iOS 10 beta'yı denedik! İşte ilk izlenimlerimiz...

iOS 10'un herkese açık son beta sürümünü kurduk; denedik.İşte iOS 10 hakkındaki ilk izlenimlerimiz!

  • Zeynel A. Öztürk
iOS 10 beta'yı denedik! İşte ilk izlenimlerimiz...

iOS 10'un yeniliklerini hemen hissettiren herkese açık beta sürümü, Apple'ın mobil platformunu baştan aşağı değiştirmese de onda önemli değişiklikler yapıyor.

iOS 8 ve iOS 9 arasındaki yeniliklere kıyasla daha önemli değişiklikler sunan iOS 10'u ilk açtığınızda karşınıza "kilidi açmak için kaydırın" ekranı gelmiyor; bunun yerine home düğmesine basmanız yeterli oluyor. İşletim sistemi, menü kısayollarının sayısını artırırken birçok yeni mesajlaşma işlevi sunuyor.

İşte iOS 10'un halka açık beta'sının sundukları.

Uyandırmak için kaldır

iOS 10'u iPhone 6S Plus'ınıza yükler yüklemez Apple'ın yaptığı değişikliklerin farkına varıyorsunuz. Yeni "kilidi açmak için kaldır" işlevi sayesinde telefonunuzu kımıldattığınızda ekran açılıyor. Bu sayede hiçbir düğmeye basmadan, kilit ekranındaki uyarılara bakabiliyorsunuz. Apple Watch'taki bileğinizi kaldırarak uyandırma işlevinin bir karşılığı olan bu işlev, yalnızca iPhone 6S, iPhone 6S Plus ve iPhone SE'de çalışıyor.

Home düğmesine basmanız gerekli

iOS 10'da kilit ekranını geçmek için Touch ID düğmesine dokunmanız yetmiyor, ona basmanız da gerekiyor. Bu değişikliğe başta pek anlam veremesek de alışmamız çok sürmedi. Apple, kilidi yanlışlıkla açmamızı engellemek istemiş olabilir.

Zenginleşen uyarılar

iOS 10'un kilit ekranı uyarıları, baloncuk tasarımıyla farklı göründüğü gibi, 3D Touch sayesinde size daha çok şey söylüyorlar. Örneğin Mail uygulamasına sert dokunduğunuzda daha fazla metin görebiliyor, arşivleme, silme gibi düğmelere ulaşabiliyorsunuz. Böylece çoğu küçük işlem için kilit ekranını geçip, uygulamaları açmanız gerekmiyor.

Ekranı yukarıdan aşağıya çekerek açtığınız menüde ise hoşumuza giden iki değişiklik var. "Bugün" sekmesi kaldırıldığından uyarılar, artık kendi başlarınalar ve X simgesine uzun dokunarak "Tümünü temizle" işlevini görünür hale getirebiliyorsunuz.

Kontrol Merkezi

Parmağınızı aşağıdan yukarıya doğru çektiğinizde karşınıza iOS 10'un en önemli değişikliklerinden biri olan temiz, elden geçmiş Kontrol Merkezi geliyor. Ana Kontrol Merkezi menüsü uçak modu, Wi-Fi, Bluetooth, rahatsız etme gibi ayarları açıp kapamaya yarayan düğmeler sunmaya devam ediyor, ancak eskisinin aksine düğmelerin renkleri birbirinden farklı. Bu ekrandaki (belki aşırı) büyük Night Shift düğmesi, fener, kronometre, hesap makinesi ve kamera düğmelerini dışarıya taşıyor.

Müzik denetimleri gibi işlevlere menüyü sağa kaydırarak ulaşabiliyorsunuz.

"Widget"lar

Apple, kilit ekranının sol tarafında ve sol menüde bulunan "Bugün" menüsüne "widget" ekleyebileceğinizi söylüyor. Burada sizi Android'dekinden daha iyi bir deneyim karşılıyor. Bir uygulamanın simgesine sert dokunup, menüden "Widget ekle" seçeneğine dokunmanız yeterli. Böylece kalabalık uygulama listesi arasında dolaşmanıza gerek kalmıyor. Bununla birlikte widget'ların boyutunu değiştiremiyorsunuz, dolayısıyla kişiselleştirme olanağınız pek yok.

Mesajlar

iOS 10'da en önemli değişikliklerin yapıldığı Mesajlar, Facebook Messenger'ın bölgesine güçlü bir adım atıyor. Mesaj yazdığınız alan, fotoğraf, çizim ve uygulamalar düğmeleri için küçültülmüş. Apple'ın Mesajlar'ı dışarıdaki geliştiricilere açması, farklı kaynaklardan GIF'ler, etiketler ve müzikler göndermenizi sağlıyor. Emoji'ler, sözcük tahmini kutusuna eklendiklerinden kullanımları çok daha kolay. Üstelik space tuşunun yanındaki dil düğmesine dokunarak, hangi sözcüklerin emoji'lere dönüşebileceğini görebiliyorsunuz.

Emoji aramaya yönelik bir işlev ise halen sunulmuyor. Bunun yerine sözcükleri yazıp, öneriler arasında beliren emoji'leri kullanıyorsunuz.

Gönder düğmesini basılı tutarak on farklı seçeneğe ulaşıyor, bu seçenekleri farklı efektlerle gönderebiliyorsunuz. iOS 10'da uçan balonlar, konfeti yağmuru gibi beş tam ekran efekt de bulunuyor.

Varsayılan uygulamaları silme

Artık çoğu varsayılan uygulamayı "silebiliyorsunuz"; daha doğrusu gizleyebiliyorsunuz. Uygulamalar aslında çok fazla yer kaplamıyor, bu yüzden onları gizlemenizdeki amaç, giriş ekranınızda yer açmak.

Henüz sunulmayan işlevler

Beta sürümde birçok yenilik olsa da bazı işlevler, sonraki beta'lara veya Eylül'de yayınlanacak olan final sürüme saklanıyor. Apple uygulamaları dışındaki uygulamalara açılan Siri, şüphesiz iOS 10'da önemli rol oynayacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Artık android ve windows phone a daha çok benzemiş. Ios kopyası yapmaya çalışan android cihaz üreticileri saf android yüklesin tıpa tıp ios olur. Yıllarca bulunan özelliklere dandik dandik isim bulup karşımıza çıkıyor. Üstelik bu caldiklarini patentliyor ve diğer üreticilere dava açıyor. 3d touch yıllardır vardı. İnanmayanlar araştırıp bakabilirler. 3d touch denedim fakat çok kullanışlı değil. Hem bastırarak basılı tutman gerekiyormuş. Direk bastırınca olmadı. Patlayan kutucuklardan çaldı. Wpden

@12 Temmuz 2016 01:51 Ios ile androidin yakından uzaktan alakası yok. Androidin verdiği özgürlüğün ios yarısımı bile vermiyor.

iOS 10 cep telefonumda kullanıyorum -5s- tabletim olmasına rağmen sadece telefonumda yüklü. Beta aşamasında olan bir sisteme göre gayet iyi durumda aktif durumda uygulamalar arası geçişte elbette ufak takilmalar var ama illa ki düzeltilecektir. Final sürümü ne Zaman yayınlanır bilmiyorum fakat o zamana kadar sadece Siri üzerinden dönerse yenilikler bence ios 10 a geçmek çok da birşey değiştirmiyecektir.

Yine dişe dokunur bir değişiklik ve geliştirme yok. Ne Telefonlarda ne yazılımda geliştirme yapmadan uçuk fiyatlara cihaz satıyorlar, helal olsun !

tasarım hoş içi boş :) Bildiğiniz android özellikleri ne yapsın yakında apk da çalıştırır yıl 2050 ios 201.0.0 beta dream versioununda belki :D

bu siteyi de androidciler isgal etmis heralde yok ios ordan burdan caliyomus ya birakin bu ayakları zaten android bastan asağı ios tan kopya deilmi? ufak deisikler haricinde birebir aynılar bu devir biri birinden biseyi kopyalayın digeride ondan kopyalıyo mesele iphone 6 cizgileri htc den kopya diyolardı htc iphone 6 ya cok benzeyen bir tasarımda htc one a9 yaptı . ama aslında o cigileri ilk apple iphone 4 te kullanmıstı

Bilmeden konuşan cinslerden olma. Geçmişi araştırırsan ilk akilli telefon androidtir. Bilidirim paneli kilit ekranı vb. Şeyleri ios androidten kopyalamistir. Bunlar sadece 1 kaci diğerlerinde arastirmani oneririm. Ha android te kopyalayarak geliştirilen sistem ama kopyalyip patent almıyor apple gibi

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost