İzleme araçları Windows 7 ve 8'e de geliyor!

Windows 10'un en fazla eleştirilen "özelliği", şimdi Windows 7 ve 8'e de geliyor!

İzleme araçları Windows 7 ve 8'e de geliyor!

Windows 10, her yönüyle çekici bir işletim sistemi. Ancak Microsoft'un işletim sistemine eklediği "kullanıcı alışkanlıklarını izleme" özellikleri, gizliliğe önem veren bazı kullanıcıların önceki Windows'ları tercih etmesine neden olmuştu.

Microsoft şimdi ise bu kullanıcıların Windows 10'a geçmelerini sağlayacak bir adım atıyor. Hayır, firmanın izleme konusunda geri adım attığını söylemiyoruz. Aksine firma, yeni izleme araçlarını Windows 7 ve Windows 8'e sessizce ekleyecek güncellemeler yayınlamaya başladı.

Ghacks'in keşfine göre Windows 7 ve 8 için son zamanlarda yayınlanan 4 "KB" güncellemesi, makinenizin etkinlikleri hakkında raporlar hazırlayıp Microsoft'a göndermek üzere tasarlanmış.

Bunlardan KB3068708, "mevcut cihazlara tanı ve telemetri izleme işlevini ekliyor." KB3075249 ise "Kullanıcı Hesabı Denetimi (UAC) işlevinin alt bütünlük seviyelerinden gelen izin artırımı bilgilerini topluyor." KB3080149'nin de "mevcut cihazlara tanı ve telemetri izleme işlevini eklediği" söyleniyor.

Son iki güncelleme "isteğe bağlı" olarak işaretlenmiş olsa da, KB3068708 "önerilen" olarak işaretlendiğinden otomatik güncellemelerle birlikte yüklenebiliyor. Bununla birlikte rapor gönderimi, yalnızca Microsoft'un "Müşteri Deneyimi Geliştirme Programı"na katılan PC'lerde çalışıyor - bu hizmet zaten Microsoft'a PC'nizi nasıl kullandığınız hakkında veri göndermek için kullanılıyor.

Bu izleme araçlarını PC'nizde istemiyorsanız, izleyebileceğiniz en iyi yol bu güncellemeleri kaldırmaktan ve tekrar yüklenmelerini engellemekten geçiyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 30 Yorum

Yani açıkça linux mu diyorsunuz.

teşekkürler chip ilgili güncelleştirmeyi kaldırdım

iyi ki güncelleme yapmıyorum.

hemen xp ye dönelim destek başlatsınlar

@02 Eylül 2015 16:22 direk dos kurun.

@02 Eylül 2015 20:45 :D şu Cum sabahı beni güldürdün ya Alla'ta seni güldürsün. Lisedeki dos kullandığım günleri hatırladım. Neydi ya :) pw, basic, eta, digger vs.

bugüne kadar ki en büyük ajan yazılımdır MS net

Microsoft lisans şartlarına koymadan nasıl entegre ediyor

@02 Eylül 2015 17:32 yeni şartları okumadınız demi ortalık bunlarla çalkalanıyor urunu kullanıyorsanız şartları kabul etmiş sayılıyorsunuz. 7 de izleme araçarı yoktu 8 le haya tımıza girdi 10 la pc resmen bgg evine döndü, apple ürünleri zaten bbg evi gibi ,Google android 8 seviyesinde izleme var bandroidde bbg evine döner se kulanacak yazılım kalmıyor Linux demeyin sakın onu izlemesi zaten kolay.

@02 Eylül 2015 20:43 sen öyle san... cahil... açık kaynak kodlu yazılımı ne sanıyorsan...

Win 7 sp 1 yüklüyorum ve güncellemeleri kapatıyorum yetiyor

bu güncellemeleri kaldırın ve gizleyin geri yüklenmesin kb3068708 kb3022345 kb2952664 kb2990214 kb3035583 kb971033 kb3021917 kb3044374 KB3080149 KB3075249

Güncellemeyi kapat tamamdır MS abisi

Bizde güncellemeleri açıyorduk zaten.

güncelleme yüklemesen hackerlar gelir bilgileri toplar gider yüklesen microsoft alır gider kaçış yok Linux en iyi çözüm gibi

@02 Eylül 2015 20:19 iki ucu da b**lu değnek gibi değil mi? :D

KB3068708 onerilen degil onemli diye gorunuyor, vay alcaklar.

windowsdaki o idarecilere o yöneticilere duyurulur, önümüze hangi sözleşmeyi sunarsanız sunun hangi maddeyi eklerseniz ekleyin bilinki allahımız değilsiniz.

Ben Microsof'a Autodesk'e eskiden beri beni izlemelerine izin veriyorum...gelişime katkım olsun...Bugüne kadar benden bir şey eksiltmediler. Sonuçta onlar benim için çalışıyor. Onlar olmasa ne yaparız. Siz alışkınsınız malını satana kadar öven esnafa, sorun çıktığında ortadan kaybolmuştur o. Senin kullanma alışkanlığını sana daha iyi hizmet için senden istiyor...bunun nesi kötü...eee verecek bir şeyi olmayanların herşeyi kıymetli olur...hep almakla olmaz.

@ZiyaretBitti Sende buna inandın yani, senin deneyimini geliştirmek için istediklerine alışkanlıklarını hemi :)

@ZiyaretBitti o zaman yaşam kalitesine daha iyi hizmet verebilmek için banyondan yatak odasına ve telefonuna kadar ne yapıyorsan izlesinler mi?

Windows 10 kurarken Özellleştirilmiş Ayarlara girince bu izleme şeylerinin hepsini devredışı bırakarak sistemi kurabilirsiniz 7-8 tane seçenek var bilgi gönderir diye ben hepsini devredışı bıraktım. Ha belki bana sormadan yaptıkları izleme vardır ama en azından bunları kapatın derim.

Microsoft yaptigi yanlislardan ogrenmemek konusunda oldukca inatci bir firma. Networkumde 500'e yakin PC var. Windows 10 icin bekliyordum ama kisisel bilgiere yonelik saldirgan tutumu nedeniyle Windows 10'e gecmiyoruz. Windows 7 ile devam edebildigimiz kadar edecegiz. Sonrasinda buyuk ihtimal alternatif bir sisteme gecis yapilabilir. Ubuntu en yakin aday gibi su anda.

bende 8.1 var isteğe bağlı güncellemenin içinde sizde nasıl önemli

Ne yaparsanız yapın bu adamlar her istediklerinde kullanıcılarını izlerler. Ruhunuz bile duymaz.

İzlesinler beni saklımız gizlimiz yok hatta izlerken haber versinler sohbet ederiz.

Bununla birlikte rapor gönderimi, yalnızca Microsoft'un "Müşteri Deneyimi Geliştirme Programı"na katılan PC'lerde çalışıyor - bu hizmet zaten Microsoft'a PC'nizi nasıl kullandığınız hakkında veri göndermek için kullanılıyor. O zaman hiçbir sorun yok

Makalede '4 "KB" güncellemesi' denmis ama 3 tanesi belirtilmis digeri hangisi?

microsoft zaten eskiden beri kullanıcı bilgilerini toplayan bir firmaydı. Şu an bu tip şeyler açığa çıktığı için, hukuki olarak zor durumda kalmamak için böyle sözleşmelere koyuyor. Yani yakalanma ihtimaline karşın.

Anlaşılan o ki iki işletim sistemi kuracagız.pardus ve windows7. Pardus ile internet kullanımı, Win7 yi internete kapalı kullanacağız.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir