İş Dünyasının Yarısı, Windows XP'yi Bırakamadı!

Windows'un artık müzelik olan sürümü Windows XP, araştırmalarda çıkan verilerle şaşırtmaya devam ediyor!

  • Zeynel A. Öztürk
İş Dünyasının Yarısı, Windows XP'yi Bırakamadı!

İki sene önce çıkan Windows 10 iş bilgisayarları dahil her yere girmeye başladı ancak Windows XP, hala çoğu kuruluş tarafından kullanılıyor. Windows XP'nin Microsoft'tan aldığı desteğin üç sene önce bitmiş olması, bu durumu iyice endişe verici hale getiriyor.

Spiceworks'ün "binlerce IT profesyonelinden" topladığı verilere göre iş dünyasının yüzde 52'si, en az bir Windows XP'li bilgisayarla çalışıyor. Buradaki detaya dikkat etmek gerekiyor; Windows 10'a geçmiş bir şirketin bir köşesinde Windows XP'li sadece bir bilgisayar varsa, bu yüzdede Windows XP'ye katkıda bulunuyor. Yine de güvenlik açısından bakıldığında durum oldukça endişe verici.

Mart ayında toplanan verileri esas alan "2017 OS Adoption Trends" araştırması, şirketlerin yüzde 9'unun en az bir Windows Vista'lı PC çalıştırdığını söylemişti. Vista hiçbir zaman çok popüler olmadığından, oranının düşük olması normal. Vista'nın resmi desteğinin önümüzdeki günlerde biteceğini söylemiştik.

Microsoft için iyi haber ise iş dünyasının Windows 10'a geçişe devam etmesi. Spiceworks'e göre dünya çapında tüm firmaların yüzde 54'ü, Microsoft'un en yeni işletim sistemini kullanıyor. Ancak burada da firmanın tamamının değil, sadece bir kısmının Windows 10'a geçmiş olabileceğinin altını çizmekte fayda var.

Toplam pazar payında ise Windows 7, yüzde 69 ile hala çok önde. Windows XP, PC'lerin yüzde 14'ünde yer alırken Windows 10, yüzde 9 paya sahip.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Açıkçasını söylemek gerekirse, havadaki su buharının neden olduğu klavye arızası ve akabinde yanlışlıkla attığım format olmasaydı, şu anda hala XP kullanıyordum:) Benim için işletim sistemi amaç değil, araçtır. MS'in desteğini kesmesi de önemli değildir; çünkü ben güvenliğimi güncellemelere bırakmam, sistemlerime zırh giydiririm ve de zırhı ve bazı programları güncellerim. Kullandığım telefon da, notebook da amaç değildir, araçtır. 800TL'lik akıllı telefon ve 700TL'lik bir notebook kullanıyorum.

@cleverman 700tlye zaten anca xp kullanırsın hehehe telefon neyine yetmiyor lo .photoshop mu kullanıyon

Sanki Windows 10 olup en güncel sürümde olduğumuzda en güvendeyiz.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

 

 

Turhost