iPad mini 2 detaylı testte!

iPad mini 2, sıradan bir tablet mi, yoksa tüm rakiplerini ezecek kadar iyi mi? Cevabı testimizde!

  • Zeynel A. Öztürk
iPad mini 2 detaylı testte!

iPad Mini 2, Google ve Amazon gibi giderek güçlenen rakipler karşısında Apple'ın tam güçle geri dönmesini sağlayacak, tablet savaşlarını kızıştıracak bir cihaz.

A7 işlemci, 128GB'lık model ve belki de en önemlisi Retina ekranla gelen yeni iPad Mini 2, büyüyen pil boyutuyla da iyi bir pil ömrü sunmayı amaçlıyor. Ancak iPad mini 2'nin küçük bir sorunu var: 16GB'lık, sadece Wi-Fi bağlantısı sunan en alt model, yaklaşık 399 dolar yurtdışı fiyatına sahip. Nexus 7'nin fiyatları ise 299 dolardan başlıyor. Aynı şekilde Kindle Fire HDX'ın fiyatları da Nexus 7 ile eşit seviyede, dolayısıyla çok daha uygun.

Apple'ın Garageband, iPhoto ve iMovie dahil olmak üzere iWork uygulamalarını ücretsiz olarak sunduğunu hesaba katarsanız, minimum 32GB'lık modeli satın almanız gerekecek. Bu sırada Apple'ın depolama alanını ikiye katlamak için sizden Google veya Amazon'a kıyasla yaklaşık iki kat fazla para istediğini fark edeceksiniz.

Ancak tüm bunlara rağmen iPad mini 2 tek kelimeyle mükemmel bir cihaz. Apple, bunun aksini söylememize izin verecek bir açık neredeyse bırakmamış. Geçen seneki iPad mini, bizi fazlasıyla etkilemişti ancak cihazın düşük çözünürlük, yeterince güçlü olmayan işlemci gibi önemli eksiklikleri vardı. Retina ekranlı, 64-bit A7 işlemcili iPad mini 2 ise ağabeyi iPad Air ile piyasadaki en iyi tabletlerden biri olduğunu kanıtlıyor.

Tasarım

iPad mini 2'nin ekranı kapalıyken önceki sürümüyle büyük bir fark görmüyorsunuz. Uzay Grisi ve Gümüş renk seçenekleriyse, 2012'deki siyah ve gümüş renklerinden farklı. Cihazın ağırlığında da küçük bir artış var, önceden 312 gram olan iPad mini'nin yeni ağırlığı 331 gram. Ancak bu farkı onu elinizde tuttuğunuzda hissetmiyorsunuz.

iPad mini'nin tasarımının iPad Air'de kullanıldığını görmüştük. Bu iyi tasarım, iPad mini 2'de de kendine yer buluyor. Cihazı tek elle tutmanız mümkün. Ancak bunu uzun süre yapmak sizi rahatsız edebilir. Cihazın alüminyum tasarımı, çok üst düzey bir kalitede. Nexus 7 ve iPad mini 2'ye dokunduğunuzda, iPad mini 2'nin yapı kalitesinde kıyaslanmayacak derecede üstün olduğunu görüyorsunuz.

iPad Mini 2'de TouchID teknolojisi bulunmuyor ve bizce bu büyük bir eksik. iPhone 5S kullananlar, yeni parmak izi tarama işlevinden vazgeçemiyorlar - ancak Apple TouchID'yi yeni tabletlerine eklememeyi tercih etmiş. iPad mini'yi daha çok bir telefon gibi tuttuğunuzu düşündüğünüzde, TouchID'nin eksikliğinin iPad Air'e kıyasla daha da fazla hissedileceğini fark ediyorsunuz.

Yeni Retina ekran

iPad mini 2'deki Retina ekran aslında ilk iPad mini'de olmalıydı. Ancak belki Apple, teknolojiyi yetiştirmekte gecikti, ya da belki de bu işlevi iPad mini 2'ye sakladı. Sebep ne olursa olsun Retina ekran, bizce geç kalmış bir yükseltme.

Ancak nihayet iPad mini 2'de Retina ekrana sahibiz ve en iyisi, şunu söyleyebiliyoruz: Yeni iPad mini 2'nin ekranı büyüleyici görünüyor. Yazı karakterleri oldukça keskin, renkler daha gerçekçi, simgeler de aynı şekilde keskin ve net.

iPad Air ve iPad mini 2'yi yan yana karşılaştırdığımızda, iPad mini 2'nin daha küçük ekrana sahip olması nedeniyle ekranının daha da keskin göründüğünü fark ettik ve bu keskinlik bizi oldukça etkiledi.

Ekran oranının yine 4:3 olması, video izlerken yukarıda ve aşağıda siyah çubuklar göreceğiniz anlamına geliyor. Piyasadaki tabletlerin çoğunun 16:9 olduğunu düşündüğünüzde bu pek de iyi değil. Ancak mini 2'yi muhtemelen video izlemek için almayacaksınız. Geniş ekran, internette dolaşmak, giriş ekranlarını kullanmak ve diğer iPad'e özel uygulamaları deneyimlemek için harika.

iPad mini'nin 1.536x2.048'lik çözünürlüğü, çoğu rakibinden daha yüksek piksel yoğunluğu sunuyor. LG, Google ve Amazon'un tabletlerinin tümü 1.920x1.200 çözünürlüğe sahip.

Yeni ekran, Kindle Fire HDX'teki renk gamı ve dinamik kontrastı yakalayamıyor ancak genel anlamda Apple'ın yeni nesil tabletinde en kaliteli ekranı sunarak beklentileri aştığını rahatça söyleyebiliriz.

Arayüz ve performans

Kutusundan iOS 7'yle çıkan iPad mini, CPU performansında iPad Air'e göre biraz daha yavaş olsa da arayüzü çok hızlı. Cihaz, her tür görevde fazlasıyla hızlı tepki veriyor ve bu oldukça etkileyici.

iPad mini 2 hız testlerimizde iPad Air'in biraz gerisinde kalsa da Nexus 7'ye toz yutturmayı başarıyor. GeekBench 3 "real world" testinde iPad Mini 2, 2.220 puana ulaşırken Tegra 3'lü Nexus 7 1.800'de kaldı. Ancak Apple'ın en hızlı mobil işlemciyi sunduğu iddialarının o kadar da gerçek olmadığını gördük. Qualcomm Snapdragon 800'lü Amazon Kindle Fire HDX, testlerimizde az farkla da olsa iPad mini 2'yi geçmeyi başardı.

iOS 7'yi beğenseniz de, beğenmeseniz de şirket, giderek güçlenen rakibi Android karşısında değişikliğe büyük ihtiyaç duyuyordu. Yeni, daha düz arayüz artık gerçek hayattaki nesneleri taklit etmekten vazgeçiyor.

Güncellenen çoğu platform gibi iOS 7 de birçok kez Parallax gibi işlevleri nedeniyle eleştirildi. Ekrana 3 boyutlu etkisi katan efekt iPhone 5S'te sizi sinir edebilir, ancak iPad mini 2'de çok daha iyi, dolayısıyla onu kapatmanızı tavsiye etmiyoruz. Parallax'ın pil ömrüne büyük bir etkisinin bulunmadığını da söyleyelim.

Arayüzün geri kalan bölümlerinin kullanımı oldukça kolay. iOS 7'deki yeni uyarı çubuğunu parmağınızı üstten aşağıya doğru çekerek açabiliyorsunuz. Güncellemelere, takvim girdilerine ve cevap vermediğiniz çağrılara buradan ulaşabiliyorsunuz. Çubuğun her zaman genellikle işe yarar bilgi sunmayan takvimle açılması çok doğru bulmadık.

Ancak Apple'ın kullanıcı deneyimini geliştirdiği birçok alan da var. Örneğin beş parmağınızla yukarı doğru sürükleme hareketi yaptığınızda (veya giriş tuşuna çift bastığınızda) çoklu görev paneli açılıyor. Bu ekranda son açtığınız tüm uygulamaları büyük kutucuklar halinde görebiliyorsunuz. Biraz büyük olsa da bizce uygulamalar arasında rahatça geçebilmeniz (veya yukarıya sürükleyerek kapatabilmeniz) için müthiş bir arayüz.

Giriş ekranında kullanabildiğiniz klasörler de artık çok daha fazla uygulamayı kabul edebiliyorlar. Artık simgeleri sadece birbirinin üzerine sürükleyerek koleksiyonlar oluşturmanız mümkün. Uygulamalarınızı otomatik olarak sıralamanın bir yolu ise hala yok. Yani bir uygulamayı kaldırdığınızda açılan boşluk, diğer ekrandaki bir uygulamayla doldurulmuyor. Düzenleme moduna geçip bunu değiştirmeniz tabi ki mümkün, ancak bu çok da pratik değil.

Parmağınızı ekranın altından üstüne doğru sürükleyerek açabildiğiniz Denetim Merkezi de bahsedilmeye değer yeniliklerden. Bu ekrandan parlaklığı açıp kısabiliyor, Wi-Fi ve çok daha fazlasını açıp kapayabiliyorsunuz.

iPad mini 2'yle internet

iPad mini 2 gibi bir tabletin internet tarayıcısının kötü olma şansı bulunmuyor, aksine cihazın bu alanda iyi bir performans sergilemesi şart. iPad mini 2, internette dolaşma hızında önceki iPad'lere göre çok büyük bir hız artışı sunmuyor ancak cihazın hızındaki genel artış tarayıcıyı da olumlu yönde etkiliyor.

iOS 7, web tarayıcısını daha temiz ve basit bir hale getiriyor. Örneğin URL çubuğu iPhone'daki gibi yukarıya kaçmıyor. 7.9 inç'lik geniş bir ekrana sahip olduğunuz için bu sorun oluşturmuyor.

Çubuk üzerinde Android'in tarayıcısında olduğu kadar işleve rastlamanız mümkün. Daha sonra okumak istediğiniz web sitelerini saklayabiliyorsunuz, ancak telefonunuz iPhone değilse yazıları saklayabileceğiniz merkezi bir alanınız yok.

iPad mini 2'de sonunda kendine yer edinen Retina ekran sayesinde web sitelerindeki metinlerin çok temiz göründüğünü söylemeliyiz. Cihazın Wi-Fi performansının router'dan daha uzakta çalışabilme konusunda da geliştiğini söyleyelim. Bunda MIMO teknolojisinin payı var.

Apple, iPad Air'deki web tarayıcısında işlevsellik ve arayüz konusunda basitliği devam ettiriyor ve bizce doğru bir iş yapıyor.

iPad mini'de medya tüketmek

Medya konusuna geldiğimizde biraz duraklamamız gerekiyor, çünkü iPad Mini 2 eşsiz bir içerik tüketim tableti. 16GB'lık modelin 4GB'ı harcanmış olarak geldiğinden, 32GB'lık modeli satın almanızı öneriyoruz. Böylece medya koleksiyonunuzu yanınızda sıkıntı yaşamadan taşıyabilirsiniz.

iPad mini 2'de video izlemek tek kelimeyle müthiş bir deneyim. Büyük ekranda resimler son derece net görünüyor. 4:3 ekranın ortaya çıkardığı siyah çubukları bir kenara bırakacak olursak, yeni Retina ekran başınızı döndürecek.

Ancak iPad Mini 2 bu alanda en iyisi değil. Renk üretimi ve doğal görünüm konusunda iPad Air veya Amazon Kindle Fire HDX'in Mini 2'den daha iyi olup olmadığı tartışılabilir.

7.9 inç'lik ekrana sahip cihaz, size rahatlıkla yanınızda taşıyabileceğiniz, izlerken de bileklerinizi fazla ağrıtmayacak bir eğlence merkezi sunuyor. Desteklenen codec'ler ise ne yazık ki hala yeterli değil. Desteklenen temel video biçimi MP4 olmaya devam ediyor.

Ancak bunları aştığınızda görüntünün mükemmel olduğunu görüyorsunuz. Ve bizce asıl önemli olan da bu.

iPad mini 2'nin kamerası

Makro çekim oldukça başarılı

iPad mini 2'nin kamera arayüzü biraz kafa karıştırıcı. Bunun anlamı, yavaş çekim videolar yerine sadece fotoğraf çekme, video kaydetme veya portre fotoğrafları için kare fotoğraflar çekebilme seçeneklerine sahip olduğunuz.

HDR fotoğraf çekme işlevine de sahipsiniz, ancak Photobooth uygulamasındakine benzer filtreler, iPad mini 2'de bulunmuyor. iPad mini 2'yle çok fazla fotoğraf çekeceğinizi düşünmediğinizde bunlar, göz ardı edilebilir eksiklikler.

iPad mini 2'nin kamerası sadece 5 megapiksel olsa da yakaladığı kareler, oldukça etkileyici. Otomatik odaklanmayı ve exposure değerini kilitleyebilme oldukça faydalı. Cihazı dik tutarken fotoğraf çekmek ise çok kolay. Fotoğrafları iPhoto'da düzenleyebilmek harika olsa da iPad Air'e göre küçük olan ekranda biraz kısıtlısınız.

HDR modu, yetersiz ışığa deva olmuyor
Karanlık fotolarda detaylar hala mevcut

iPad mini 2'nin pil ömrü

iPad mini 2'nin pili, ilk iPad mini'ye göre yüzde 50 daha büyük olsa da pil ömrü konusunda endişelerimiz yok değildi. Ancak testlerimiz endişe edecek bir durum olmadığını kanıtladı.

iPad mini ve mini 2'de devamlı olarak çaldığımız video, iki cihaz arasında sadece yüzde 3 fark olduğunu gösterdi. İlk iPad mini, biraz daha uzun dayandı.

İlginç olsa da iPad mini 2'nin iPad Air'e göre daha yüksek ekran parlaklıklarına çıkabildiğini not düşmekte fayda var. Ancak iPad Air, pil testlerimizde yeni Retina'lı iPad mini 2'den yüzde 4 daha iyi olduğunu gösterdi.

iPad mini 2'yi Google Nexus 7'yle karşılaştırdığımızda ise daha az pikselin daha uzun pil ömrü anlamına geldiğini gördük. Nexus 7, video testimizde Apple'ın tabletine göre yüzde 33 daha uzun açık kalabildi. Amazon Kindle Fire HDX ise şaşırtıcı biçimde mini 2'den sadece yüzde 3 daha iyi pil ömrü sergiledi.

iPad mini 2'yi tam olarak şarj ettikten sonra pil göstergesinin yüzde 80'e gerilemesi için bolca e-posta okumanız, video izlemeniz, yüksek çözünürlüklü oyun oynamanız gerekiyor. Bu ise pil tüketiminin yeterince iyi olduğu anlamına geliyor.

Kararımız

iPad mini 2, birçok yönden neredeyse kusursuz bir tablet. Zengin uygulama yelpazesi, giderek gelişen bir cihaz satın aldığınızı garantilediği gibi 64-bit A7 işlemci ve Retina ekran, cihazınızın modasının hızla geçmesini engelleyecek yenilikler.

iPad mini 2, tasarım konusunda da piyasadaki en iyi tablet. Onun yanına sadece LG G pad 8.3'ün yaklaştığını söyleyebiliriz. iOS 7 ise nihayet her şeyi temiz bir şekilde önünüze sunmakta başarılı. iPad mini 2'de oyun oynamak da müthiş bir deneyim.

"Daha büyük iPad Air varken neden iPad mini 2'yi tercih edeyim" diyor olabilirsiniz. Ancak tabletinizin daha taşınabilir olmasını istiyorsanız, iPad Air'le aynı çözünürlükteki Retina ekranı sayesinde daha yüksek piksel yoğunluğuna ulaşan Mini'yi tercih edeceksiniz. Mini 2 aynı zamanda çok hızlı, güçlü, çok iyi ücretsiz yazılımlarla gelen, geleceğini güvence altına alan bir tablet.

Paranızın cebinizde kalması sizin için önemliyse, iPad mini 2'nin LG G Pad 8.3, yeni Nexus 7 gibi güçlü rakiplerine bakmanız gerekiyor. Ancak açıkçası hiçbiri iPad mini 2 kadar iyi değiller. Yine de daha uygun fiyat, birçok eksikliği affettirebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 31 Yorum

evet sd kart yuvasi olmayan bir metal blogu ne kadar onde olabilirse (ki apple yaklasik 20gb icin 200tl alirken) o kadar ondedir(!)

İpad mini 2 alalım, video izlemek için internete mahkum olalım, bide üstüne daha para verelim, itunesten video kiralayalım. Özgürlüğü uzaya bırakalım,ipadimizin hafızasını adam akıllı kullanmak için milyonlar verelim.Yok ben almayayım, daha iyi bir tasarım için mi alıyorum ben bunu ? türkiyenin ekonomik seviyesi yazılıma milyarlar sayabilecek bir konumda da , ben mi yanlış biliyorum.

@26 Kas 2013 02:47 Madem bu güne kadar ios kullanmadın bari sus. güldürme kendini.

telefonlar konusunda bir şey diyemeceğim fakat pad'ler konusunda Apple'ın daha yüksek bir kaliteye sahip olduğunu düşünüyorum

herşeyden önce stabilite = ios

Apple kalitesini kullanan bilir

Ya bir sürü haber çıkmadı mı buralarda 'iPadlerde ekran sorunu,köşelerdeki piksellerde sıkıntı var diye' kime inanalım?

Bence Apple, kaliteyi prensip edinmiş olanlar için tartışmasız bir ürününü daha geliştirmiştir.

Bazı arkadaşlar "sd kart yuvası yok" "video izlemek için internete baglıyız yazmışlar" hiç kullanmamışsınız belli. Sd kart için ufak bi aparat takıyosun oluyor bitiyor bu kadar önemliyse. Video içinde VLC kuruyorsunuz her tür harika biçimde oynatılıyor.

@26 Kas 2013 16:50 Kardeş senin söylediğine yakın bende cevap verdim, ağzına sağlık.

@26 Kas 2013 16:50 o aparatı taktığında sd karta uygulama yükleyebiliyor musun mesela? veya hem o aparatı hem de şarj aletini bağlayabiliyor musun? Masaüstü bilgisayarları da 8gb harddiskli alalım, flashdisk takılıyor nasılsa. sizin mantığınızı seveyim ben.

Bence bu makaleyi hazırlayan arkadaş appel fun i belli.sadece ekran çözünürlüğü iyi diye neden bukadar para verilir ki? ve arkadaş söylemiş aparat alıp takarsin diye, neden sd kart takilani varken aparatla gezilsin ?? ve o aparat takiliyken sarj aletinide düşüneceksin !... ayrica bukadar pahali ürün almakta tamamen gereksiz. seneye nede olsa daha iyisi çıkacak.

@27 Kas 2013 01:22 hazırlayan apple fanı değil ama sanki siz android fanısınız. kullanmayı bilen için piyasada ios ürünlerinin dışında uygulama genişliği sağlayan bir tane platform yok. cihazın kalitesini tartışmıyorum bile. ee şimdi siz kalkıp 300 400 liralık nerden geldiği belirsiz android tablerle bu cihazı kıyaslamaya başlarsanız komik duruma düşersiniz.

@27 Kas 2013 15:23 siz de elma fanı çıktınız.

Bir LG değil

bu kadar yorum yazanların arasında apple kalitesini bilmeden tartışanlar insanlar sadece gülüyor evet ekonomik bakımdan uygun olarak samsung plastik yıgınlarını çakıyor sizin gibi gençlere ama şunu bilin apple insanların hayatını kolaylaştırıcak şeyler yapıyor saçma sapan yok göz taraması yok bilmem ney bunlar sadece insanları kandırmak için yapılan şeyler apple altın gibi en önemlisi değer kaybetmiyor.. kalkıp sd kart yuvasını tartışıyorsan bile bence bi tane apple al kullan ondan sonra tartış derim ... kalite farklıdır herkes yaşayamaz yaşayamanlarda konusuyor işte..

@28 Kasım 2015 09:57 dusuncelerımı aktardın resmen. Kullanmadan anlayamaz kımse androıdcıler 300 e 400 e alır sayfa gecıslerı bıle donar stabılıte yok platık posetlerden yapmıslar 3 ay sonra pert .ios = BMW android=TOFAŞ

Depolama alanı çok büyük sorun.Kapasitesi yüksek olsun diye normal bir tablet fiyatı da verilmez.Kalite önemli elbet ama kaliteli bir ferrari ye tek şerit tali yolda binemezsin.Kalite kalite kalite..bunu tyazan apple fanboylarının kalitenin tanımından bile haberi yok.Sağlamlıksa maksat demir de kaliteli ondan sağlamı yok.Olayı abartmayayım apple kalite ürün yapıyor ama kısıtlıyor insanı..ferahlatmak için cebinizi kısıtlıyor.

yorum yazanların çoğu ne apple ürünü kullanmış yada ürün hakkında hiçbir bilgisi araştırması yok yada sadece arkadaşımda android var bende almalıyım diyen insanlar olduğunu görüyorum . Arkadaşım depolamaysa derdin 64 gb yada 128 gb alırsın zaten sd kart takabileceğin bir tablet aldığından aşa yukarı hepsi 64 gb desdekliyor en fazla apple yine daha büyük kapasiteli bir ürün yaratmış oluyor .. Kısıtlamadan kastınız nedir ? hiçbir apple ürününü elinize alıp 1 aydan fazla kullandınızmı buradaki çoğu kötüleyen kişi eminimki kullanmamıştır kaçınız telefonu yazılımsal olarka kurcalıyorsunuz işletim sistemini silip custom rom kurdunuz ? He derdiniz herşey paralı bütün uygulamalar falan diyosanız zaten başlıca bir yalan androidte olan ahtta olmayan ve kullandığımız birçok uygulama ücretsiz kaldıki paralı uygulamalarıda yüklemenin root falan atmakla uğraşmadan daha kolay bir şekilde atmanızı kullanmanızı sağlayacak 2. parti ıtunes benzeri yazılımlar da mevcut .. Kısıtlı özgür değil derken hiç kullanmayacğaınız belkiden telefonun ömründe 1-2 kere kullanacağınız şeylerin olmamasına kısıtlı demeniz saçma adamlar piyasadaki neredeyse en iyi tableti yapmışlar tamamen sistemle uyumlu çalışan hafızasını koymuşlar tık demeden çılaş bir sistem oluşmuş piyasanın en iyisi hiçbir zaman olamaz zaten bunun sebebi yukarıda bahsettiğim yazılım değişiklikleri yapan kurcalayan ve bundan zevk alan kullanıcılara ulaşamadığı içindir ama bu demek değildir ki kötü hafıza kartı takılamıyo pahalı falan filan ama size kapalı kutu veriyo al alkadaşım her parçası sorunsuzca ve stabil bir şekilde çalışıyor sana sorun çıkartmayacak ekstra birşey yapmana gerek kalmayacak kullan diyor ve başarılıda oluyor herşeyin bir çözümü vardır oturup birazcıkta apple ürünlerinde android te ypatığınız şeylerin nasıl olduğuna bakarsanız birçok sorununuzun cevabını bulacaksınız zaten .. Not: Samsung kullanmaktayım maddi yetersizlikten ötürü bu zorlamayıda bana ülke şartları sağlamakta param olsa apple kullanırdım ..

hafıza kartı takılmıyor eksik diyorsunuz ya 128 gb lık bi ıpad e sahip sen çoğunuzun bildiği gibi yify de bir hd film max 1.8 gb aynı androidte olduğu gibi mkv , avi türevi oynatıcılar tonla mevcut rahatlıkla içerisine atıp izleyebilirsiniz ..

16 gb den 32 gbye geçerken neredeyse 2 katı alıyor vicdansız apple siz kapitalizmin kurbanı olmaya devam edin. Gerçi depolama dışında harika cihaz ama ben note serisinden asla vazgeçmem üstelik spen varken

Elektronik ürünleri incelerken kağıt üzerindeki teknik verilerine fazla takılmamak gerektiğini, bu sefer Apple'ın yeni gözbebeği Retina iPad Mini kanıtlıyor. Yapılan teknik çalışmalar gösteriyor ki; 27 Kasım itibariyle ülkemizde satışa sunulan 2.nesil iPad Mini'nin kağıt üzerindeki en güçlü özelliği olarak dikkat çeken 2048x1536 piksellik Retina ekranı; aslında beklentilerden çok daha kötü bir performans sergiliyor. Görüntüleme teknolojileri ve kalibrasyonları üzerine akademik düzeyde çalışmalar yapan DisplayMate'in Amazon, Google ve Apple'ın küçük tabletlerinin ekran performanslarını masaya yatırdığı son çalışmasına göre Retina iPad Mini, ekran kalitesiyle Kindle Fire HDX 7 ve Nexus 7'den sonra 3.sırada yer aldı. DisplayMate, Retina iPad Mini'nin ekranının bu denli kötü olmasının sebebini sahip olduğu IGZO panelden kaynaklandığına dikkat çekiyor ve bunun iki ciddi sorunu beraberinde getirdiğini belirtiyor. Bunlardan ilki olarak; IGZO'nun 2 sene önce görüntüleme alanındaki en iyi teknoloji olduğunu söyleyen kuruluş, Apple'ın teknolojinin ilerlediği gerçeğini göz ardı ettiği için Retina iPad Mini'de IGZO panel kullandığını ve bu tercihin de Retina iPad Mini'nin rakiplerinden çok daha geride kalmasına neden olduğunu söyledi. DisplayMate'in ortaya koyduğu ilginç nokta ise Retina iPad Mini'lerin tamamında IGZO kullanılmaması. DisplayMate'in yayınladığı rapora göre Apple, IGZO'nun üretimin etkinliğinin talebi karşılayacak düzeyde olmaması sebebiyle, bazı modellerde a-Si yani Amorf Silikon ekranlara yer vermekte. Ancak a-Si ekranlar, IGZO'ya göre verimleri daha düşük olduğu için daha fazla enerjiye, diğer bir deyişle büyük pile ihtiyaç duyuyor. DisplayMate akıllara gelen "Farklı performans sergileyecek olan iki farklı panel teknolojisi nasıl aynı cihazda kullanılabilir ki?" sorusuna, Apple'ın a-Si ekranların arka aydınlatması için daha yüksek performans sergileyen ancak çok daha pahalı olan beyaz LED'lere yer vererek çözdüğü cevabını veriyor. Peki Apple, IGZO yerine ne kullanmalıydı? DisplayMate'e göre Amazon ve Google tabletlerinde ne kullanıyorsa onu. DisplayMate, LTPS'in (Düşük Sıcaklık Polisilikon Teknolojisi) şu anda IGZO'dan daha iyi performans sergilediğini söylüyor. Amazon ve Google'ın Kindle Fire HDX 7 ve yeni Nexus 7'de LTPS panel kullanarak Retina iPad Mini'yi kolaylıkla ekarte ettiklerini belirten DisplayMate, Apple'ın iPhone'larda ve Samsung'un ise OLED'lerde LTPS kullandığına dikkat çekerek; LTPS teknolojisinin IGZO'ya göre ulaşılabilir ve üretim etkinliği yüksek olduğunun altını çiziyor. DisplayMate'in çalışmasına göre bu üç tabletten en iyi görüntüleme performansını Kindle Fire HDX 7 sunuyor. Düşük ışıklı ortamlarda yapılan bakış açısı testlerinde Nexus 7 ile birlikte birinciliği göğüsleyen HDX 7, görüntü kontrast doğruluğunda ise Nexus 7'den daha iyi bir performans sergilemeyi başarıyor. HDX 7'nin A-, Nexus 7'nin "Düşük Görüntü Kontrastı ile A-" not aldığı çalışmada Retina iPad Mini, 4 alanda (bakış açısı testleri, genel laboratuvar testleri, mutlak renk doğruluğu ve genel görüntü kalibrasyonu) rakiplerinin arkasında kalarak ancak "B" notunu ancak alıyor. DisplayMate, Apple'ın IGZO panel kullanarak kumar oynadığını ve bu kumarın beraberinde ciddi sorunları getirdiğine dikkat çekerek; çalışmasını şu çarpıcı tespitle bitiriyor: "Apple, bir dönem en iyi olduğu alan olan ekran konusunda artık geride kalıyor..."

icihaz fanıydım ta ki ios 7ye kadar. Hala ipad kullanıyorum ama alternatifi olmadığı için. İos 7 ile o stabilite yerini çöken uygulamalara bıraktı.

Bunun neresi mini ?

Bu cihaza bu kadar para vermenin hiç bir anlamı yok. Buna alternatif olabilecek bir çok model ürün piyasada bulunabiliyor. iPad Mini'nin tek farkı iOS kullanıyor olması.

@29 Kas 2013 18:29 en büyük farkı o zaten stabiliteye en büyük etkenini önemsiz bi fark olarakmı görüyorsun ?

Şaka misiniz siz ya? Cihazi alacagm mükemmel diyordunda soktayim su an video acinca ipad mini de siyah bantlar mi oluyor altta ustte? Yuh bundan nasıl rahatsız olmazsiniz hakikaten yuh saniyesinde sogudum cihazdan

ıpad airi tercih ederim arada kalmış ürünleri sevmıyorum bu ne tablet ne telefon tabelet dediğin biraz büyük olur rahatlama amacıdır tablet gözümüzü küçük ekranda izlemeyelim zaten 4.3 formatta ıpad mini 2 de iyice zorlanırız 16.9 değil

Yaklaşık 1aydır bu cihazı kullanıyorum.Şimdiye kadar hep android tabanlı cihazlar kullandım(samsung).Oncelikle sunu söyleyeyim i pad mini yi elinize aldığınızda bariz malzeme kalitesi farkını anlıyorsunuz.diger tabletlerde sert plastikden yapılmış arka kısım retina mini de metalden oluşuyor.zaten i os 7 den bahsetmeme gerek bile yok evet donanım olarak diğer tabletlerden düşük donanıma sahip ama o düşük configrasyonlu cihazla i os birlesince 4core lu 3gb ramli cihazlardan daha iyi performans sergiliyor.cihazın hem en büyük artısı hem eksisi iOS .her ne kadar uygulama yönünden iOS ,androide kafa tutsada hala işe yarar uygulamaların cogu ucretli

Kamerası muhteşem

hat takılıp arama msj fln yplymu

Sen de yorum yaz