iPhone SE'nin gerçek maliyeti hesaplandı!

Parçalarına ayrılan iPhone SE'nin toplam maliyet fiyatı hesaplandı. Sonuç, elbette şaşırtıcı!

  • Cenk Atlı
iPhone SE'nin gerçek maliyeti hesaplandı!

iPhone SE'nin "iç organları" ortaya çıkarılarak yapılan hesaplamalar sonucunda normalde 399 dolara satılan bu akıllı telefonun aslında 160 dolar gibi bir maliyeti olduğu hesaplandı. Tüketici analiz firması IHS tarafından gerçekleştirilen bu operasyon sonucunda her bir parçası tek tek hesaplanan 16 GB'lık SE modelinin tahmini olarak 156.20 dolar gibi bir toplam maliyeti olduğu tespit edildi. Üretim maliyetleri de hesaba katılarak bu fiyat biraz daha yuvarlanarak 160 dolara çekildi.

Bu ayrıntılı bakış, cihazın ayrıca önceki üç iPhone modeliyle de önemli benzerlikler taşıdığını gösterdi. Örneğin iPhone 5s'le neredeyse aynı kasa yapısına sahip olan cihaz iPhone 6'daki ikinci kamera ve LTE alıcı bileşenin de aynısını barındırıyor. Cihazda ayrıca yine iPhone 6s'te de karşımıza çıkan A9 işlemci ve ana kameranın da aynısının bulunduğu fark ediliyor.

IHS'nin yaptığı bu işlem sonucunda cihazın mimarisini de oldukça detaylı bir biçimde görebilmek mümkün. IHS yetkilisi Andrew Rassweiler, konuyla ilgili yaptığı açıklamada geçmişteki iPhone'lardan bazı parçalar barındırmasına ve maliyetinin iki katından fazlasına satılıyor olmasına rağmen iPhone SE'nin yine de oldukça etkili bir cihaz olduğunu söylüyor. Rassweiler'a göre iPhone 6s'in iPhone SE'ye göre avantajlı yapan tek şey büyük boyutu ve daha yüksek çözünürlüklü ekranı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

yok artık 160 dolar yani 500 tl (hadi sizin için 450 olabilir) türkiyede 1500ü geçiyor

enayi çok... 3000TL deselerde alırlardı...

160 dolar malzeme maliyeti. Nedense kimse bunun mühendislik maliyetini düşünmüyor.

İşletim sistemini de ekleyin 200$ olsun %100 kar

156 lira gibi bir rakama tekabül ediyor dolar kullananlar için. bizim için 400-500 arası çünkü dolar yüksek ..

İyi sallamışlar :D Onun üretim maliyetinin 2 haneyi geçeceğini sanmıyorum. Üretim maliyeti 50$ olsa, reklam, çalışan masrafları, nakliye, vergi, hatalı ürün olabileceğinden verilen garanti ve benim bilmediğim diğer masraflar eklendiğinde 160$ olur ona eyvallah :) Son olarak bunu bırakıp kaçıyorum :D "Apple tarafından yapılan açıklamada 2015’in 4. çeyreğinde 51.5 milyar dolarlık gelir elde edildiği, bu rakamın 11.1 milyar dolarının ise net kar olduğu belirtildi."

iphone 6s'in tek avantajı büyük ekranı denmiş. O bir avantaj değil tercih meselesi. Küçük ekran seven SE alır, büyük ekran seven 6S. Avantaj denmesi doğru değil.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost