iPhone 4S'in sensörü, DSLR karşısında

iPhone 4S ve Galaxy S3 gibi canavar ceplerin kameraları, DSLR'ler karşısında nasıl görünüyor?

  • Zeynel A. Öztürk
iPhone 4S'in sensörü, DSLR karşısında

Kameraların sensör boyutu, bize sundukları fotoğraf kalitesinde en önemli rol oynayan faktörlerden. Peki telefonlarımızdaki kameraların sensörleri, bas-çek kameralar ve DSLR'lerin karşısında nasıl görünüyor?

Bu sorunun cevabı, CameraSize web sitesinden geliyor. Sitenin Canon 5D Mark III, Canon S100 ve iPhone 4S ile yaptığı sensör karşılaştırması gerçeği ortaya koyuyor: iPhone 4S'in kamerası, 5D Mark III'ünkinden çok daha küçük. Aşağıda ise Nokia'nın megapiksel deposu Symbian'lı cebi PureView 808'ün iPhone 4S, iPhone 4, HTC One X, Galaxy S III ve iPhone 3GS gibi diğer ceplerin sensörleriyle karşılaştırmasını görüyorsunuz.

iPhone 4S'den Galaxy S III'e son model ceplerin hepsinin aynı sensör boyutuna sahip olduğunu görüyoruz. Nokia 808 PureView'un sensörü ise daha büyük ve bu, telefonun boyutunu da etkiliyor. Kamera sensör boyutlarını karşılaştırmak için CameraSize ve Camera Image Sensor web sitelerini kullanabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Eos 5D 6000 TL; SGS3 2000 TL, 4S 1850 TL. Karşılaştırma gereği duymuyorum. EOS 5d ye yakın bir gezegenden bile geçemezler tabii ki.

peki neden sony ile karşılaştırılmamış

3000€ kameraya verecek param olsa kesinlikle 5d Mark III'ü satin alirdim.

Sony hem telefon, kamera ve lens üreticisi ve esamesi bile geçmemiş...benim için inandırıcılığını bu noktada kaybetmiştir...

Xperia s,xperia ion,xperia acro s,xperia acro hd gibi telefonlar 12 mp exmor kameraya sahip ve dünyanın en iyi telefon kameraları bu modellerde.yeni bir model daha çıktı 13 mp exmor kameraya sahip xperia gx... Bu modeller varken iphone 4 s ve samsung dan bahseden teknolojiyi iyi takip etmeyenler yada bilerek sony nin üstünlüğünden bahsetmeyenler.gün gelecek sadece sony haberleri yayınlayacaksınız..o zaman görürüm ben sizin bukalemun davranışınızı..şu ana kadar sony/sony ericsson un 6 adet 12 mp kameralı telefonu var bir adet 13 mp kameralı telefonu ve ilk 16 mp kameralı cyber-shot serisi olan 2008 model SO-06 adlı telefon varken nelerden bahsediyorlar çok gülünç ve bi okadar da yalan haber.sözüm meclisten dışarı haber kaynağının sahibinde var bu tembellik. İyice araştırmadan tüketicinin tercihlerini etkiliyorlar.

bence bo sonuç inandırıc degil sony nerde bence süper lens ve telefonları var lg nerde sevdikleri markalara göre test olacaksa hikaye anlatıyomuş gibi geliyo

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play