iPhone 6'da "Dokunma Hastalığı" sorunu!

Kullanıcıların elindeki iPhone 6'ların "eskimeye" başlamasıyla birlikte, yepyeni ama oldukça da ciddi bir sorun ortaya çıktı!

  • Zeynel A. Öztürk
Oynat iPhone 6'da "Dokunma Hastalığı" sorunu! Kullanıcıların elindeki iPhone 6'ların "eskimeye" başlamasıyla yepyeni bir sorun ortaya çıktı!

iPhone 6 veya iPhone 6 Plus'ınız dokunmalarınıza tepkisiz kalmaya başladıysa, yalnız değilsiniz. Birçok kullanıcı, ekranın üzerinde titreşen tuhaf bir gri çubukla birlikte ekranın dokunmatik özelliğini yitirdiğini söylüyor.

Sorun aslında iPhone 6 çıktığından bu yana telefonda bulunuyor; ancak iFixit'in yeni bir raporuna göre telefonların eskimesiyle birlikte ortaya çıkmaya başladı. "Dokunma Hastalığı" (Touch Diesase) olarak adlandırılan sorun, Apple'ın iPhone 6 ve 6 Plus'taki anakartın tasarımındaki bir sorundan kaynaklanıyor. Normal kullanım veya düşürmeler, zamanla iki kart üzerindeki bağlantıları eskitebiliyor ve entegre kartların bağlantısı kesilecek noktaya ulaşabiliyor. Bu gerçekleştiğinde dokunmatik ekran kesintili olarak tepki veriyor veya hiç tepki vermeyebiliyor.

Sorunun sadece iPhone 6 ve 6 Plus'ta yaşanmasının nedeni ise Jessa Jones gibi bağımsız tamir uzmanlarına göre Apple'ın dokunmatik entegre kartlarını desteklemek üzere "underfill" adlı karışımı kullanmamış olması. Sorun daha önceki iPhone'larda yaşanmıyordu, çünkü bu karışım önceki modellerde kullanılmıştı. iPhone 6 ve 6 Plus'ın bükülmeye yatkınlığıyla bir araya geldiğinde bu sorun, birçok iPhone'un tepkisiz kalmasıyla sonuçlandı.

Apple'dan Dokunma Hastalığı ile ilgili henüz herhangi bir açıklama gelmedi. iPhone 6 ve 6 Plus'ın garanti süresi tamamlandığından firmanın müşterilerine sadece yeni bir telefon alma seçeneği sunduğu söyleniyor. Bazı kullanıcılar, sorunu ekrana bastırarak geçici olarak giderdiklerini söylerken bazı bağımsız tamir merkezleri, sorun için onarımlar sunabiliyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Apple a göre iphone 6s alma zamanınız gelmiştir. Ee napacaksın apple işte yeni cihaz çıkardımı önceki modelde sorun çıkmaya başlıyor. Zaten üst modelinde fazla bir fark yok. Tek fark daha yüksek fiyatı.

@25 Ağustos 2016 01:21 5s kullanıyorum hala tıkır tıkır takılmadan..bilmem anlatabildimmi

@25 Ağustos 2016 01:21 2011 yılında çıkan İphone 4S kullanıyorum ve 2 yıl daha kullanacağımı düşünüyorum. Benim durumumda olan ve farklı İphone modelleri kullanan bir çok arkadaşım var. Telefonun üst modelini alanlar mecburiyetten değil keyfiyetten alıyorlar. Yaptığın yorumun ne kadar yanlış hatta "YANLI" olduğunu anlamış olmanı dilerim.

Standart Apple politikası işte ben hala bu şirketin fanlarını anlamış değilim telefonun içinden 2 foto almak için takla atmak zorunda kalmak bile başlı başına itici iken kuyruğa gir kamp yap ve bu saçma sapan telefona dünyanın parasını ver böyleleri olduğu sürece bu şirkete hiç bir şey olmaz TR dekiler zaten sırf arkasında ki elma için alıyor ki genel Türk vatandaşının yaptığı hata şu "Pahalı ise iyidir" devam böyle.

Çark çok güzel işliyor iPhone açısından,ya buna benzer sorunlar nedeniyle yenilemek zorunda bırakılır kullanıcı telefonunu yada muhteşem İOS işletim sistemi artık yeterince hızlı değildir yenisini alma seçeneğini hemen sunuverirler.Akıllı olmaya gerek yok işimizi gören en makul hangisiyse al kullan zaruret hasıl olunca yine aynısını yap paramızı gerçek ihtiyaçlar için sarfet huzur bul.Kalın sağlıcakla.

Bilerek yapıldığını düşünüyorum. İphone 7 de yakında çıkacağı için insanlari yeni telefon aldırmaya teşvik ediyorlar.

apple ios 6 ve 4s sonra bitti bitti bunu herkes biliyor

Gitti lahmacun fırını :))

iPhone 6'ı ilk çıktı zaman almıştım hala kullanmaktayım devam da edeceğim ve aynı sıkıntı bende de ara ara olmaktadır.

Aynı sorun malesef bendede var asıl mevzu telefon soğukken calısmıyor ısınınca herşey normal fön makinesiyle ısıtıyorum??

Ben yakın zamanda sattım kurtuldum. Galaksy almayı düşünmeye başladım.

apple çok bozdu samsung un sony nin yükselmesi boşuna değil

2010 yilinda aldigim iphone 4ü hala kullaniyorum. Huc bir sorun yasamadim.Yenisine ihtiyacim yok. Üst modeline ihtiyacim yok. Merak ediyorum benim tek telefon ile gecirdigim bu sure zarfinda insanlar kac marka kac telefon kac model degistirdiler acaba!!!!

@25 Ağustos 2016 16:32 sorun iPhone 6 da yaşanıyor siz kalkmış iPhone 4 tek bahsediyorsunuz. funboy luğa lüzum yok

götürsek yeni telefon vermeleri gerekmez mi bizim hatamız değil sonuçta

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play