iOS 7'yi iPhone'unuza şimdiden yükleyin!

iPhone'unuzda veya iPad'inizde gerçek iOS 7'yi denemek istiyorsanız, işte yapmanız gerekenler!

iOS 7'yi deneyin!

Uygulama geliştiricileri, WWDC 2013'te tanıtılan iOS 7'yi bizlerden birkaç ay önce deneme fırsatına sahipler. iOS 7'nin final sürümü, "sonbaharda" yayınlanacağından normal kullanıcıların biraz beklemesi gerekecek.

iOS 7 beta'ya iPhone veya iPad'inizde şimdiden kullanabilmek için izleyebileceğiniz birkaç yol var. Bunlardan bir tanesi, Apple'ın sağladığı bir geliştirici hesabına sahip olmak. Ancak iOS 7'nin henüz kullanıma hazır olmadığını ve işlerin yolunda gitmeyebileceğini aklınızda bulundurmanız gerekiyor.

Önce bir uyarı

iOS 7'yi denemek isterseniz onu yüklerken işlerin yolunda gitmemesi halinde yardıma ihtiyacınız olabilir. Bu yazımızda cihazınızı nasıl kurtaracağınızı paylaşmıyoruz. iOS 7'nin beta aşamasında olduğunu, onu kullanırken hatalarla, eksik işlevlerle karşılaşma olasılığınızın yüksek olduğunu hatırlatalım.

iOS beta'larının güncellemelerinin zamanının sınırlı olduğunu, güncellemeleri USB kablosu ile PC veya Mac üzerinden iTunes'un son sürümüyle yapmanız gerektiğini, iOS beta'larının kablosuz güncellemeleri desteklemediğini unutmayın.

Apple, iOS 7 beta'yı yükleyenlerin iOS 6'ya geri dönemeyeceğini söylüyor. Dolayısıyla birkaç ay sorunlu bir yazılım kullanmaya razı değilseniz, iOS 7'yi yüklememelisiniz. iOS 6'ya geri dönmeyi başaran bazı kullanıcılar var, ancak bunun için kullanılan yöntemlerin (yazımızın son bölümünde bahsettik) ileride çalışmama ihtimali var.

Her şeyi göze aldıysanız, iOS 7'yi yükleyemekte izleyebileceğiniz farklı yöntemler için sonraki sayfamıza tıklayın.

Bir geliştirici hesabı açın veya bulun

Bir geliştirici hesabı açın veya bulun

Geliştirici hesabı açın

Apple, ön-yayın sürümlerini sadece geliştiricilere sunduğundan, iOS 7'ye yasal bir şekilde ulaşabilmek için bir geliştirici hesabına ihtiyacınız var. Android SDK'nın aksine iPhone geliştirici araçları için 99 dolar ödemeniz gerekiyor. App Store ve Newsstand'ın geliştiricilere özel tarafına erişebilmek için yılda 99 dolar ödemeniz gerekiyor. Ancak bir geliştirici, 100 cihaza kadar iOS 7'ye erişim hakkı sunabiliyor.

Bir Apple geliştirici hesabı satın almak için cihazınızı buradan kaydettirebilirsiniz.

Geliştirici arkadaşınızı ikna edin

Az önce belirttiğimiz gibi her geliştirici, 100 cihaza kadar iOS 7'yi deneme şansı sağlayabiliyor. Yani iPhone uygulamaları geliştiren bir arkadaşınız varsa, onlara küçük bir iyilik yaparak karşılığında iOS 7 beta'ya erişmeyi isteyebilirsiniz.

Apple'ın çok hoşuna gitmese de bazı şirketler, belirli bir ücret karşılığında iPhone'unuza iOS 7 beta erişimi sunabiliyorlar. Bunun için ödeyeceğiniz ücret, 8 dolar seviyesine kadar düşebiliyor. Bu tür web sitelerinden bir tanesi IMZDL, ancak kayıtlar şu an için dondurulmuş durumda.

iOS 7'yi direkt olarak yükleme yöntemi

iOS 7'yi direkt olarak yükleme yöntemi

iOS 7'yi direkt olarak yükleme yöntemi

iOS 7'yi direkt olarak yüklemenin bir yolu da var. Reddit kullanıcıları ve iClarified blog'u tarafından doğrulanan yöntemde iOS 7'yi aynı geliştiricilerin yüklediği gibi yüklüyorsunuz.

Bu işlem için öncelikle cihazınıza özel .IPSW dosyasını edinmeniz gerekiyor. Bu dosyaları Apple'dan resmi olarak indirebiliyor veya Torrent'ten bulabiliyorsunuz. Ancak bu dosyaları torrent gibi kaynaklardan indirmenizi asla tavsiye etmiyoruz.

IPSW dosyasını indirdikten sonra iPhone'unuzu iTunes'a bağlamanız, bir yerel yedek oluşturmanız gerekiyor. Ardından Windows'ta Check for Updates veya Update üzerine Shift tuşunda tutarak tıklamanız (Mac'te Option tuşunda basılı tutarak) gerekiyor. Bunun ardından bir gezgin (veya Finder) penceresi açılacak. .IPSW dosyanızı seçip, seçiminizi onaylamanız gerekiyor. iTunes yeni firmware'i yükleyecek ve bunun ardından yerel yedeğinizi veya iCloud yedeğinizi geri yükleyebileceksiniz.

Not: Bu yöntemin ne kadar süre çalışmaya devam edeceği belli değil. iOS beta'ları zaman içinde güncellendiğinden gelecekte Apple'ın bu yöntemi engellemesi mümkün.

iOS 6'ya geri dönme

iOS 6'ya geri dönme

iOS 6'ya geri dönme

Apple, iOS 7 beta'yı yükleyenlerin iOS 7'nin final sürümü çıkana kadar onu kullanacaklarını söylese de, iClarified'in raporuna göre iOS 6'ya geri dönmek çok kolay.

iClarified blog'una göre iOS 6'ya geri dönmek için önce cihazınız için IPSW dosyasını (buradan) indirmeniz gerekiyor. Mac veya PC'nizde cihazınızı iTunes ile bağladıktan sonra Giriş ve Güç düğmesini aynı anda 10 saniye basılı tutmanız, ardından Güç düğmesini bırakmanız ve iTunes'un cihazınızı algılamasını beklemeniz gerekiyor. iTunes, iPhone'un kurtarma moduna geçtiğini algıladığında iPhone'unuzun ekranı siyaha dönecek.

Cihazınız bağlı durumdayken Restore iPhone seçeneğinin üzerine Shift'te basılı tutarak tıklayın (Mac'te Option'da basılı tutarak). Bir pencere açılacak, indirdiğiniz iOS 6 IPSW dosyasını seçin ve seçiminizi onaylayın. iTunes cihazınızı iOS 6'ya geri yüklemeyi deneyecek. Bu işlemin ardından yerel yedeğinizi veya iCloud yedeklerinizi geri alabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları