iOS 10, iOS 9'da neleri değiştirdi?

iOS 10, geçen senenin iOS 9'unda neleri değiştirdi, iOS 10'da sizi hangi önemli yenilikler bekliyor?

iOS 10, iOS 9'da neleri değiştirdi?

Apple, iOS 10'un işletim sistemindeki şimdiye kadarki en önemli yükseltme olduğunu iddia ediyor. Peki iOS 10, iPhone'unuzda veya iPad'inizde şu anki deneyiminizden farklı ne sunuyor?

iOS 10'dan bekleyebileceklerinizi göstermek için işletim sistemindeki yenilikleri gözden geçirdik ve iOS 9'la karşılaştırdık.

Siri

iOS 10'daki en önemli güncellemelerden biri, Siri'ye geldi. Biraz daha akıllanan dijital asistan, artık geliştiricilere de açık. Bu sayede üçüncü parti uygulamaların Siri'yi kullandığına şahit olabileceğiz. iOS 9'daki Siri Suggestions, bulunduğunuz konuma ve saate göre size belirli kişileri ve uygulamaları önerebiliyordu, ancak iOS 10'la birlikte bu işlev seviye atlamış görünüyor.

Siri'nin üçüncü parti uygulamalara açılması ise örneğin "Kemal'e beş dakika geç kalacağımı WeChat'ten söyle" gibi komutlar verebilmenizi sağlayacak. En azından Apple'ın iddiası bu yönde; iddiaları gerçeğe dönüşüp dönüşmeyeceğini bekleyip göreceğiz.

Maps

iOS 9, Apple Maps'te oldukça küçük değişiklikler yapmıştı. iOS 10 ise yeni bir tasarımla geldiği gibi, bulunduğunuz konuma ve günün saatine göre yol tarifi, restoran, ilgi alanı önerileri yapabiliyor. Canlı trafik ile geliştirilen navigasyon, yakınlaştırılmış görünüm sayesinde yönlendirmeleri daha kolay görmenizi sağlıyor.

iOS 10 ile birlikte Apple'ın çekirdek uygulamalarını geliştiricilere açması, gerçekten büyük bir öneme sahip. Bu sayede Maps üzerinden örneğin bir retoranda masa rezervasyonu yapmanız teoride mümkün hale gelecek.

Telefon ve Mesajlar

Her şeyi dışarıya açma anlayışını Telefon uygulamasında da devam ettiren Apple, geliştiricilerin çekirdek arama API'sına ulaşmalarına izin verecek. Bu sayede üçüncü parti uygulamalardan gelen aramalar, standart telefon araması gibi görünebilecek. iOS 9'da üçüncü parti uygulamalardan gelen aramalar, genellikle basit uyarılar olarak görüntüleniyordu. iOS 10'da her şey çok daha akıcı ve tutarlı olacak.

iOS 10'daki sesli posta okuma özelliği, size bırakılan bir sesli mesajı metin olarak okumanızı sağlayacak. Apple'ın yeni istenmeyen arama algılama özelliği ise çağrıların istenmeyen çağrı olup olmadığını, siz cevap vermeden önce belirleyebilecek.

Mesajlar, daha büyük emojilerle ve daha akıllı emoji tahminiyle yenilenirken, kameraya, el yazısına ve bir dizi dijital efekte uygulamayı terk etmeden ulaşma olanağı sunacak.

Müzik ve Fotoğraflar

Müzik ve Fotoğraflar uygulaması, iOS 9'daki uygulamalara kıyasla daha yeni, parlak ve temiz bir görünüme sahip. Apple, yeni uygulamalarda dolaşmanın ve en iyi içerikleri görmenin daha kolay olduğunu iddia ediyor.

Fotoğraflar uygulaması, fotoğraflardaki kişileri, sahneleri, nesneleri ve hayvanları tanıyıp, farklı kategoriler altında toplayabilecek. Yeni Hatıralar sekmesi ise ilgilenebileceğiniz fotoğrafları ve videoları otomatik olarak bir araya getirecek. HTC'nin Zoe'sinde olduğu gibi iOS 10'daki Fotoğraflar uygulaması, bu hatıraları küçük videolara dönüştürebilecek.

Uyumluluk

iOS 9, iPhone 4S ve sonrasına, iPad 2 ve sonrasına, tüm iPad mini'lere ve 5. nesil iPod Touch'a gelmişti. Bir başka deyişle sunduğu destek etkileyiciydi. iOS 10 ise iPhone 4S, iPad 2, iPad 3 ve 5. nesil iPod kullanıcıları için kötü haberlerle geliyor. iPhone 5 ve üzerini, iPad 4 ve üzerini, 6. nesil iPod ve üzerini kullananlar ise iOS 10'a yükselme şansına sahip olacaklar.

Çıkış tarihi

iOS 10 güncellemesi, sonbaharda cihazınıza gelecek. Birkaç ay beklemeniz gerekecek olsa da, en azından Android'deki gibi aylarca beklemek zorunda kalmayacaksınız.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Ekranı ikiye bölme yok

Sonunda İPod Touch 5 e desteği kestiler. Artık İPod Touch 6 ya değer verirler.

Kamera ayarlari tersine dondu klavye sesi Android tarzinda en azindan samsungun sesinin aynisi diyebilirim diger widget uygulamalari harika gozukuyor insallah kullanisli olur siriyi denemedim daha sira ona da gelicek sanirim issiz gibi yukleyen ilk insan benim tavsiye ederim beta olmasina ragmen 9.3.2 den daha seri iphone 5

Hiçbir şey değişmemiş. Mesela alttan çıkan çekmece şeysine hücresel veri butonunu ekleseler çok daha güzel olur zira hücresel veriye ulaşmak tam bir işkence. Nerde. Apple para kazanma stratejisini müşterisinin ihtiyaçlarından önde tutuyor.

ios10 da hiç bi cacık yok..aslında biraz umutluydum ama böyle rezalet olacağını tahmin etmemiştim...imessage iconları büyültmüşler,ev uygulaması getirmişler bu mu yenilik..? Dokunmatik özellikli cihaz on/off, restart yok,,sms ileti raporu yok , alt bildirim penceresinde hücresel veri butonu yok,,yeni temalar melodiler yok...boşuna 10 a geçmeyin telefonu ağırlaştırmaktan başka bişeye yaramaz..yazık.

Okudugum kadari ile ciddi bir yenilik yok. Daha cok bulundurduklari özellikleri gelistirmisler sadece. Kullanana hayirli olsun.

Ve sonuc Android yinede iyi

Iphone 4 e gelecek mi?

Android ;) SSS CB FB HT ?????? ??

Hiç gerek olmayan saçma geliştirmeler yenilik yok ki sadece geliştirme yapılmış.

Meydan tamamen androide kalmasın diye ios windows ubuntu Blackberry kullanmalıyız.Rakipleri güçlü olmazsa android kullanıcılara ve uygulama geliştiricilere posta koymaya başlar....işinize geliyorsa böyle gelmiyorsa kapı orada diyecek..ölmek üzere olan WP ye yönelin

ios 6 gibisi yok gerisi yalan gerisi zaten android gibi

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir