Kablosuzda ışık hızı dönemi!

Yüksek hızlı kablosuz veri aktarımı için sonunda resmi onay da çıktı! Tüm detaylar içeride...

Kablosuzda ışık hızı dönemi!

Wi-Fi Alliance bugünden itibaren resmi olarak 802.11ac uyumlu cihazlara sertifika vereceğini duyurdu. Bu yeni standart 5GHz bandında çalışıyor ve kablosuz veri aktarım hızını saniyede 1Gb'a çıkarıyor.

Geçtiğimiz ay resmi olarak olmasa da üreticiler tarafından desteklenmeye başlayan bu yüksek hızlı kablosuz veri transfer standardı ilk ürünlerini 2012 Mayısında vermişti, ancak bu ürünler o zamandan beri Wi-Fi Alliance tarafından onaylanmış değildi. Ancak bugün itibariyle bu ürünler kutularının üzerine bu logoyu koyabilecekler!

Kurumdan yapılan açıklamaya göre logoyu almak isteyen ürünlerin testleri belli bazı merkezlerde sekiz farklı referans tasarımıyla karşılaştırılarak yapılacak ve bu ürünlerle sorunsuz çalışan cihazlar bu logoyu taşıma hakkına sahip olacaklar. 802.11ac standardı 5GHz bandını kullandığı için performansı çok yüksek. Şu anda kullandığımız klasik kablosuz iletişim noktaları 2.4GHz bandında çalışıyorlar ve bu bantta çalışan çok fazla ürün olduğu için sinyal kirliliğinde dolayı yüksek performanslı veri transferi mümkün olmuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Biz daha 4G ye geçemedik...

@21 Haz 2013 17:11 4gyle bunun ne alakası var anlamadım :)

Frekans arttığı için mesafe azalmaz mı?

bosuna umitlenmeyin hic bir sey degistirmeyecek bu. en azindan turkiyede.

AKK kalkmadığı sürece koca bir boş.

Mesafe kesinlikle azaliyo bu standart ev ortami icin ayni odada etkilo

Ben hala 802.11g takılıyorum :l

Kullanılmayan frekanstan üstelik yüksek bir hızda bağlanmak gerçekten müthiş olur,bir an önce Türkiye de olmalı...

Benim mi beklentilerim fazla yoksa 10 megabit bile günümüz için yavaş mı ? Wi-Fi da büyük değişiklikler olmalı diye düşünüyorum.

Süper olmuş; lakin elimizdeki cihazlar ne olacak sürekli masraf yahu :)

O deyilde yeminle.10mbit olsun ama kopma olmasın be kardeşim. Hızı arttırıyonuz ama frekans kirliligine çözüm bülün sonra hızı arttırın. Bunlarıda bize düşündürtmeyin.

Sen de yorum yaz