iPhone'unuz artık pili bitse bile saati gösterebilecek

Apple'ın iOS 18'e eklediği tespit edilen bir küçük yenilik daha: Artık iPhone'unuz pili bitse bile saati görebileceksiniz...

iPhone'unuz artık pili bitse bile saati gösterebilecek

Apple, bu hafta başında iOS 18 güncellemesini resmi olarak tanıttı. iOS 18'in pek çok yeniliğinden bahseden Apple'ın, bahsetmediği bazı küçük yenilikler de var. Örneğin şirketin, Güç Koruma özelliğini cihazın pili bittiğinde bile saati gösterecek şekilde güncellediği ortaya çıktı.

iPhone’unda iOS 18 Geliştirici Beta 1 sürümünü çalıştıran bir Reddit kullanıcısı, ekranın sol üst köşesinde saatin göründüğü bir görsel paylaştı.

Güç Koruma, iPhone X ve sonraki modellerde yerleşik olarak bulunan ve pil bittikten sonra cihazın bir süreliğine Apple’ın Cihazımı Bul ağında bulunabilmesini sağlayan bir özellik. Bu özellik, seyahat kartlarınızı, öğrenci kimlik kartlarınızı, dijital anahtarlarınızı ve ekspres modu destekleyen geçiş kartlarınızı, pilin gücü bittikten sonra beş saate kadar kullanmanızı mümkün kılar.

iPhone’unuz yetersiz şarj nedeniyle otomatik olarak kapandığında, Güç Koruma modunun çalışmasını görmek için cihazın güç düğmesine basabilirsiniz. Bu tuşa bastığınızda düşük pil simgesinin yanı sıra iPhone’unuzun bulunabilme durumunu ve hangi ekspres kartların ve anahtarların mevcut olup olmadığını belirten bir yazıyla karşılaşırsınız.

Zamanı gösterme özelliğinin iOS 18 Developer Beta ve Power Reserve'ü destekleyen tüm iPhone modellerinde kullanılamayabileceği belirtiliyor. MacRumors, testleri sırasında bu özelliğin iPhone 15 Pro Max’te çalıştığını ancak iPhone 14 Pro Max’te çalışmadığını keşfetti ve bu özelliğin yalnızca iPhone 15 modellerinde çalışıyor olabileceğini önerdi. Ayrıca, bu özelliğin iOS 18’in genel kullanıma sunulmamış bir sürümünde tespit edildiğini ve gelecekteki beta sürümlerinde değişebileceğini de hatırlatmakta fayda var.

iOS 18, bu yılın sonlarına doğru, muhtemelen iPhone 16 serisinin piyasaya sürülmesiyle beraber genel kullanıma sunulacak.