iOS 7'de bizleri hangi yenilikler bekliyor?

iOS'u baştan yaratacağı söylenen Jony Ive, iOS 7'nin tasarımında ne gibi yenilikler yapacak?

iOS 7, iPhone ve iPad'e neler getirecek?

Apple'ın, iOS 7 tasarımcısı Jonathan Ive'a, işletim sistemini tamamıyla elden geçirmesi için ihtiyaç duyduğu zamanı vermeyi planladığı biliniyor. Bu nedenle yeni işletim sistemi ancak Haziran ayında düzenlenecek olan Worldwide Developer etkinliğinde tanıtılacak ve ilk kez yılsonuna doğru piyasada olması beklenen yeni iPhone'da kullanılacak.

WWDC 2013'e birkaç hafta kaldı ve iOS 7'ye dair ayrıntılar, yeni tasarıma dair ilk bilgiler yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Bu konudaki duyumların ortak noktası, yeni iOS'un çok daha "düz" bir tasarıma sahip olacağı iddiası. Uzun süredir iOS kullananlar, işletim sisteminin son sürümü sonunda piyasaya çıktığında bir şaşkınlık yaşayabilirler. Çünkü Apple'dan sızan bilgiler, canlı renklerden ve enerjik dokulardan oluşan eski tasarımının yerini yeni sürümde daha sade, minimalist ve monokrom bir tasarıma bırakacağını gösteriyor.

Sistemdeki ilk büyük değişiklik, iOS'lu cihazlarda görmeye alıştığımız taklit dokular ve efektlerin yerini daha basit bir tasarıma bırakacak olması. Her şeyin temelinde yeni kilit ekranları yer alıyor: Parlak ekran ve saat yerini düz, siyah bir arka plana ve geliştirilmiş dokunmatik kontrollere bırakmış. Güvenlik şifresi ekranındaki tanıdık tasarım bile değiştirilmiş, yerini yuvarlak siyah tuşlar ve beyaz metinden oluşan sade bir tasarıma bırakmış.

Bir diğer yenilikse panoramik duvar kağıtları. Ana menünün her sayfasında, duvar kağıdının farklı bir bölümü görüntülenecek. Android kullanıcıları uzun süredir bu duvar kağıtlarını kullanabiliyordu. Bu yeni özellik sayesinde ve  panoramik fotoğraf çekmekten hoşlanan kullanıcılara hatıralarını sergileyebilecekleri bir alan sunulacak.

Uygulamalar ve widget'lar

Sadece standart ana ekrandaki sahte gölgeler ve parlamanın kaldırılması bile iOS 7'nin göze çok daha düz görünmesini, aynen Ive'nin istediği gibi iPhone'un sade formuna uygun bir biçim almasını sağlayacak.

Ive, uygulamaların sadece dış görünüşlerini değil, açıldıkları zaman aldıkları biçimi de yeniden tasarlıyor. Tüm uygulamalarda beyaz arka plan olacak. Ama Mail ve Mesajlar gibi uygulamaların kendi renk düzeni bulunacak. Hava durumu uygulaması da havanın yağmurlu ya da güneşli olduğunu gösteren animasyonlara sahip olacak.

Yeni iOS'da, FaceTime'ı sık kullananların hoşuna gidecek bir özellik bulunacak: Aynen iPad ve iPod Touch'da olduğu gibi uygulamanın kendi tuşu olacak.

Sistem bu kadar köklü değişiklikler yaşarken bildirim alanına dokunulmamasını beklememek gerek. Koyu gri üzerinde siyah kayan menü kullanılmaya devam edecek ama alıştığımız bez dokusu kaldırılacak. Bildirim alanı, yerel haberler ve henüz test edilmekte olan birkaç widget gelecek şekilde yeniden düzenlenecek. Ama en önemlisi, uçak modu, Wi-Fi ve Bluetooth düğmelerine kolay erişim sağlayan yeni bir panelin eklenecek olması. Şu an ayarlar menüsünün içinde bir yerlerde gizli olan bu seçeneklere kolay erişim sağlanması, eski kullanıcıları memnun edecek son derece olumlu bir gelişme.

Şu an için bu söylentilerin hangilerinin gerçek olduğunu anlamanın bir yolu yok. Jonathan Ive ve ekibinin son tasarımını görmek için 10 Haziran'da başlayacak olan WWDC 2013 etkinliğini beklememiz gerekecek.

Ender Duman

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

artık yenilik lazım

Geç bile kalınmış, yapılması lazımdı, yeniliğe kapalı olmayın

@28 May 2013 12:03 Bunu da facebook gibi düşünseler sorun kalmayacak. Zorunlu değişiklik artık :D

Bence böyle olursa çok kötü olur ve iOS in orjinalligi kaybolur. Gerçek dokular ve gölgeler çok daha iyi görünmesini sağlıyordu. Çok daha kaliteli görünüyordu. Bakalım artık ne olacak ..

duvar kağıdı özelliği android patentlerini ihlal etmeyecek mi

@28 May 2013 12:11 ...her şeyi çalabilir kopyalayabilir o sevgili apple ları... sadece o hırsızlıkla başkalarını suçlayabilir.ona her şey serbest pabucumun apple ı

@28 May 2013 12:11 Android başlı başına bir patent ihlali zaten onun patenti yok. Ayrıca o kaydiriken resmin kayması baya eski bir olay Android daha cikmamisken Samsung telefonlarda vardı duvar kağıdının sağa sola hareket etmesi.

@28 May 2013 12:11 android açık kaynaklı felsefesini benimsemiş bir sistem, yani özellikleri kullanmak için patent gerekmez :)

@28 May 2013 16:06 yani diyorsun ki apple android'in değil, samsung'un patentini ihlal ediyor. iyiymiş.

Yenilik demek tasarımı baştan yapmak değildir yeni özellik vs. eklemektir. iOS zaten tasarımı yüzünden elestirilmiyordu ki. Herkes onun tasarımına hayran zaten. Tek yapacakları şey yazilimsal ve donanimsal yenilikler getirmek olmalıydı. Yazık edecek apple kendine bu gidişle. Steve jobs'â yazık.

@28 May 2013 12:11 Kesinlikle katılıyorum. IOS sistemi düzgün çalışsın sorun çıkarmasın yeter. Steve gitti Iphone çöküşe geçti. IOS 7 De eski günlerine kavuşur inşallah. (Iphone sevmeyen biri olarak yazıyorum. IOS iyi bir işletim sistemi ama Steve peşinde onuda götürdü.)

zaten Windows phone varken bu denilenlerin yapılmasına ne gerek var

@28 May 2013 12:21 daha doğrudüzgün uygulamanız bile yok.ne çektiniz be ''windospon'' cular :)

@28 May 2013 15:37 sende varda noluyo

sevgili Apple'dan her zaman ki gibi yine olağanüstü tasarım ve işlevselliklerle elit kullanıcılarına gereken hizmetleri fazlasıyla vereceğinden hiçbir şüphemiz yoktur....

@28 May 2013 13:07 Amelelerin elinde var yahu ayfon. Ne elitliğinden bahsediyorsun sen allah aşkına sanki bana Ulysse Nardin, Vertu falan kullanıyor. Altı üstü 250 dolar maliyetli bir cihaz yahu, utanmasanız kıbleniz yapacaksınız cihazı ayıp be.

@28 May 2013 16:35 amele diye bahsedeceğine önce ayfon deil ipone demeyi öğren allahın kırosu.

@29 May 2013 06:31 sen sanki doğru söylüyorsun

@29 May 2013 06:31 başka bir yerde ayfonu iPhne şeklinde yazanlarda görmüştüm.

@badwizard çok da önemliydi yazılışı. yaptığınız tartışma anlamsız

15:37 bizim çektiğimiz sana mı dokundu sen neycisin acaba da böyle bir yorum yapma gereği duydun..?

Biz ios un bu halini seviyoruz. Biraz daha geliştirilmiş özelliklerle karşımıza çıkabilirdi ios 7. parlak ikonlar ve parlak ikonlar için yapılmış retina display. Madem parlaklık gidecek bu telefon neden retina ekranlı. Kilit ekranı (kaydırarak açmak) zaten piyasada en iyi görüntüye ve kullanımına sahip. Eğer bu söylentiler doğru ise gerçekten yazık jobs un emeklerine.

sorun çıkarmasın yeter.

Bence Windows'un yaptığı gibi 'en iyi performans', 'en iyi görünüm' gibi seçeneklerle bu kararı kullanıcıya bıraksa daha iyi olur.

bluetoothla bağlana bilme fotoraf atabilme mesaj iletim raporu ve kısayolları ekle başkada bişey istemiyorum radyo olsa iyi olur ama malesef entegre radyo yok

@01 Haz 2013 19:30 yav radyoyu ne yapacaksınız anlamıyorum artık internet heryerde , fizy , soundcloud gibi programlar ilede istediğin müzik anında dinleniyor , 3 yıldır 4-4s-5 sırası ile değiştim bi kere lazım olmadı radyo dediklerini arasında sadece iletim raporu güzel olabilir ama ekstra değil sadece imessagedeki gibi gönderildi yazısı olarak (iletildi) yazılabilir.

@01 Haz 2013 19:30 fotoğraf atarsın elbetteki imessage la mail le itunes ile bluetotoh evet bi sorun ama bence iDeviceların bılutu aparatları takmak için tasarlanmış hem bluetooth u artık kim kullanıyor ama yine de haklısın Okudum şu da olcakmış Shelf diye şimdi Documnets for (hatırlamıoyrum) diye bi uygulama vardı hem cloudlara yükleyebilidodun dosyaları iclouda apple yine jailbreakleri azaltmak ve 3. parti applere olan ihtiyacı azaltmak için böyle bir şey yapmıştır.

IPhone bitmiştir arkadaşlar ve bitsin daha iyi çünkü İphone 1 pahallı ve işletim sistemi işlev değil Alttabını olmayan bir marka tıpkı nokia gibi neyse saygılar

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir