iPhone 5S elimizdeydi!

iPhone 5S'i elimize aldık; parmak izi okuma özelliğini ve diğer yönlerini denedik!

CHIP Online ÖZEL: iPhone 5S elimizdeydi!

Beklenen gün geldi; Apple yeni iPhone'larını dün gece düzenlediği etkinlikte tanıttı. Herkesin beklediği gibi, bir değil iki iPhone modeli birden tanıtıldı bu gecede... Biz de, Apple'ın yeni amiral gemisi olan iPhone 5S'i, kısa bir süre için de olsa, elimize alıp deneme imkanı bulduk. İşte ilk izlenimlerimiz...

Sonda söyleyeceğimizi baştan söyleyelim: iPhone 5S, kesinlikle iPhone 5'in üzerine devrimsel yenilikler katan bir cihaz değil. En azından son kullanıcı tarafı için bu böyle. Daha güçlü bir işlemci ve GPU, geliştirilmiş bir kamera ve tabii ki parmak izi sensörü... Ama hepsi bu kadar. Dışarıdan bakıldığında, iPhone 5S ile iPhone 5'i ayırt etmek bir hayli güç. Ama zaten kimse, iPhone 5S'in bambaşka bir telefon olmasını da beklemiyordu. Apple'ın iddiasına göre beklenen devrim, iPhone 6 ile gelecek.

Beklenildiği gibi iPhone 5S, iOS 7 için tartışmasız bir amiral gemisi konumunda. iOS 7'nin şimdiye dek denediğimiz beta sürümlerinde pek çok ufak tefek sorun ve daha da kötüsü, takılmalar yaşadığımızı itiraf etmeliyiz. Ancak denediğimiz iPhone 5S üzerindeki iOS 7, kesinlikle en ufak bir takılma olmadan, akıcı bir biçimde ve çok hızlı çalışıyor. 18 Eylül'de genel kullanıma sunulacak olan iOS 7 final sürümünün ne kadar iyi olacağının ilk işretlerini de, iPhone 5S üzerindeki kısa deneyiminde net bir biçimde gördüğümüz söyleyebiliriz. Tabi iPhone 5S'in, iOS 7'yi alacak diğer iPhone'lardan daha güçlü bir cihaz olduğu da unutulmamalı.

Devamı, bir sonraki sayfada...

Parmak izi okumanın dayanılmaz hafifliği...

Görünüşe göre iPhone 5S'in performanstan yana bir eksiği kesinlikle yok. Ama asıl önemli olan ve belki de üzerinde en çok konuşulması gereken konu, yeni parmak izi okuyucu. Bu okuyucunun (ya da sensörün) çalışma mantığı çok basit: Parmağınızı Home tuşuna değdiriyorsunuz ve telefon açılıyor... Daha önce, laptop'lar gibi pek çok farklı cihazda gördüğümüz parmak izi okuyucuların aksine, yaptığımız denemelerde bir kere bile hatalı sonuç almadık. Tabi parmak izinizi okutmaya başlamadan önce, pek çok kere parmağınızı cihaza tanıtmanız gerekiyor.

Parmak izi okuma, Android'in yüz tanımasına göre çok daha kullanışlı bir özellik olmuş. Yüz tanıma için bekleme süresi çok fazlayken, iPhone 5S, parmak izinizi neredeyse hiç bekletmeden tanıyor ve çalışır hale gelebiliyor. Üstelik, yüz tanımaya göre çok daha pratik bir yöntem; düşük ışık koşulları gibi etkilerden etkilenmiyor.

Tabii ki, bu özelliğin tamamen donanımsal imkanlarla sağlandığı unutulmamalı. Kapıyı açan yine Apple olsa da, parmak izi okumanın gelecek nesil Android ve hatta Windows Phone'lu cihazlarda da yer alacağına kesin gözüyle bakabiliriz.

Devamı, bir sonraki sayfada...

iPhone 5S hakkında ilk kararımız...

Telefonu elinize aldığınızda, diğer tüm iPhone'larda olduğu gibi, kaliteli bir cihazı tuttuğunuzu hemen hissedebiliyorsunuz. Üretim ve malzeme kalitesi, yine üst düzey. Ayrıca telefonun ağırlığı da, görünüşüne göre oldukça az. Tasarım açısından fazla bir şey söylemeye gerek yok; iPhone 5 için ne düşünüyorsanız, iPhone 5S için de aynısını düşüneceksiniz.

Kısacası iPhone 5S, sunduğu birkaç yeni özellik ve iyileştirme ile iPhone 5'ten daha iyi bir model. Ama bir iPhone 5 sahibinin telefonunu gözden çıkartıp bu yeni modeli alıp almayacağı şimdilik çok net değil. Tabii ki her çıkan yeni modeli almak için can atan Apple hayranları iPhone 5S için de sıralarda beklemeye hazır durumdadır. Ama yeni iPhone'da, iPhone 5'i rafa kaldırtacak kadar çok yenilik olup olmadığı kararı, tamamen kullanıcının zevkine kalmış bir durum. Ayrıca telefonun, kontratsız olarak nasıl bir fiyat etiketiyle satılacağı da, satış grafiğinde önemli bir rol oynayacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 93 Yorum

Elle tutulur değişim yine yok buna verilen paraya yazık

@11 Eyl 2013 11:22 ne bekliyodun bir özelliğinden bahsetmemişler, iphone5'ten farklı olarak 5s'te telefonun yan tarafına bir tuş daha yerleştirilmiş. bu tuş telefonun yanlarından kanatların çıkmasını sağlıyormuş ve telefon istediğiniz yere uçuyormuş. aynı kasaya daha ne yerleştirilebilirdi ki daha ne yapsınlar? elle tutulur birşey istiyorsan onu başka yerlerde ara.

@11 Eyl 2013 13:03 Niye bu kadar asabileştin anlamıyorum. Doğruyu söylemiş, pek bir değişiklik yok. Ayrıca HTC fanı olarak yazayım, SGS4 aynı kasaya daha birçok şey soktu. Ha iyi kötü tartışılır fakat daha bu kasaya ne soksunlar deyip başkalarına saldırmanıza gerek yok.

@11 Eyl 2013 11:22 bir tuşa bastığında arabaya dönüşmediği sürece almazsın anladık

@11 Eyl 2013 15:14 burada birine saldırı var da ben mi göremiyorum? kim kime saldırmış? hakaret mi etmiş? küçük mü düşürmüş? tehdit mi etmiş? ne saldırması?

Yalana bak elin fotolarıyla yapıyonuz haberi

Apple karalamak adına kesinlikle yazmıyorum fakat bu parmak okuma izi FBI,CIA gibi özel birimlerin kulllacı bilgilerine istekleri zaman bilgi alışverişinde bulunduklarını bilmeyen yoktur heralde , Google'da aynı şekilde rehberi senkronize ederek bilgilerimizi saklıyor ne kadarda paylaşılmıyor dese hiç birine güvenmiyorum şahsen bu parmak izi okumada ileride Türkiye adına kötü sonuçlar doğurabilir Amerika zaten Türkiye'nin herşeyini en ince ayrıntısına kadar bu akıllı telefonlar sayesinde biliyor vee ne yazık ki yapıcak bişeyde yok :)

@11 Eyl 2013 11:33 Parmak izlerinin telefon haricinde hiçbir yerde depolanmayacağını ve backup yapılmayacağını söylediler ancak dediğin gibi güvenmek çok zor özellikle Amerika'nın yaptığı izlemeleri göz önüne alırsak

oo parmak izi özelliği varsa tamamdır ya aman ne büyük yenilik...

@11 Eyl 2013 11:33 155 çekirdek koysaydı hemen alırdın ama demi cahil

64bit işlemci ve openGL ES3.0 danda bahsetseydiniz. Ve kameradan tabii 120 fps video kaydı ve şu flaş olayı

Hepsi de bir öncekinin aynısı, telefon, telefon olmaktan çıktı, alo için değil de multimedya için alınıyor artık. Saftirik çok tabi, 2 senedir iphone 3GS'yi kullanırım, üstelik 2.elden alınma...Israfa karşıyım, hopnetize olmayın, paranızı bunlara kaptırmayın yazıktır, günahtır....

için 18 Sebep Sony Xperia Z Ultra -------------------------------------------------------------------------------- Arka aydınlatmalı sensörü vadır Evet ile Hayır BSI (Arka Aydınlatmalı Sensör) kötü ışık koşullarında daha kaliteli ve daha iyi bir genel netlik ve görüntü kalitesi sunan bir görüntü sensörü türüdür. Oldukça fazla daha fazla pil gücü 3000 mAh ile 1750 mAh 1.71x daha fazla pil gücü. Seri çekim modu vardır Evet ile Hayır Arka arkaya çok sayıda resim çekebilirsiniz. Filmi kaydederken sürekli otofokusu var Evet ile Hayır Film kaydederken odaklı ve keskin durur. Ölçülebilir derecede daha fazla megapiksel (fotoğraf, ön kamera) 2 MP ile 0.3 MP 6.67x daha fazla megapiksel (fotoğraf, ön kamera). Jiroskopu var Evet ile Hayır Bir jiroskop ya da ölçmek için veya bir cihazın yönünü sağlamak için kullanılabilecek bir sensördür. Geleneksel olarak, bu yönde değişiklikler, örneğin tespit etmek için bir iplik rotor kullanılarak inşa edilmiştir. büküm veya rotasyon. Ölçülebilir derecede daha fazla dahili depolama 16 GB ile 4 GB 12 GB daha fazla dahili depolama. Toz ve su geçirmez Evet ile Hayır Toz geçirmez / su geçirmez 1m eşit veya daha büyük derinlikte. Elle pozlaması var Evet ile Hayır Bu pozlamayı elle ayarlamayı sağlar. Farkedilir şekilde daha fazla megapiksel (fotoğraf) 8 MP ile 5 MP 1.60x daha fazla megapiksel (fotoğraf). Pek çok daha yüksek piksel yoğunluğu 344 ppi ile 245 ppi 40.41% daha yüksek piksel yoğunluğu. Fazla miktarda daha fazla RAM belleği 2 GB ile 1 GB 1 GB daha fazla RAM belleği. Kayda değer ölçüde daha yüksek çözünürlük 1920x1080 px ile 845x480 px 5.11x daha yüksek çözünürlük. Ölçülebilir derecede daha büyük ekran boyutu 6.4 " ile 4 " 1.60x daha büyük ekran boyutu. Ekran boyutu ne kadar büyük olursa, kullanıcının deneyimi de o kadar iyi olur. Kayda değer ölçüde daha ince 6.5 mm ile 9.3 mm 2.80 mm daha ince. Büyük ölçüde daha yüksek CPU saat hızı 4 x 2.2 GHz ile 2 x 1 GHz 4.40x daha yüksek CPU saat hızı. Video ışığı var Evet ile Hayır Video ışığı, parti gibi düşük ışıklı ortamlarda video kaydetmenize yardm eder. Çok büyük miktarda daha iyi video kayıt kalitesi 30 x 1080 fps ile 30 x 720 fps 1.50x daha iyi video kayıt kalitesi.

Arkadaş işlemci 50 kat hızlanmış, parmak izi okuyucusu gelmiş 120 fsp video kaydı gelmiş, hiçbir telefonda göremediğim 10 saat 3g surf şarj suresi ama aynı kasa diye devrim niteliğinde değilmiş. Şu Apple önyargısını bırakın lütfen

@11 Eyl 2013 12:23 her yıl işlemci 50 kat hızlandı diyorlar ama biz bu hızı hiç göremiyoruz neden acaba

@11 Eyl 2013 12:23 59 kat diye bişey yok 40 kat hızlanmış oda ilk iphone a göre

@11 Eyl 2013 12:23 işlemci 50 kat hızlanmış :D

@11 Eyl 2013 13:24 sen ip de hangi oyunu takılarak oynadında böyle yazıon ki deli midir bre

Chip cok sacmalamaya basladin :) surekli bi tarsf olmaktan vazgec bugun htc diyosun yarin apple oburgun samsung hayirdir ?

@11 Eyl 2013 12:30 taraf tutmamak bu olsa gerek... beyinsiz midir nedir

allah aşkına telefonu ben elime alamadım siz nasıl alıyorsunuz

@11 Eyl 2013 12:55 saygılar abi, sana saygısızlık etmişler, affet.

şu telefonda yenilik diye sundukları tek şey parmak izi sensörü ve 120 küsür fps'de çektiği video kaydı bunlarda bazı telefonlarda zaten kullanılıyordu ama iphone koydu ya artık 2500 - 3000 TL fiyat çekebilir tam bir söğüşlenme telefonu.

@11 Eyl 2013 13:13 2500-3000 tl fiyatı çeken apple değil paragöz ve cingöz türk ithalatçılarıdır. her yeni iphone un standart kontratsız fiyatı 699 dolar. türkiyede ise her yeni iphone daha da pahalıya geliyor. iphone 5 in fiyatı hala 2000 tl civarında.

@11 Eyl 2013 13:13 senin dedigin fiyat turkiyede vergi yuzunden gecerli. baska ulkelerde abdden 50-60 dolar fazla.

aynı tuğlayı yıllardır alan enayiler hala uyanmamış... 5C çöpü en azından çarpmaz... 5S ise sizi satar...

@grezimonk sen yine mi çıktın deliğinden?....

bazı ziyaretçiler iphone a yenilik yapmadı diye apple a yüklenmeyi görev edinmişler. amacım kesinlikle taş atmak ya da bir firmanın fanını oynamak değil. piyasada iki büyük üretici ve rakip var. apple ve samsung. samsung s2 den beri kasa değişikliğinden başka ne yenilik yaptı diye sormak lazım, sonra da piyasanın bu şekilde ilerlediğini kabul etmek. neticede elinizde tuttuğunuz bir telefon. içine koyabileceğiniz teknolojilerin de bir sınırı var. bu noktada apple son kullanıcıların yaptığı yenilikleri kullanabilmesi bakımından gayet müşteri odaklı bir tutum sergiliyor. ayrıca sunduğu yenilikler yeterince makul ve mantıklı yaklaşımlar. samsung'un son yıllarda sunduğu yeniliklerden bazıları: yüz kilidi, göz izleme, ekranı dokunmadan kontrol edebilme ve çığrığından çıkan ekran büyütme hamleleri. bunların içinde en uygulanabilir olanı ekranı değmeden kontrol sayılabilir. ancak deneyimlerimden de yola çıkarak, kesinlikle çok da kullanışlı bir şey olduğunu söyleyemem. yüz kilidi zaten fiyasko, ışık yetersizliği ve ışık olsa bile sürenin uzun olması, kolayca ne çizildiğinin görülebildiği 9 noktalı tuş kilidi sistemini bile çok daha mantıklı kılıyor. göz izleme dediğimiz özellik ise tam bir şarj canavarı. kısacası bu özellikler kesinlikle göz boyama ve yenilik yaratma çabalarının başarısız meyveleridir. samsung s4 kullanıp da bu saydığım 'devrimler'den birini bile yoğun ve verimli biçimde kullanabilen birisi göremedim, ben dahil. bu özelliklerin çoğu ayarlardan açıp 10 kere deneyip daha sonrasında da kapatılan yenilikler. tıpkı sirinin türkiyedeki kullanımı gibi. ama emin olun burada dalga geçtiğiniz parmak izi okuma teknolojisini iphone 5s sahipleri gayet yeterli yoğunluk ve verimlilikte kullanabilecektir. en azından telefonuna şifre koymak isteyen birine alternatif olacaktır ve belirli bir kullanım oranına ulaşacaktır. apple şifresi yerine de kullanılabilmesi bile gayet şık bir kullanım alanı. son olarak da ios 7 gibi bir güncellemeyi 3 yıl öncesinin teknolojisine sahip tek çekirdekli iphone 4 gibi bir telefon bile alacak. hatta yeni güncellemelerle birlikte ios 8 öıkana kadar da bu telefon güncel kalacak. yani 4 yıl. galaxy s1'in şu an güncel ve resmi samsung güncellemelerine sahip olduğunu düşünmüyorum, iphone 4 ten kat kat güçlü bir telefon olmasına rağmen. kısacası apple yeni teknolojileri son kullanıcıya sunma biçimi bakımından ve kullanıcı odaklılığıyla gerçekten takdiri hakeden bir firma. bazı tutum ve tekelci hareketleriyle de eleştirilmesi gereken firma aynı zamanda. keynote, pages, imovie, iphoto ve bir diğer resmi uygulaması da ios 7 ile ücretsiz geliyor. bunlar da kesinlikle mobil platformda 1 numarayı hakeden uygulama'lardan'. kaput altı olan 64 bit ve opengl 3 gibi yenilikler de gerçekten buradan küçümsendiği gibi basit yenilikler değil. apple dün gayet iyi yenilikler sundu. bazı yorum yapanların beklediği gibi her yıl nirvanaya ulaşacak yenilikler yapılsaydı bu 7 yılın sonucunda elimizde telefon değil başka bir şey tutuyor olurduk.

@11 Eyl 2013 14:29 Air view,smart scroll,multi window,air gesture,smar stay,smart pause,daha buyuk ekran,daha gelismis kamera,kamera cekim modlari(dual mode),uzun omurlu pil iphone a gore,iphonedan cok daha kaliteli ,detayli ekran cozunurlugu.daha hizli islemci,yuksek kapasiteli RAM...Yeter herhalde,iphone surekli ayni dizaynla cikiyo,kucuk bir ekrani var!

@11 Eyl 2013 16:29 Çünkü o bir TELEFON!!!

elle tutulur bir şey yok diyenler alta ne beklediklerini yazabilir mi hologram filan mı bekliyorlar acep çözemedim .... bi şu gerizekamong mu gerzimong mu neyse ....kedi ulaşamadığı ciğere mundar dermiş her apple haberin altına yorum yapmasın

@11 Eyl 2013 14:39 ekran kucuk,fiyat ucmus,guya 5c dusuk fiyatliymis,ucuk fiyata sahip.2 yil icinde Samsung iphone u tarihe gomecek.He bu arada Apple ilk once Samsung a olan donanim bagimliligindan kurtulsun.

@11 Eyl 2013 16:32 satmasın kardeşim samsung apple'a donanım madem neden satıyor? rakibe donanım satılır mı?

Motorola Atrix'te zaten vardı fingerprint recognition özelliği. Evet o beğenmediğiniz Android telefonlarda vardı önceden. Ayrıca hala 1440 mAh batarya var telefonda. PES ARKADAŞ!

"Kapıyı açan yine Apple olsa da, parmak izi okumanın gelecek nesil Android ve hatta Windows Phone'lu cihazlarda da yer alacağına kesin gözüyle bakabiliriz." Motorolanın bazı telefonlarında yıllardır var ?

@11 Eyl 2013 15:05 burada belirtilmek istenen kanaatimce sektörün bir kaç büyüğünden biri olan iphone bu işe girerse diğerlerinin de ister istemez girmek zorunda kalacağı yoksa bunu ilk yapan appledır denmiyor zaten.

"kapıyı iphone açtıysa da..." çok hatalı bir ifade! parmak izi okumayı İOS- İphone yapmadı ki ilk olarak! Ben 7- 8 sene evvel Windows Mobile'lı Toshiba Portege'da da kullandım. Motorola Atrix'te de vardı. Boş boş konuşmayın!

bence güzel ama farkı yok

Her sene bu iphone tutmaz birşey yapamamışlar,yeni bir şey yok gibi şeyler söylerler fakat apple telefonun satışlarından milyar dolarlar götürür nedense

2 yıl önce olsa anlarım, al iphone. Ama şimdi hangi akla hizmet iphone alıyorsunuz ?

cihazına destek vermeyen plastik kasalar sunan güncellemelerini düzenli yapmayan samsunga 1600 lira bayılıyorsunuzda kaliteli malzemeden üreten güncelleme ve uygulama desteği veren yeniliklerin öncüsü olan apple 2000 lira vermekten mi yakınıyorsunuz ?

Bence adamlar şu ana kadar yapılan en iyi telefon ya da cep bilgisayarını yaptılar samsung ve android saçmalığını övenler iphoneda yapılamayıp androidde ne yapılabildiğini söyleyemezler hala bluetoottan dosya paylaşma derler başka birşey diyemezler sorun bakalım kaç kere bluetoothtan dosya paylaşmışlar apple firması beğensekte beğenmesekte en iyisi ve en kalitelisi

5si beğenmeyenler samsung s3 ile s4 arasındaki devrimsel farkları tek tek yazsınlar da görelim işkembeden sallamasınlar

Şu an iphone 5 kullanan biri olarak 5s almam çünkü daha en az 3-4 yıl güncelleme desteği alacağım hadi bakalım hangi androidçiler bu kadar zaman güncelleme alacaklar bir yazsınlar da görelim. Bu yüzden her zaman iphone...

@11 Eyl 2013 17:59 s2 ye bile hala güncelleme geliyo neyin kafasını yaşıyon bak ben yazdım 3 yıllık cihaza:)

@11 Eyl 2013 23:36 şu an androidin son sürümü ne 4.3 senin s2 deki sürüm ne 4.1.2 sen güncelleme aldığını mı sanıyosun zavallılar sizi iphone'a param yetmiyor de anlaşalım hiç kasma.. Bir de s2 de real racing 3'ü aç birde iphone 4'te aç yanyana geldiğim bütün androidçileri bitirdim çünkü iphone'u bilmiyorlar kullanmasını bilirseniz androidin saçma sapan bir işletim sistemi olduğunu görürsünüz..

@12 Eyl 2013 07:59 neyin kafasını yasıyorsun sen nexus 7 bile 4.3 güncelleme kullanıp üstüne üstlük android markette kasma yaşattığı oyun bile yok fiyatı da 500 tl araştır bir bak istersen saf androidin gücü nasıl oluyormuş

@11 Eyl 2013 23:364.1.2 s2nin sonu

Androidde güncelleme beklemene gerek yok bas rootu her telefona istediğin romu at.iphone 5c alacağım ama Hanım'a sadece satabil sağlam şık telefon diye ben s4 den vazgeçmem.

bu cihazın ram inden niye kimse bahsetmiyor ?

@11 Eyl 2013 20:04 ben de onu farketmedim değil, bahsedilmediğine göre 5 gibi 1 gb da kaldı herhalde ama ios android gibi değil o da var 1 gb ram yetiyorsa arttırmaya gerek duymamışlardır.

Tabi barometre, mikroskop, teleskop, gaizer koyacaklardı devrim olacaktı. Ne bekliyorsunuz anlamıyorum ki ???? adroid telefonların ses tuşuna basınca mutfak robotuna mı dönüşüyor???

@11 Eyl 2013 20:12 hahaha al benden de o kadar dostum

sonuçta küçük ekranı ile telefon olarak kullanışlılık ,donanımsal ve yazılımsal olarakta eklenince mükemmel bir telefon., ancak benim gibi büyük ekranın keyfini çıkarmaya alışmış internette foto ve videoları büyük ekranda izlemeye alışmış biri için çokta etkileyici değil iphone 5s.. tercih meselesi..

Sony nin çıkardığına bak bide buna ya bi karşılaştır nasıl kerizlendini anla arkadaş bide aynı nerdeyse ekran çözünürlüğüne boyutuna bak aradaki dağlar kadar farka bak

i5 kullaniyorum ve s4-- hava olsun diye almadim biraz teknoloji merakim var,--iphone rahat bir kullanima sahip samsung biraz daha detayci---ikisinin de kendine gore ustun ozellikleri var-ama ben iphone-cuyum diyebilirim--yenilik 6yla gelecek onu bekliycem-s4 uygun bir fiyata satmayi dusunuyorum

androidci arkadaslar nedense iphone la ılgılı her konuda bır yorumları var madem begenmıyorsunuz neden bu kadar yakından takıp edıyorsunuz samsung konularında hıc ıphone cular yorum yapıyormu yok neden aslında onlar da ıphone kullanmak ıstıyor

@11 Eyl 2013 22:02 atma Apple fanbotu Androide çamur atan soytarılara cevap yazmak için takip ediyoruz... aşırmacı Apple Lumia tasarımını arakladı...

@11 Eyl 2013 22:02 aynen öyle ağızına sağlık dostum hala iphone bu sektörün göz bebeği hala bütün mobil sektörünü peşinden sürüklüyor beğenselerde beğenmeselerde bu şimdilik böyle çünkü dokunmatik ekranlı telefonların hepsi iphone kopyası gerisi palavra..

@grezimonk geçen arkadaşım lumia telefon aldı bak sana samimiyetimle söylüyorum, hatta karşılaştırmalı fotoğrafını bile çekip koyabilirim nokia apple ın data kablosunun bile tasarımını aşırmış bu sektörde apple aşırmaz, apple yapar, tutar ve diğerleri aşırır. android konusunda da keşke android daha güzel olabilseydi ama herkes biliyor ki hala yavaş.

@12 Eyl 2013 13:26 o yüzden lumia 620 ile 5cnin tip olarak farkı yok

tech radar'in makalesini oldugu gibe turkcelestirip buraya kendi makaleniz gibi koymussunuz sizi siddetle kiniyorum!!!

ios ram işlemci ekran herseyiyle bir bütün halinde çalışıyor , zaten bundan dolayı yüksek donanıma ihtiyaç duymuyor çünkü herşeyi birbiriyle uyumlu , Mac'i ele alalım Apple'dan başka hiçbir makinada kuramıyorsunuz çünkü desteklemiyor , Apple'ın yaptığı güzel tasarım ve yazımsal işlem bunları yaptıgı için en iyisi , şimdi samsung s4 alanlar 2 yıl sonra bu donuyor diye şikayet ediyorlar ama i4s alanlar hala takılmadan kullanabiliyor fark burda...

Buna verilen paraya yazık yemin ediyorum. Ama yazık olmayacak keriz oğlu kerizler de çok ülkede. Bi parmak izi sensörü koy sonra fiyatı 1000 tl artır. 3000 tl ye sat.gerçi 5000 tl de olsa alacak çok bu marka bağımlıları sayesinde. 2000 tl ver iphone dan daha iyi xperia z1 al, galaxy note3 al, lg g2 al. Allah akır fikir versin ne diyim.

@12 Eyl 2013 03:39 SEN söyle bi laf duydun mu ; ZENGİNİN MALI FAKİRİN DİLİNİ YORARMIŞ

@12 Eyl 2013 03:39 ya kardesim sana soracagiz bunu param var aliyorum essek gibi gece yArilarina kadar calisiyorum parada kazaniyorum aliyorum. Bende askeri uctetle calisip ta bunu almanin mantikli olmadigini dusunuyorum.ama buna sahip olmak herkesin hakki malesfef Turkiye de son kullanici urunlerinde bile sinif farki var. ABD gibi degiliz. Ama sunu unutmaki fiat ta araba neden aston aliyorlar. Dimi ayni mantik?

İphone5s. 5. Gibi. Ekran boyutu olarak. Tam bir. Hayal kırıklığı..

Ekranı biraz daha uzatsalar. Ekran boyutu için yapabildikleri sadece sanırım bu. Birazdaha komik olurdu herhalde Bu. Arada. Yaklaşık. 4. Yıldır iphone kullanıcısının. 4 S ten sonrası hikaye sadece hizlilar

Fiyat konusunu çok merak ediyordum. Fakat apple'ın resmi web adresinde; 5c 16 GB 549$ , 32 GB 549$ 5s 16 GB 649$ , 32 GB 649$ , 64 GB 749$ olarak yayınlandı. iphone5 in Amerika'da 16 GB 749$ a satıldığında, Türkiye'deki fiyatının 2250 TL idi. 5s in Türkiye fiyatının hadi olsun olsun 2250 TL olsun diye düşünüyorum. Tabi olağan üstü farklı bir durum olmazsa. İlk izlenimlerde 2500TL-2750TL arası olma ihtimali üzerinde duruluyordu. Fakat olacağını düşünmüyorum. Yinede Türkiye'de ek olarak bindirim yapılmazsa iyi olur, yoksa yurt dışından 5c ve 5s gelişleri artar yine :))

Apple fanboyları iPHONE denen tuğlaya tapmaya başlamış... yuh...

@12 Eyl 2013 11:21 kanımızın pardon paramızın son damlasına kadar iphone !!! İphone forewer :)))

merhaba oncelikle samsung s4 ozellikleriyle guzel bir telefon. ancak bu ozellikler diger samsunglarada gelecektir. ancak sunu bilinki apple yebi cikardigi iphonelerle tasarimsal yabi ekran buyutme ve kameranin yerini degistirme yerine yepyeni hizli cipler ve kamerasal degisiklikler yapar. parmak iizi senaoru ise eskidwn motorolarda bulunabilr ama Asla apple gibi yanlissiz yapilamaz. yeni iphonlar gercekten taktire deger ozellikdedirler. ve asla sunu unutmayin. apple asla sansungun arkasina dusmez. fanboylari musterileri ve fikirleri vrdir. saygilar...

yalanınız batsıın yalana bak elinizdeymişmiş bari sadece fotoları kullansaydınız yazık lan

neden hiç donanımdan bahsedilmemiş

Unutulmaması gereken bir milli guvenlik acıgıda toplanan parmak izlerinin apple ve aynı zamanda CIA ve FBI tarafından da gorulmesidir.Yanı kullanan herkes fişlenmiş olacak.

@13 Eyl 2013 16:48 FBI CIA degil nsa yani amerikan ulusal guvenlik kurumuda goruyor guyya islemcide depolaniyor olsa bile lte baglantisiyla gonnderiyorlardir

@13 Eyl 2013 16:48 öyle bişe yok üfleme apple açıklama yaptı bu konuda araştır görürsün

@15 Eyl 2013 03:36 ne deyceğdi? hepsini alıyoz bütün istiyenlere dağıtıyoz mu deyceğdi? tabiiki de rahat olun sıkıntı yok bize güvenin gizliliğiniz kontrol altında diyecek.

bu mu 4s e meydan okuyacak? performas bakımından s4 mini bile iphone 5i geçiyo :D bu 5ste dede pek değişiklik yapmamışlar sanırım

@14 Eyl 2013 15:09 evet samsungun minisi bile daha ıphone kadar küçük bir cihaz olmuyo.Teknoloji olsa sığdırır samsung ama olmuyo işte napcan...

iphone miladını doldurdu.

@15 Eyl 2013 12:02 evet 3 günde 9 milyon satmış sadece:)) bu miyadın dolduğunun kanıtıdır:))

"Tabii ki, bu özelliğin tamamen donanımsal imkanlarla sağlandığı unutulmamalı. Kapıyı açan yine Apple olsa da, parmak izi okumanın gelecek nesil Android ve hatta Windows Phone'lu cihazlarda da yer alacağına kesin gözüyle bakabiliriz." çok yanlış bir tespit. bunu okuyan sanki android telefonlar da parmak izi okuma hiç olmamış gibi algılaycak ama gerçek bu değil. Motorola' nın bir çok modelinde parmak izi okuyucu mevcut ve kullanım amacı da 5s' deki gibi. Doğru düzgün araştırma yapmadan nasıl böyle bir yazı yayınlayabilirsiniz?

Apple'ın iddiasına göre beklenen devrim, iPhone 6 ile gelecek. nasıl yani apple firması size bunu mu söyledi nerden biliyorsunuz ?

note 3 alacağım

fun lık yapmaya gerek yok androidin iphonedan güzel tek yanı widget leri diğer herşeyde iphone onde bence özellkle stabilite de s4' de bile lag lar mevcut yazık

3gm ram 64gb hafıza 64 gb kart Full HD 5.7 inc 8 çekirdek diyoruz Hala iphone diyorsunuz

@19 Eyl 2013 14:06 Saygı değer arkadaşım önemli olan ram falan değil android ile ios u ram a göre veya işlemciye göre kıyaslamak çok yanlış.Çünkü bir kamyonun motor gücü bir otomobile göre çok fazladır ama otomobil kadar seri ve hızlı değildir.Android ağır bir işletim sistemidir vista gibi. androide de doğal olarak güçlü işlemci çekirdek ram her neyse lazım olacak doğal olarak.İos ile android teknik özelliklere göre kıyaslamak çok doğru değildir yani biz bunu kendi kafamıza göre yapamayız ancak işin uzmanları gerekli donanımsal cihazlarla kıyaslayabilirler.Neden ios ta işlemler androide göre daha hızlı oluyor?Cevap basit ios stabildir androide göre.Kısaca androidse android iossa ios.Seç birini kullan,gerisi sana kalmış telefondan ne beklediğine bağlı.Saygılar

@29 Eyl 2013 13:09 atma android ağır bir işletim sistemi değil... senin gibi kullanmayı beceremeyenler kötülüyor... bir gün kullansan ne kadar iyi olduğunu bilirdin...

Herkes ekran çözünürlüğünden bahsetmiş ama şöyle bi örnek veriyim geçmiş yıllardaki full hd olmayan kameralarla cekilen görüntü acaba eski tüplü dediimiz monitorlerdemi daha iyi görünür yoksa full hd bi ekrandamı? full hd ekranda daha düşük çözünürlüklü bi görüntü genişleyip çok daha kötü görünür.İsterseniz saçma diyin ama apple'ın ekran çözünürlüğünü yapamadığından falan değil aksine kimsenin mobil aygıtında 1080p ham görüntüyü izlemesinin mümkün olmadığından daha dogrusu pratik olmadığından(çünkü 1080p uzun sureli ham görüntü için yeterli belek değildir 16-32 veya 64gb belki 3er 5er dk lık videolar cekersiniz ama birden fazla film atamassınız mobil aygıta mantıklıda değildir ztn) bilerek düşük tutarak ekranın çözünürlüğünden daha yüksek çözünürlükteki ancak düşük kalitedeki materyalleri kendi ekranında sıkıştırarak 326ppi retina display desteği ile rakiplerine göre daha da net gözükmesini sağlamaktadır.(Kendi çektiği videolar dahil) Ayrıca ekranın fiziksel ölçüleri de 16:9 1080p formatına uygun değildir bilerek yapmamaktadır.Günümüz youtube daki 720p 1080p vs. görüntüler ham görüntüye nazaran kalitesi düşürülerek yayınlanır hatta youtube video çerçeve boyutu bilgisayarlarda 720p yada 1080p secseniz dahi ayarlardan ekran boyutu buyuk secmedikce kucuktur ve cok daha net görünür tam ekran yaptığınızda farkı anlarsınız o 1080p ile blu ray kaynagından izlenen 1080p bir olabilirmi? günümüz internet hızı yada bilgisayar ekran kartı ram vs. ekipmanları acısındanda daha iyisi sacma olurdu zaten (bknz.youtube dan 4k video izleyememek yada 4k ham video izlemek icin gerekli donanım) özet olarak aşırı detay içeren bir video izlemediğiniz sürece içerisinde kucuk punto yazı okumanız gereken vs. iphone ekran çözünürlüğü ile youtubeda normal 360p goruntuyu dahi 720p gibi izlersiniz.Net ortamındaki yayımlanmış bir görüntüyü iphone ekranında s4'e göre yine daha net hissedersiniz bu bi taktiktir bence ve oldukca mantıklıdır.Hile yada göz aldatmacasıda denilebilir aslında. (S4 ün 1080p çözünürlük farkını hissetmeniz için ona göre bi video uygun kaynaktan cıkan bi goruntuyu izlemeniz gerekir, pratikte çözünürlük farkını anlamadığınız gibi hatta dahada kotu gelebilir goruntu) Son olarak bi ornek daha veriyim instagram uygulamasında editlediğiniz fotolara bir iphone ekranında bakın birde minimum 1080p çözünürlüklü bir bilgisayar monitorunde ne demek istediim belki daha iyi anlaşılır. Mantıken soylediklerim saçma gelebilir ama pratikte uygulamada demek istediğimi herkes farkında olmasa dahi hissediodur bence, yazılımsal olarakta ios'un android'e gore daha stabil olduğunu düşünüyorum ama tabiki bu tamamen kişinin damak zewkine kalmış bişeydir. Not: Ekran boyutundan bahsetmiyorum kesinlikle.Büyük ekranda aynı şekilde mobil aygıtlarda tamamen kişisel tercih meselesidir.

İphone'u hiç bir şeye değişmem.Adamlar bu işi biliyor ve eminim ki çok daha ileri düzey teknolojiyle iphone 6 da çıkacak. 5s in türkiyeye gelmesini bekliorum

Samsung, Apple'dan 3 gün sonra 2014 te 64-bit işlemciye geçiş yapacağını söyledi, şimdi diyeceksiniz Apple'ın işlemcilerini de Samsung yapıyor, haklısınız (her ne kadar tasarımını ve tekniğini Apple yapsada). Peki iyi hoş geçsinler 64 bit işlemciye, peki sonra? Android şuan zaten bölük pörçük bir durumda binbir çeşit ekran boyutu, binbir çeşit donanım, arayüzler, ve yüzlerce marka. Bu farkların üstüne birde 32-64 bit işlemci farkı gelince ne olacak, 5s in verdiği mavi ekran hatasını biliyorsunuzdur, bu hatanın uygulamanın 64 bit versionunun bulunmaması yol açtı, fakat bu android tarafında çok çok daha fazla yaşanacak, geliştiriciler hangi birine yetişsin samsungun her ay çıkardığı farklı ekran boyutlarındaki farklı donanımlardaki telefonlara mı, diğer markaların ihtiyaçlarına mı, işlemci için uygulamalarını optimize etmeye mi? Uygulamalarda 64 bit desteği android tarafında çok daha yavaş gelişecektir. Apple da ise geliştiriciler şu an işlemci-uygulama optimizasyonuna odaklanmış durumda. Mavi ekranlar sizi bekliyor Andoid kullanıcıları...

İPHONE KİM NE DERSE DESİN KALİTA ARKADAŞ..

Sen de yorum yaz