iPhone 6S Plus'ı denedik!

iPhone 6S Plus'ı kısa da olsa elimize geçirme fırsatı bulduk! İşte yeni telefonun sundukları...

  • Zeynel A. Öztürk
iPhone 6S Plus'ı denedik!

Apple, "normal" boyutlu iPhone'un yanında büyük boyutlu telefon üretmekten vazgeçmediğini dün akşam gösterdi. Firmanın "phablet"leri yok saymaması ve iPhone 6 Plus'ı yenilemiş olması gerçekten sevindirici. Peki iPhone 6S Plus nasıl bir telefon?

Tasarım

Elbette karşımızda iPhone 6S'ten büyük bir telefon var. Görünüşü ise geçen seneki modelle neredeyse tıpatıp aynı. Çerçevesinin büyük olduğunu düşündüğümüzde bu durum biraz üzücü. 3D Touch ekran için bir miktar kalınlaşan iPhone 6S Plus, 5,5 inç'lik ekranında yine 1080p çözünürlük sunuyor.

Seramik benzeri kavisleri ve hafifliğiyle iPhone 6S Plus, elde tutması oldukça kolay bir telefon. Ancak onun bir phablet olduğunu unutmamakta fayda var - iPhone 6S Plus'ı çoğu zaman iki elle kullanmaya hazırlıklı olun. iPhone 5S'ten 6S Plus'a geçiyorsanız, telefonun büyüklüğü sizi hayrete düşürecek. "Reachability" adlı özellik, tek elle kullanırken sizi ekranın ulaşılmaz kısımlarına ulaştırmayı amaçlasa da, o kadar çok işe yaramadığını fark edeceksiniz.

QHD çözünürlüklerin yaygınlaştığı bir dönemde 1080p ekran, bazıları için yetersiz gelebilir. Ancak iPhone'ların pil ömrünü düşündüğümüzde bu çözünürlük, yerinde bir karar gibi görünüyor.

3D Touch

Çözünürlük alanında olmasa da, ekranda başka geliştirmeler var. 3D Touch teknolojisi, Apple Watch ve yeni MacBook'ta olduğu gibi bastırma kuvvetinizi algılayarak yeni etkileşim olanaklarının kapısını açıyor.

Bu özellik sayesinde örneğin mesajları ön-izleyebiliyor, web bağlantılarına göz atabiliyor, uygulamaların simgelerine sert dokunarak, belirli işlevlere direkt geçiş yapabiliyorsunuz. Neye sert basabileceğimiz konusu gizli kaldığından, Apple'ın bu işi nasıl yöneteceğini merak ediyoruz. Ancak işlevi kullanacağınız yeri biliyorsanız, gerçekten de işe yarıyor.

Geliştirilmiş kamera

Apple, Samsung ve Sony'nin 16MP'lik ve 23MP'lik sensörlerinin gerisinde kaldığını fark etmiş olacak ki sonunda kamera çözünürlüğünü artırmaya karar vermiş. 8MP'den 12MP'e yükselen kamera, büyük bir sıçrama kaydetmemiş gibi görünebilir ancak deklanşör hızı artık eskisinden de iyi ve fotoğraflarınız, 5,5 inç'lik ekranda pırıl pırıl görünüyor.

Yeni Live Photo işlevi, fotoğrafların yanında 1,5 saniyelik videolar kaydediyor. Fotoğraflarınıza Harry Potter dokunuşu eklemenize izin veren bu işlev, deklanşör hızını etkiliyor gibi görünmüyor, ancak fotoğraf çekerken biraz bekleyebiliyorsunuz.

İşlem gücü ve pil

iPhone 6S Plus, size daha iyi bir deneyim sunmak için içerisinde kayda değer değişiklikler yapıyor. iPhone 6 Plus, büyük gövdesi sayesinde daha büyük bir pile, dolayısıyla daha uzun pil ömrüne sahip. Rakiplerinin hepsini sollamasa da, yeni A9 işlemciyle birlikte daha uzun bir pil ömrü bekleyebiliriz.

A9, aynı zamanda daha göz alıcı grafikler ve daha akıllı bir deneyim anlamına geliyor. Apple, daha önce de olduğu gibi ne kadar RAM kullandığını söylemiyor. 2GB RAM söylentisi doğruysa daha iyi bir oyun deneyimi ve daha iyi bir genel performans, bizi bekliyor demektir. Kısa testimizde arayüzün daha akıcı olduğunu gördüğümüzü söyleyebiliriz.

İlk kararımız

iPhone 6S Plus'ın iPhone 6S satışlarını geçmesi elbette beklenmiyor ancak büyük ekranlı telefon tutkunları, 6S'i yakından incelemek isteyeceklerdir. iPhone 6S, özellikle iPhone 5S kullanıcılarına daha uzun pil ömründen, daha iyi ve büyük ekrana çok şey sunuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

6s'lerin ekranı 4K olmaması beni Sony'nin yeni 4K'lı teline itti..kusura bakma apple devir görsellik devri görecelik devri değil..

@10 Eylül 2015 16:23 Retina ekran, dpi nedir, neye denir, neye ne kadar karşılık gelir gibi "ulvi" soruların cevaplarını elinin altındaki internetten yapacağın 5 dakikalık bir aramayla bulabilirsen dostum, o zaman 4k'lı telefonların senin gibilerin parasını almak için yapılan içi boş pazarlama taktiklerinden biri olduğunu anlayacaksın.

@11 Eylül 2015 13:59 Belki bir değerin üstündeki bütün değerlerin retina olarak geçtiğini bilmiyorsun herhalde arkadaşım. Mantıken sony daha yüksek bir değere sahip olmalı. 4K

Lansmanda bile RAM den bahsetmediler. Ne enteresan bu Apple yav.

Yav arkadaş ram i neyapacan. 1 seneolacak neredeyse iPhone 6 oluşmaları hoca ram ıkı merak etmedim. Ram sorunumu yaşıyorsunuz ki? Anlamadım

Bence çok düşük bir teknoloji güncellemesi. telefonu kalınlaştırmışlar hala kamera çıkıntısına bir çözümleri yok kesinlikle almayacağım. arkadaşında söylediği gibi gün teknoloji devri böyle düşük bir cihaza kesinlikle yatırım yapmam

@10 Eylül 2015 21:12 Katılıyorum. Çok düşük teknik özellikler. 3210'umu kesinlikle değiştirmeyeceğim Apple, ta ki armudun sapıyla üzümün çöpüne çözüm bulursun, işte o zaman düşünürüz...

Telefonun ne kadar ram i var kimse bilmiyor

@10 Eylül 2015 21:33 Evet, devlet sırrı diyolla. ABD'deki 51. bölgedeki bi kasada saklıyolarmış. Fesüphanallah, hocam google'a ram 6s yaz, bilgi senin olsun! Ama önce buna ulaşacak kapasite lazım tabi...

Ekran çözünürlüğünün 1080p'de kalması kötü olmuş. 4K değil, 2K olsaydı bari.

Ram'den bahsetmesine gerek yok. Çünkü Apple telefonları Android gibi her an takılmıyor ??

@10 Eylül 2015 22:16 +1. Clash of Clans'ın 1 gb ram'li 5S'te açılma süresi, Samsung'un özellikleri şişirilmiş Galaxy'lerinin hepsinden daha hızlı.

@11 Eylül 2015 14:06 Z3 de uzun sürdüğünü hatırlamıyorum. Belki ios dan da hızlıydı. Android de mesele nasıl kullanacağını bilmekte. İos da falan bas olsun mevzusu daha ağır basıyor

adam hayatında bir apple ürünü kullanmamış ki gelmiş işlemci ve rami soruyor. şaka gibi :)

@11 Eylül 2015 00:11 Telefonun teknik özelliğini sormak ya da merak etmek ahmaklık değildir. Tam tersi düşünmemek öyledir.

LG G2 ile nerede ise ayni ekrani var ama telefon pabuc kadar, abartmiyorum elde tutulmuyor. Basketbolcu filan olmak lazim tek elle kulalnabilmek icin.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play