iOS 10'da görmek istediklerimiz!

Apple'ın bir sonraki iOS sürümünde hangi yenilikler olmalı? İşte bizim beklediğimiz iOS 10...

  • Zeynel A. Öztürk
iOS 10'da görmek istediklerimiz!

Apple, bugüne kadarki iOS yayınlama düzenini bozmazsa, iOS 10'la yaz aylarında tanışacağız. Firmanın yeni yazılımında büyük bir sürpriz yapması beklenmese de, hangi yeniliklerle karşılaşacağımız halen tam olarak bilinmiyor. iOS 10'un yeni bir tasarımla gelmesi beklenen iPhone 7'de kullanılacak olması, bazı küçük sürprizler göreceğimiz anlamına gelebilir.

Aşağıda iOS 10'da görmek istediğimiz yenilikleri ve bazı iOS 10 dedikodularını sizlere sıraladık.

Çıkış tarihi

Apple'ın iOS 10'u test ettiği iddiaları doğruysa, onunla Haziran ayındaki WWDC etkinliğinde tanışabiliriz. Bu sırada beta sürümü geliştiricilere muhtemelen hemen sunulacakken herkese açık beta sürüm, iOS 9'da olduğu gibi Temmuz'da gelebilir. Final sürüm ise iPhone 7 ile Eylül'de yayınlanabilir.

Uyumluluk

iOS 9 güncellemesi, hiçbir Apple cihazını dışarıda bırakmamış, iPhone 4S ve iPad 2'ye destek vermeyi sürdürmüştü. Ancak iOS 9'un 512MB RAM'den fazlasına ihtiyaç duyacak olması, bu durumu değiştirebilir. iPhone 5 ve sonrasının iOS 10'u rahatça çalıştırmasını bekleyebiliriz.

Siri ve sesli posta

Her sene biraz daha gelişen Siri, iOS 10'da sesli postalarınızı da yönetmeye başlayabilir. Dedikodulara göre Siri, sizi arayan kişiye telefonunuzu niye açamadığınızı söyleyebilecek ve gürültülü ortamlarda sesli mesajlarınızı metne çevirebilecek.

3D Touch'a yeni işlevler

iPhone 6S ve iPhone 6S Plus'la ortaya çıkan 3D Touch, ilk günlerine göre daha çok uygulama tarafından destekleniyor, ancak hala yeterince desteğe sahip değil. iOS 10'la birlikte 3D Touch'ın Kontrol Merkezi'ne geldiğine şahit olabiliriz. Wi-Fi veya Bluetooth düğmelerine sert dokunduğumuzda ilgili ayar menülerini açmamız mümkün olabilir.

Apple'ın Home düğmesinin yerine 3D Touch destekli bir ekran düğmesi kullanacağına dair iddialar var. Bu iddialar çok güçlü olmasa da gerçeğe dönüşebilir.

Kişiselleştirilebilen Kontrol Merkezi

Kontrol Merkezi 3D Touch sayesinde daha kullanışlı bir hale gelebilir, ancak tüm menüyü istediğimiz gibi düzenleyebilmek daha da hoş olacak. Menü iOS 7'de 2013'te ortaya çıktığından beri kullanıcılar, bu tür bir kişiselleştirme seçeneğine sahip olmayı talep ediyorlar. Bizce Apple'ın bu isteklere kulak verme zamanı geldi.

Ses kontrolleri

Sesi sonuna kadar kısıp bir video açtığınızda, video sesinin kulağınızda patlaması son derece sinir bozucu. Medya ses seviyesi ve uyarıların ses seviyesi ayrı olarak saklansa da, videoyu başlatmadan önce video sesini ayarlamanın kolay bir yolu bulunmuyor. Bazı Android üreticileri, ses seviyelerini ikiye veya üçe ayıran, bu ayarları ses çubuğu üzerinden hızla yapmanıza izin veren bir işlev sunuyorlar. iOS 10'un bu konuda geride kalmaması ve ses kontrollerini zenginleştirmesi gerekiyor.

Çoklu kullanıcı desteği

Apple, iOS 9'da iPad serisine eklediği çoklu görev işlevleriyle iyi bir iş çıkardı. Ancak işletim sisteminde çoklu kullanıcı desteği halen bulunmuyor. Android'li tabletlerin bir süredir sahip olduğu bu işlevi iOS 10'da görmenin zamanı bizce geldi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

ios 20de gelir bu özellikler

@23 Aralık 2015 11:09 hahha android ve windows phone asktir askk :)

özentiler windows 10dan çaldılar...

Bunların zaten siri hariç hepsini android yıllardır yapıyor. Apple her zaman ki taktiğini uygulamaya devam ediyor. Yıllardır olan şeyleri kendileri icat etmiş gibi kullanıcılara bir lütufmuş gibi sunmaya devam ediyor.

@23 Aralık 2015 14:37 android te evet bunların neredeyse hepsinde. Ama bir türlü doğru düzgün çalışmıyor. Android aynı Windows gibi s.tiri B.tan bi yazılım. Eve iOS kısıtlıyor ama Ada'm gibi de çalışıyor

Iphonecuların sessiz ortamlarda video açtıklarında neden rezil oldukları şimdi anlaşıldı :)

kullanmayan bilmez ios candır

Hücresel Veri'nin kısayol tuşu olmalı. Yıllardır bunu düşenemiycek kadar acizler!

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play