İnternetteki yeni tehlike: Gizemli Kutu tuzağına düşmeyin!

Eğer son zamanlarda gelen kutunuza bir "Gizemli Kutu" ödülü kazandığınızı söyleyen bir e-posta geldiyse dikkatli olmanızda fayda var. Peki nedir bu Gizemli Kutu dedikleri, nasıl çalışıyor?

Yeni tehlike: Gizemli Kutu tuzağına düşmeyin!

Bildiğiniz gibi e-posta dolandırıcılığı kötü niyetli kişiler tarafından yaygın olarak kullanılıyor. Eğer son zamanlarda bir şey kazandığınızı iddia eden bir e-posta aldıysanız, muhtemelen bu e-posta da onlardan biri demektir. Şu sıralar dolandırıcılar, sıklıkla yeni bir yöntem deniyor; Mystery Box (Gizemli Kutu) dolandırıcılığı.

Gizemli Kutu dolandırıcılığının birçok farklı çeşidi var, ancak hepsi aynı yöntemi kullanıyor. E-posta, bir düğmeye tıklayarak ve birkaç soruyu yanıtlayarak gizemli bir ödül kazanabileceğinizi iddia ediyor. E-posta, güvenilir görünmek için birçok şirketi taklit edebiliyor olsa da dolandırıcılar genellikle Shein veya Amazon ismini kullanıyor.

Peki Gizemli Kutu olduğunu söyleyen e-postaya tıklarsanız ne olur? Eğer merakınıza yenik düşer ve e-postadaki bağlantıya tıklarsanız, Shein, Amazon veya dolandırıcının seçtiği şirket gibi görünen sahte bir web sitesine yönlendiriliyorsunuz. Web sitesinde ise ödülünüzü almadan önce doldurmanız gereken bir anket yer alıyor.

Ankette sizden kullanıcı adı, parola ve banka bilgileri gibi hassas veriler isteniyor. Elbette, anketin sonuna geldiğinizde kazanılacak bir ödül bulunmuyor. Anketi doldurmak size hiçbir şey kazandırmayacak ve dolandırıcıya tüm bilgilerinizi vermenize neden olacak.

Bir Gizemli Kutu e-postası alırsanız veya açarsanız kötü bir şey olmayacağını unutmayın. Dolandırıcılık, yalnızca bağlantıya tıklar ve bilgilerinizi manuel olarak girerseniz gerçekleşiyor. Yani sadece e-postayı açmanız dolandırıcının verilerinizi çalması için yeterli değil.

Gizemli Kutu e-posta dolandırıcılığının verilerinizi bir ankete girmeniz üzerine kurulu olduğu düşünüldüğünde, bu dolandırıcılıktan korunmak çok kolay. Yabancı bir adresten gelen ve bir şey kazandığınızı iddia eden bir e-posta görürseniz, hiçbir bağlantıya tıklamayın. Sadece spam olarak işaretleyin ve silin.