kişi Prince gibi gözüküyor çünkü mahkemeye yaptığı iddiada suçluların, kendisinde "kanunda dermanı olmayan; önemli, ani ve onarılamaz yaralar" açtıklarını söylüyor.

Dava dosyasında yer alan ceza isteği ise "her bir kişi için bir milyon doların üstünde bir tazminat" olarak tanımlanmış durumda. Ayrıca Prince, suçluların, yasaya uygun ek ceza almaları isteğinde ve kendisinin resmi masraflarının da ödenmesini talep ediyor.

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Anlaşılan "Prince Rogers Nelson" adlı kişi kendi ipini çekiyor. Bu gün binlerce sanatçı bu duruma göz yumarken bu kadar yüksek meblağlarda tazminat davası açması onun sonu olacaktır (Müzik anlamında) Mesela günümüzde avrupadaki sanatçıların çoğunda olan hadise aynıdır. Konser verilir Hayran çekimleri adı altında olan videolar yavaşça internete yüklenir ve bir süre sonra konserin resmi çekimleri yayınlanır tabi bu resmi çekimlerin olduğu dvdler piyasaya ayrıca sürülür.Bu dvd lerin dahil 5 yıl sonra piyasaya ücretsiz -el altından dağılmasına izin verilir. Şarkı konusunda ise internetten indirdiğiniz şarkıların kalitesindeki farkı göstermek için teaser denen şarkıların kısa parçaları gerçek kalitesinde yayınlanır ve insanlara indirdikleri korsan şarkılardaki kalite düşmesi anlatılır. Ayrıca gerçekten sanatçıyı sevenler imkanları olduğunda sanatçının resmi koleksiyonlarını alırlar ve bu sanatçıya verdikleri değerdendir ! Bu işin kanunu böyledir orada. Yani piyasa böyle yürür ama kendisi bunu hiç anlamamış gibi görünüyor :/

@31 Oca 2014 13:28 vay... korsancı hemen korsancıların yanını tutmuş...

@grezimonk Grezi ben ne diyorum sen ne diyorsun. Senelerdir bu piyasayı incelerim. Bu da incelemelerim sonucundaki yazım. Ayrıca internet üzerinden şarkılarını piyasaya süren,3-5 tl fiyat etiketi olan ve bu gelirin yarısını da giderlere harcayan sanatçılar bile varken. on hatta yirmi katı gibi meblağlara satış yapıp yukarıdaki gibi adeta şımaranları ne kadar savunabiliriz ?

@01 Şub 2014 01:27 TR'deki fiyatlara göre yorumlama vergi v.s. ile şişiyor... yurt dışında fiyatlar daha orantılı...

Konserden kazanamadigini bunlardan alcak

Paraya bulaşınca böyle oluyor. Parayı gören sapıtıyor. 5 şarkı ile milyon dolarlar, malikanler istiyorlar.Bu tipteki adamlara birileri dur demeli... Açık söyleyeyim, bu haberi okuyunca Pirate Bay için açılan hesaba 20 TL bağışlayasım geldi. Adamlar bu tiplere karşı çalışıyor...

Michael Jackson ile Bulent Ersoy'un fotosop ile birlestirilmis hali gibi duruyor.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir