iOS 8 sonunda ortaya çıktı!

Apple'ın bir sonraki mobil işletim sistemi, sonunda ortaya çıktı! İşte iOS 8 ve yenilikleri...

  • Zeynel A. Öztürk
iOS 8, WWDC 2014'te ortaya çıktı!
iOS 8, ince ve sade tasarımı sürdürüyor

Apple, 2 saat önce tamamlanan WWDC etkinliğinde bu sonbaharda iPhone ve iPad'lerine sunacağı iOS 8'i geliştiricilere ve tüm dünyaya gösterdi. Yeni sürümün en öne çıkan özellikleri arasında sağlık işlevlerini bir araya getiren HealthKit (ismi sızıntılardaki HealthBook olmadı), uyarı merkezindeki yenilikler ve fazlası var.

Sağlık ve fitness uygulamalarını bir araya toplayan HealthKit, sağlık durumunuzu gösteren bir profilinizi oluşturabiliyor. HealthKit, aslında üçüncü parti uygulamaların da ulaşabildiği, sağlık bilgilerinizi içeren merkezi bir veri deposu. Apple, hangi bilgilerin hangi uygulamalarla paylaşılacağını kullanıcıların seçebileceği konusunda garanti veriyor. Health uygulaması ise Apple'a göre günlük etkinliğinizi toplayan, ayrı bir uygulama.

Fotoğraflara her cihazdan erişim

iOS 8 ile birlikte fotoğraflarınıza iPhone veya iPad'inizden erişebiliyor, düzenlemelerinizi hiç kaybetmiyorsunuz. Apple, iOS 8'e yeni fotoğraf düzenleme işlevleri de eklemiş. iOS 8'deki yeni fotoğraf uygulaması, fotoğraflarınızı geliştirmek için tüm ayarları otomatik olarak yapabiliyor.

Fotoğrafları iPhone'dan iPad'e paylaşmanız mümkün ancak Apple, Mac ile paylaşmaya izin verecek bir çözüm üzerinde de çalışıyor. Bu özellik, bu senenin ilerleyen aylarında kullanıma sunulacak.

Siri artık daha akıllı

Apple'a göre daha da akıllanan Siri, artık konuşmaya başladığınızı algılıyor ve otomatik olarak devreye giriyor.

Mesaj ve klavye geliştirmeleri

Spotlight artık daha akıllı

Mesaj ve klavye geliştirmeleri

Geliştirme yapılan alanlardan bir tanesi de mesajlar. Artık grup mesajlarında "Beni Rahatsız Etme" işlevini kullanabiliyor ve mesaj gruplarını kendi haline bırakabiliyorsunuz.

Artık mesajlarda konum paylaşmanız da mümkün. Arkadaşlarınızın nerede olduklarını görmek istediğinizde, bir harita ekrana geliyor. Ek dosyaları ön-izlemek de artık daha kolay.

Dokun ve konuş işlevi sunan iOS 8'de kendinizi sesinizle ifade etmeniz, artık daha kolay bir iş.

Bu arada geliştirilen Spotlight, bir konum, etkinlik vb. yazmaya başladığınızda size öneriler sunuyor. Artık sadece arama sonuçlarıyla değil, duruma göre bir Wikipedia makalesinin kesitiyle, yol tarifleriyle ve fazlasıyla karşılaşabiliyorsunuz.

iOS 8'deki en önemli yeniliklerden bir tanesi, sonunda klavyeyi özelleştirmenize, üçüncü parti klavyeler kullanmanıza izin vermesi. Android'li kullanıcıların uzun süredir faydalandığı bu işlevin iOS 8'de nasıl çalışacağını biz de merak ediyoruz.

Tahmin yetenekleri geliştirilen Quick Type klavyesi de iOS 8'deki yenilikler arasında. Klavye, artık sonraki sözcükleri tahmin edip size öneriler sunabiliyor.

Aile paylaşımı, diğer önemli yenilikler, tarih...

Aile paylaşımı

iOS 8'deki "family sharing" işlevi, aynı hesaptaki kişilerin cihazları arasında veri paylaşmasına izin veriyor. Buna fotoğraflardan kredi kartı bilgilerine, her şey dahil.

Diğer önemli yenilikler

iPhone'un uyarı merkezi, gözden geçirilerek sadeleştirilmiş. Daha etkileyici bir yenilik ise etkileşimli uyarılar. Bu işlev, bulunduğunuz uygulamayı terk etmeden, sadece ekranı aşağı çekerek örneğin metin mesajlarına cevap vermenizi sağlıyor.

iPad'de tüm Safari sekmelerine kuş bakışı göz atmanız, tarayıcının yan çubuğunu kullanmanız mümkün.

iOS 8'le beraber e-posta yönetimi de daha kolay bir hal alıyor. Mesaj üzerinde parmağınızı biraz kaydırmanız, onu renk kodlarıyla işaretlemenizi sağlıyor. Parmağınızı tam kaydırdığınızda ise mesajı silmiş oluyorsunuz. E-posta yazdığınız sırada gelen kutunuzdaki diğer mesajlara erişmeniz de artık mümkün.

Geliştiriciler kadar kullanıcılar için önem taşıyan bir yenilik, iOS 8'in uygulamalar arasında veri paylaşımına izin vermesi.

Çıkış tarihi

iOS 8'in geliştiricilere özel beta sürümü, dünkü tanıtımın hemen ardından başladı. Bizlere yönelik tam sürüm ise sonbahar aylarında, muhtemelen iPhone 6'nın tanıtılmasıyla birlikte sunulacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

O değilde kim ne derse desin adamlar bu işi İyi biliyor

Aman ne yenilik ne yenilik.

Hic bi halt yok bosyere milleti galyana getirdiler

Su ios lg g3 un donanimina yapilsa muthis ikili olurdu. Isletim sisteminde apple in ustune tanimam.

Daha fazla özellik eklemeli... Ayrıca Siri'ye Türkçe dili desteği niye gelmiyor? Bunlar neyin kafasını yaşıyor? ..::EC::..

@03 Haz 2014 08:31 Türkçe Siriyi ne edecesun. Cemil Usta'nun köfte saloni nereyedur dedun mi? Nereden bilecek oni Siri. :P

tabi ki android.

Bunları wp8.1 de çoktan kullanıyoruz.açıkçası hiçbir major değişiklik yok Windows Phone la yola devam:)

3 yıldır iphone serisini 4, 4s,5 kullanıyorum ve artık Android li bir üst seviye telefona geçmeyi düşünüyorum. Apple artık kayda değer hiç bir yenilik sunmuyor, diğer markaların zaten yaptıklarını 1-2 yıl sonra azar azar ekliyor..

IOS 7 daha da kullanışlı hale gelmiş. bence farkı kullandıktan sonra anlayacağız.

iOS 7'ye göre iyi özellikleri var. Ama asıl yenilik, iphone'a gelen çağrıyı hem mac bilgisayarda hem ipad modellerinde de cevaplayabiliyor olmak. Ayrıca programlama dilindeki gelişmeler de amatör ve profesyonel geliştiriciler için hem kolay, hem de ileri düzey uygulamaları yazabilecekleri ortamı sağlamış. Bu da demek oluyor ki, Apple ileri düzey geliştiricileri kırmadan amatör kullanıcıların da yazılıma yönelmelerini ve ilginç fikirleri ortaya çıkarmalarını istiyor. Hepsi bir kerara, Apple Steve Jobs'ın hayatta olduğu zamanlardaki başarısını hâlâ yakalayamadı. Ve uzn bir süre de yakalayamayacak.

Android, Whatsapp, Dorpbox özelliklerini ilk defa icat etmiş gibi anlatıp, gereksiz bir kitle tarafından alkışlandılar. Tek sevdiğim yenilik yeni Metal grafik APIsi ve daha kullanıcı dostu SDK oldu. Normal iPhone kullanıcıları da bunları yenilik sanıp seviniyorlar :( Arada iMac-iOS arası güzel bir workflow oluşturmuşlar onu da kendi ekosistemlerini yaratmak amaçlı(Para kazanma amaçlı) yapmışlar.

Bu kadar reklamın ardından yaptığı şeye bak. Reklam,reklam,reklam başka bir halt ettiği yok. Bir telefon çikaracak, bir sene ayni dedikodu haberleri artik biktirdi bu apple. Yuh diyorum.

@03 Haz 2014 14:02 sana tim cook söz mü verdi iphone çıkçak diye

he ya hiçbi halt yok yaw he he. android zaten her güncellemede çığır açıyordu he...

Android çakması bir şey olmuş... dandios bu ne beklenir ki?

iOS and kalite. teşekkürler...

Bunların hepsi vardı zaten (healthkit hariç)

İOS 8 i anlatmak için bir etkinliğe gerek yokmuş. Iphone 3 ten 5s é kadar her modelini kullandım. Ilk zamanlar iPhone bir devrim yarattı evet ama artık bir numarası kalmadı. 5s sadece 1 ay tahammül edebilmiştim.

tek espirisi türkçeyi anlaması

ios 6 yı geri istiyoruz daha stabil ve dizaynı çok iyiydi

Bir de her yeni surumde telefon biraz daha yavaslamasa.

Arkadaşlar iphone 5s te problem oluyormu ? tavsiyelerinizi bekliyorum.

Sen de yorum yaz