"iOS 8'e mahkeme kararıyla bile girilemez"

iOS 8 ile birlikte Apple'ın güvenlik sorunları kökünden çözülüyor mu?

Apple artık güvenlik işlerine "farklı" bakıyor
Apple bile gerekli sistem bilgilerine ulaşamayacak

Apple, iPhone 6 ile teknoloji piyasasının en çok konuşulan markası olmayı yine başardı. Malum cihaz henüz satışa çıkmadı ama firma doğru bir pazarlama taktiği ile ilk önce iOS 8'i piyasaya sürdü.

Sürdü, ancak şimdiden birçok sorun boy göstermeye başladı bile. Kimileri uygulamaları doğru kuramadı, kimilerinin belirli uygulamalara erişiminde aksamalar oldu. Fakat yeni işletim sistemin getirdiği en büyük özellik, şüphesiz yeni güvenlik önemleri oldu. Birçok kullanıcının farkında bile olmadığı yeni güvenlik önlemleri o kadar yüksek seviyede ki firmadan gelen bir açıklamaya göre Apple bile kullanıcıların şifrelerine ulaşıp sistem bilgilerine giremeyecek.

iOS'un adli bilişim uzmanı Jonathan Zdziarski'ye göreyse istenildiği taktirde eski bir yöntem olan "data siphoning" işlemi ile iOS 8'in en derin bilgilerine ulaşılabilir ama bu yöntemle bile sadece ve sadece kullanıcıların iTunes ya da iPhoto ile gönderdikleri verilere ulaşmak mümkün. Yine de Apple'ın da üzerinde fazlasıyla durduğu esas nokta, iOS 8'in hiçbir şekilde kırılamayacağı hatta ve hatta mahkeme kararı ile bilgi erişimine izin verilse bile firmanın bunu yapamayacağı yönünde oldu. Özellikle son günlerde dünyayı çalkalamayı başaran iCloud sızıntılarından sonra, Apple'ın böyle bir önlem alması pek tabii çok normal karşılandı. Bakalım bu yeni önlem, firmayı gelecekte nasıl koruyacak...

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Windows Phone zaten kırılamıyor. Buradaki asıl önemli nokta Apple'ın dahi kullanıcıların hiç bir bilgisine ulaşamayacak olması iddiası.Apple imajını düzeltmeye çalışıyor. Gerçek olup olmadığını hackerlar gösterir yakında.

Android'de de verileri şifreleme özelliği var zaten. Sanki yeni bir şeymiş gibi yazmışsınız.

Jailbreake yalan mi olacak yani at cope..

Jailbreake yalan mi olacak yani at cope..

Buna inananlar gerçekten çok saf olsa gerek, appleı geç hükümetler böyle bir şeye izin vermez.

@21 Eyl 2014 15:58 senin için zaytung var gir bi bak tam kafana göre

Yine bir başka reklam, baydiniz yahu

off işletim sistemi açık saçık mütün verileri ortada olan android ile ios u karşılaştırmıyormusunuz traji komiksiniz

bu ios 8 veri tabanı kullanmıyor galiba

Bana hiç de inandırıcı gelmedi. Elma kendine dönen sisteminin güvenlik zarfında doğan zayıf imajını düzeltmek için destekli atıyor, hepsi bu

jailbreak olmazla iphone kullanılmaz :D

Her kapinin bir kilidi vardir yegeennn

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir